Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ADANA VEREM SAVAŞI DERNEĞİ VEREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ 01-07 OCAK 2012.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ADANA VEREM SAVAŞI DERNEĞİ VEREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ 01-07 OCAK 2012."— Sunum transkripti:

1 ADANA VEREM SAVAŞI DERNEĞİ VEREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ 01-07 OCAK 2012

2 HER YIL OCAK AYININ İLK HAFTASI VEREM HAFTASI

3 VEREM (TÜBERKÜLOZ) NEDİR •Mycobacterium tuberculosis isimli mikrobun insanlarda oluşturduğu, tedavi edilmezse ölümle de sonuçlanabilen, bulaşıcı bir hastalıktır.

4 DÜNYADA VEREM (TÜBERKÜLOZ) İnsanlık tarihinin en eski hastalıklarından biri olan Tüberküloz halen dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biridir.

5 DÜNYADA VEREM (TÜBERKÜLOZ)  Dünya nüfusunun üçte biri verem mikrobu ile enfektedir (vücuduna mikrobu almıştır).  Dünyada her yıl 8-10 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta, yaklaşık 2 milyon insan veremden ölmektedir.

6 Tüberküloz’daki artış gelişmekte olan ülkelerde yüksektir.  Kötü sosyoekonomik düzey  Kalabalık yaşam  HIV/AIDS ile enfekte kişilerin çok olması Ekonomik olarak gelişmiş topluluklarda hastalık giderek azalmaktadır.  Etkili bir sağaltım  Aktif hasta saptama  BCG aşısının kullanılması etkili olmuştur

7 TÜRKİYEDE VEREM (TÜBERKÜLOZ)  Kayıtlara göre Türkiye’de her yıl yaklaşık 18 bin kişi verem hastalığına yakalanmaktadır.  Türkiye'de 10-15 milyon nüfusun enfekte olduğu, yani vücutlarında verem mikrobu olduğu tahmin edilmektedir.

8 VEREM MİKROBUNUN ÖZELLİKLERİ  Güneş görmeyen ortamlarda havada uzun süre canlı kalabilir.  Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür.

9 VEREM (TÜBERKÜLOZ) NASIL BULAŞIR ?  Hastalık damlacık yoluyla bulaşır.  Öksürme ve 5 dakika konuşma ile yaklaşık 3000 basil havaya dağılırken, hapşırma ile çok daha fazla damlacık havaya yayılır ve uzun süre burada asılı kalır.

10 VEREM (TÜBERKÜLOZ) NASIL BULAŞIR ?  Mikrobu soluyan kişilerin az bir kısmında hastalık gelişir.  Hastalık –solunan mikrobun sayısına –hastalık yapma gücüne –kişinin direncine –bağışıklık sisteminin kuvvetine göre farklılık gösterir.  Hastalık tabak, bardak veya diğer nesnelerle bulaşmaz.

11 Tedavi olmayan bir verem hastası her yıl yaklaşık 10-15 kişiyi enfekte eder

12 KİMLER RİSK ALTINDA ?  Hasta kişiyle aynı evde yaşamış veya uzun süreli temasta bulunmuş olanlar.  Bağışıklık sistemini zayıflatan kanser, AIDS gibi hastalıklara yakalananlar  Toplu yaşanan yurt, hastane, cezaevi gibi yerlerde kalanlar  Beslenmesi bozuk, kötü yaşam koşullarına sahip kişiler  Alkol ve madde bağımlıları  Sigara içmek

13 VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR ? ÖKSÜRÜK 15 günden fazla süren öksürük en sık görülen belirtidir BALGAM ÇIKARMA, KAN TÜKÜRME

14 VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR ? ATEŞ GECE TERLEMESİ ZAYIFLAMA İŞTAHSIZLIK

15 VEREM HASTALIĞININ TANISI Balgamın Mikroskopla Muayenesi

16 VEREM HASTALIĞININ TANISI Z. Nielsen boyasında verem basillerinin mikroskopik görünümü Mikroskobik İnceleme

17 VEREM HASTALIĞININ TANISI Balgam Kültürü Kültürde tüberküloz basilinin üretilmesi en kesin tanı yöntemidir

18 VEREM HASTALIĞININ TANISI Akciğer Grafisi Sağ üst alanda kavite (yara) Sol akciğerde iltihap

19 VEREM HASTALIĞININ TANISI Tüberkülin cilt testi Deri içine enjeksiyon yapılır. 48-72 saat sonra oluşan kabarıklık ölçülür.

20 VEREM HASTALIĞININ TANISI  PPD testinin pozitif olması mikrobu aldığımızı gösterir.  Kesin hastalığı göstermez  Ciltteki kabarıklığın çapı milimetre olarak ölçülür. Tüberkülin cilt testi

21 VEREM(TÜBERKÜLOZ) HASTALIĞININ TEDAVİSİ

22 VEREM (TÜBERKÜLOZ)TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR  İzoniyazid (H)  Rifampisin (R)  Pirazinamid/ Morfozinamid (Z)  Streptomisin (S)  Etambutol (E)  İzoniyazid (H)  Rifampisin (R)  Pirazinamid/ Morfozinamid (Z)  Streptomisin (S)  Etambutol (E)

23 DİRENÇLİ VEREM HASTALIĞI NEDİR ?  Verem hastaları ilaçlarını düzenli olarak ve yeterli süre (6-8 ay) kullanmazlarsa verem mikropları ilaçlara direnç kazanabilir.  Hastalar bu mikrobu sağlıklı insanlara da bulaştırabilirler.  Dirençli verem hastalarının tedavisi çok daha pahalı, zor ve uzun sürede gerçekleşmektedir, bazen hastanın ölümü ile sonuçlanabilmektedir.

24 DOĞRUDAN GÖZETİMLİ TEDAVİ (DGT) Ülkemizde de doğrudan gözetimli tedavi uygulanmaktadır.

25 VEREMDEN NASIL KORUNABİLİRİZ ?  Bir toplumun veremden korunmasının en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve tedavisidir.  BCG aşısı özellikle çocukları verem hastalığından korumaktadır.  Çocuklara doğumdan 2 ay sonra BCG (verem) aşısı uygulanır

26 VEREMDEN NASIL KORUNABİLİRİZ ?  Hastanın yakınları, özellikle de aynı evde birlikte yaşayanlar Verem Savaşı Dispanserlerine başvurmalıdır.  Hasta yakınlarının taramaları dispanserlerde ücretsiz olarak yapılmaktadır!

27 Bu eğitim slaytları Adana Verem Savaşı Derneği tarafından hazırlanmıştır. Bu eğitim slaytları Adana Verem Savaşı Derneği tarafından hazırlanmıştır.


"ADANA VEREM SAVAŞI DERNEĞİ VEREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ 01-07 OCAK 2012." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları