Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Olgu örnekleri ile hemodiyaliz uygulaması sırasında yapılan yanlışlar

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Olgu örnekleri ile hemodiyaliz uygulaması sırasında yapılan yanlışlar"— Sunum transkripti:

1 Olgu örnekleri ile hemodiyaliz uygulaması sırasında yapılan yanlışlar
Türk Nefroloji Derneği Nefroloji Kış Okulu 2011 Antalya Olgu örnekleri ile hemodiyaliz uygulaması sırasında yapılan yanlışlar Konunun seçimi, kaynak bulma zorluğu, deneyimlerimizden yola çıkarak bir ders yaratmaya çalıştık. Teacher nedir diye sormuştum? Olmayan bir konuda chapter yazmak demişti. Müjdat Yenicesu GATA Nefroloji BD Ankara

2 ABD de 500 000 nin üzerinde hdx hastası mevcut (2007),
diyaliz hastası >75 yaş, Her yıl ABD de hasta diyalize başlıyor, % 25 i ilk bir yıl içerisinde ölüyor, Her yıl 23 milyar $ harcanıyor. Türkiye’de hdx hastası mevcut (2008 TND Registry), Türkiye’de hdx hastası mevcut (2008 SB verileri), 1 960 hasta >75 yaş, 2008 yılında hdx tx e başlayan olgu sayısı , 2008 yılında ölen hdx hasta sayısı 4141 Hasta kaybı yüksek, harcana para çok.

3 13. Annual Conference on Dialysis-Advances in CKD, January 26, 2011
Hemodiyaliz hastası olmak! Yüksek mortalite, Yüksek morbidite US 2007; SDBY den ölüm oranı yılda 1000 hasta başına 157 olgu Adeta «Hdx centers dangerous places» anlamında «What will nephrology practice look like in 2015?», Barry M. Straube, M.D. 13. Annual Conference on Dialysis-Advances in CKD, January 26, 2011

4 Diyaliz ünitelerinde sık karşılaşılan hatalar
Değerlendirme hataları, Damar yolu uygulamaları ile ilgili hatalar, Prosedürlere uymama, Yanlış, eksik veya riskli ilaç uygulamaları, İnfeksiyon hastalıklarının bulaştırılması, Hasta düşmeleri,

5 Değerlendirme hataları

6 Örnek olgu; Ön tanı SVA (diyaliz hekimi), Ön tanı Koma, septik şok (Acil hekimi), Ön tanı Hasta uyuyor! (Uzman hekim).

7 2 yıldır programlı hdx tedavisinde,
Örnek olgu; 56 yaşında, erkek hasta, 2 yıldır programlı hdx tedavisinde, Dispne nedeni ile acile başvuruyor, Ortopneik, ödemi yok, AKB 130/90 mmHg Kalp sesleri normal, ek ses yok, EKG; sinüzal taşikardi Solunum sesleri bronkovesiküler ve hafif kabalaşmış Acil tanısı ve tedavisi Astım bronşiyale Bronkodilatör inhaler tedaviler Nefrolog tanısı ve tedavisi Hipervolemi Kuru ağırlığın düşürülmesi Ahmet Aydın

8 Hiponatremiklerin hipovolemik/normovolemik mi olduğunu klinik ve laboratuvar olarak değerlendiren önemli bir çalışma. Clinical assessment of extracellular fluid volume in hyponatremia. Chung HM, Kluge R, Schrier RW, Anderson RJ Am J Med. 1987;83(5):905-8. Ödemsiz, hiponatremik (sNa <130 mEq/L) 58 olgu, prospektif inceleniyor, Klinik değerlendirme ile hipovolemiklerin % 47 si, normovolemiklerin ise % 48 i doğru olarak belirlenebiliyor, Spot idrar [Na] ise hipovolemiklerde ortalama 18,4 ± 3,1 mEq/L bulunurken, normovolemiklerde 72 ± 3,7 mEq/L bulunuyor . (p<0,001)

9 27 yaşında, zayıf görünümlü bayan (A: 48 kg, U: 160 cm),
Örnek olgu; 27 yaşında, zayıf görünümlü bayan (A: 48 kg, U: 160 cm), 1 yıldır hdx programında, AKB / mmHg, Periferik ödemi yok, BVD yok, HJR negatif, Tele KTI sınırda, KFS ve KDS ler açık, Hdx seansı sırasında gelişen hipotansiyon problemi yok, İnterdiyalitik kilo artışı 1,5-2 kg Losartan 50 mg/gün, doksazosin 4 mg/gün, carvedilol 12,5 mg/gün tx de, 1. Hekim; Amlodipin 10 mg/gün ekliyor, 2. Hekim; Hastanın kuru ağırlığını tedricen 44 kg a kadar düşürüyor. Kıymet Öztürk THBH Aylık Bilimsel Toplantı

10 41 yaşında bayan, kronik hdx programında (3/h),
Örnek olgu; 41 yaşında bayan, kronik hdx programında (3/h), Yetersiz hdx ve İntradiyalitik problemleri tedavi edilip yaşadığı şehre hdx tx ni sürdürmek üzere gönderiliyor, Yaklaşık 5 ay sonra yeniden hdx seansları sırasında hipotansiyon gelişiyor. Hemşire önerisi; hdx seansı sırasında tuzlu ayran içmesi, Hasta bunu uyguluyor, İnterdiyalitik kilo alımı artıyor, İntradiyalitik hipotansiyon sıklığı artıyor, Aylık testlerinde Pi değerinin arttığı gözleniyor. Hdx Hekimi (uzman) önerisi: Diyet tx (et, süt, yoğurt,peynir yeme) Güler Özkan Burada artan kuru ağırlığın doğru algılanmaması, çekilen sıvı miktarının azaltılarak hipotansiyonun önüne geçilmesi yerine tuz alımı özendiriliyor, tekrar İDWG artışı, dx yetersizliği ve intradiyalitik hipotansiyon gelişiyor ve sonuçta diyaliz yeterliliği azalıyor ve Pi yükseliyor.

11 AB ülkeleri 23,4 kg/kişi-yıl
Et Ürticileri Birliği (ETBİR) Milliyet Gazetesi KIRMIZI ET TÜKETİMİ AB ülkeleri 62 kg/kişi –yıl Türkiye 12 kg/kişi-yıl ABD kg/kişi-yıl BEYAZ ET TÜKETİMİ AB ülkeleri 23,4 kg/kişi-yıl Türkiye 17 kg/kişi-yıl Kırmızı et sınırlaması getirilirken bu istatistiği hatırlatmak isterim.

12 76 yaşında, diabetik, KAH lı erkek hasta,
Örnek olgu; 76 yaşında, diabetik, KAH lı erkek hasta, Hdx seansının son saatinde hipotansiyon gelişiyor, 1. Hekim değerlendirmesi; Hdx hipotansiyonu, IV SF, klasik hipotansiyon tx, Hasta düzelmiyor, 2. Hekim değerlendirmesi; Hipotansiyon + bradikardi>AV blok Geçici pace maker FTR dr u kızın sağlık astsb babası.

13 Kronik hdx hastalarına hizmet veren, 10 makinelik bir hdx ünitesi,
Örnek Durum; Kronik hdx hastalarına hizmet veren, 10 makinelik bir hdx ünitesi, Rutin hdx seansı başlıyor, Sensın ilk saatinden sonra her zamankinden farklı olarak 5 olguda; Baş ağrısı Bulantı, kusma ve flushing gelişiyor, AKB yükselmiş bulunuyor. 1. Hekim tanısı: İntradiyalitik hipertansiyon 2. Hekim tanısı: Sert su sendromu Şehir suyunda çeşitli konsantrasyonlarda tuzlar bulunur. Bunlardan bir kısmı suda kolay eriyen NaCl, KCl ve NaHCo3 tır. Diğerleri ise suda zor eriyen CaCO3, MgCO3, Ca ve Mg sülfatlardır. Suda zor eriyen tuzlar suyun sertliğini oluşturur. Eğer şehir suyunun sertliği 3 ün üzerindeyse sert su sendromu, yumuşak dokulara kalsiyum çökmesi gibi problemler gelişir. Suyun yumuşatılması; iyon değiştirici resin sayesinde Ca, Mg, emir ve manganez sudan temizlenir. Sertlik derecesi 10 un üzerindeki sular yumuşatma için uygun değildir. Suyu yumuşatma için reçine filtreleri var. Bu filtrelerdeki resinin Ca ve Mg u tutabilmesi için önce sodyumla doyurulması gerekir. Bu amaçla tuz tabletleri kullanılır ve Na un fazlası bol du ile yıkanılarak giderilir. Takiben resin Ca ve Mg u tumaya hazır hale gelir her Ca ve Mg molekülü için 2 N yumuşak suya verilir. Resindeki tüm Na molekülleri Ca ve Mg ile değiştirildikten sonra resinin suyu yumuşatma özelliği bitmiş olur. Resinin tekrar Va ve Mg tutmasını sağlamak için bu kez çok konsantre NaCl ile resin tekrar muamele edilip işlem tersine döndürülür, resin Ca ve Mg u bırakır tekrar Na ile doygun hale getirilir bu işleme rejenerasyon denir. 5 ton su yumuşatıldıktan sonra bu işlem /yıkama deniyor) yapılıyor ve 2 yılda bir yumuşatıcı resin filtreleri değiştiriliyor.

14 64 yaşında, uyumlu, normotensif, erkek hasta,
Örnek durum; 64 yaşında, uyumlu, normotensif, erkek hasta, Tünelli sağ IJV kateteri ile 1 yıldır hdx programında (3/h), İntradiyalitik sorunu genelde olmuyor, Seansın 30. dakikasında nefes almada zorluk ve göğüs ağrısından yakınıyor, AKB nın yükseldiği belirleniyor, İlerleyen sürede sırta vuran karın ağrısı, bulantı tanımlıyor, EKG de sinüzal taşikardi belirleniyor, Hekim öntanıları; Pulmoner emboli, AMİ, ilk kullanım sedromu, ? Hekim değerlendirmesi; «Pink» test; pozitif, akut hemoliz Pink testi özellikle hdx sırasında solunumun yüzeyelleşmesi ve açıklanamayan kan basıncı yükselmesi gibi durumlarda yapmak gerekir.

15 Hdx setinin venöz tarafından 5 cc düz kan alınır,
«Pink» test Hdx setinin venöz tarafından 5 cc düz kan alınır, 15000/dk devirde, 15 dakika santrifüje ediir, Üste kalan serumun rengi soluk sarı veya mat beyaz olmalıdır, Pembelik veya pembemsi bir değişiklik test pozitif anlamı taşır, Hdx sırasında gelişen akut hemolizi gösterir, Bu testin sensitivite ve spesifitesi hakkında bir veri yoktur, Ancak kolayca yapılabilen yararlı bir testtir. Hdx hemşiresi eğitim programlarında bu test öğretilmeli ve hemşireler gerektiğinde bu testi hızla yapabilmelidir. Özellikle seans sırasında solunumun yüzeyelleşmesi,göğüs ağrısı ve kan basıncının yükselmesi gibi açıklanamayan durumların varlığında.

16 Hemodiyaliz sırasında gelişen hemoliz nedenleri
Hipo/hipertonik diyalizat, Aşırı ısıtılmış diyalizat, Diyaliz solüsyonu bidonlarında çamaşır suyu artığı kalması, Suyun yeterli arıtılamaması(Cu, Zn, nitrat, ozon, form aldehid, kloramin, perasetik asit), Mekanik travma (kan pompası)

17 Hemodiyaliz sırasında gelişen hemoliz belirti ve bulguları
Sıklığı ? Nefes almada zorluk, göğüs ağrısı, Bel ağrısı, karın ağrısı, Bulantı, kusma, Baş ağrısı, üşüme, titreme, Damar yolunda yanma hissi, Hdx setinin venöz tarafında kanın porto şarabı rengi görünümü kazanması, Kan basıncında yükselme (SKB artışı ≥30 mmHg), Htc değerinde düşme, Pozitif «pink» test Serum K ↑, kardiak arrest

18 Hemodiyaliz sırasında gelişen hemolizin tedavisi
Hdx derhal sonlandırılır. Setlerdeki kan hastaya geri verilmez. Hasta müşahadeye alınır, gerekirse yatırılır. Hiperkalemi araştırılır ve tedavisi yapılır. Kardiak arrest tedavisi için hazırlıklı olunmalıdır.

19 Hastaların sağlık problemlerinin çözümünde bilgi önemlidir ama yetmez,
Hastayı sabırla, duyarlılıkla dinlemek ve gözlemek, problemin adını doğru koymak gerekir. Aksi takdirde çok kolay yönlenme ve yönlendirme hatası yapılabilir.

20 Damar yolu uygulamaları ile ilgili hatalar

21 Çift taraflı, fonksiyone Cimino-Brescia AVF bulunan ,
Örnek olgu; Çift taraflı, fonksiyone Cimino-Brescia AVF bulunan , Askerlik işlemi için baş vuran olgu. Renal fonksiyonları normal. İyileşmiş ABY, hızlı AVF kazandırılmış, hem de çift taraflı.

22 65 yaşında aort kapak operasyonlusu erkek hasta,
Örnek olgu; 65 yaşında aort kapak operasyonlusu erkek hasta, 3 aydır, kronik hdx programında (3/hafta), Damar yolu; tünelli sol IJV hdx kateteri, Kateter disfonksiyonu nedeniyle hdx seansları aksıyor, Hasta damar yolu sorunu giderilmesi için gönderiliyor, Hastanın; sol koldan açılan 3, sağdan açılan 2 AVF ü başarısız. Kateter disfonksiyonu, kateterin kısa olmasından kaynaklanan malpozisyona bağlanıyor, Uzun bir tünelli kateter ile değiştiriliyor. Maniplasyon sonrası kanama eğilimi gözlenen hastanın INR değeri 4,6 bulunuyor, Hastanın warfarin tx de olduğu ve gönderildiği merkezde heparin ile kateterin açılmaya çalışıldığı öğreniliyor. Sıkı kanama kontrolü, bası, TDP, ES ve protamin tx ile hastanın kanaması kontrol altına alınıyor Hasan Çakır Gönderen hekim kttrin açılması amacıyla ne kadar heparin yapıldığını, hastanın aspirin, coumadin, plavix kullanıp kullanmadığını belirtecek, sorgulanacak, Geldiğinde hastayı karşılayan hemşire veya hekim benzer sorgulamayı yapacak, gerekirse tam kan INR kontrolü yapılacak. Bu bilgiler ışığında işleme başlanacak. Doku arasına kanama, retroperitoneal bölge kanamaları çok tehlikeli.

23 Dikkat !!! Damar yolu girişimi planladığınız hasta antikoagülan, antiagregan veya trombolitik tedavi alıyor olabilir.

24 Acil hdx tx gerektiren 67 yaşında bayan hasta,
Örnek olgu; Acil hdx tx gerektiren 67 yaşında bayan hasta, Ortopne nedeniyle öncelikle sağ femoral ven katetrize ediliyor ve arterleniyor. Yeterli bası ile kanama olmadığı gözleniyor. Daha sonra hastaya tünelsiz sağ IJV kateteri yerleştirilip hasta hdx e alınıyor. Seansın ilerleyen saatlerinde hekim gelip örtüyü kaldırıp femoral bölgeyi kontrol ettiğinde bölgede hematom gelişmekte olduğunu gözlüyor. Eski kateter yerini unutmayınız. Örtü altında da kalsa sık sık kontrol ediniz.

25 HEMODİYALİZ İÇİN SÜREKLİLİĞİ OLAN BİR DAMAR YOLU SEÇİMİ (STRATEJİ)
STRATEJİK HATALAR BİREYSEL BAŞARILAR İLE ÖRTÜLEMEZ/GİZLENEMEZ. Kalp yetmezliği olan bir olguya başarılı bir AVF açılması stratejik hata örneğidir. Santral venöz stenozu olan hastaya AVF açılması stratejik hatadır.

26 Damar yolu seçimi ile ilgili sık görülen stratejik hatalar
Kalp yetmezliği olgularına brakial AVF açılması Santral venöz tıkanıklığın bulunduğu tarafa AVF açılması

27 Dikkat!!! Üst kola AVF, AVG planlanan olguların kardiak fonksiyonları önceden araştırılmalı, kalp yetmezlikli olgulara üst kola veya büyük damarlar arasında damar yolu oluşturmaktan sakınılmalıdır.

28 SOL KOL AVF GİRİŞİMLERİ BAŞARISIZ OLAN BİR OLGUDA SAĞ SC VEN TÜNELLİ HEMODİYALİZ KATETER UYGULAMASI

29

30

31

32

33

34 74 yaşında hareket kabiliyeti sınırlı, yaşlı eşi dışında aile desteği olmayan hızlı BDT gereken bayan hasta, Mitral kapak operasyonlusu, Coumadin kullanıyor, kalp yetmezliği tanısıyla tedavide, Ön kol arteriel nabazanları çok hafif olarak palpe ediliyor, turnike uygulandığında venöz damar yapısı çok yetersiz olarak değerlendiriliyor, Doppler incelemede ön kol ven çapı 1 mm, Periton diyalizi uygulamasını kabul etmiyor, Sağ ve sol IJV çapları derin inspiryumda ultrasonografik incelemede <5 mm olarak rapor ediliyor. KRİTİK ÖRNEK OLGU Aslında hemodiyaliz için relatif kontrendikasyon mevcut. AVF şansı az, açılsa bile olgunlaşması garanti değil, bekleyecek vakit yok. Brakiale çıkamayız yetmezliği mevcut. Kısa süreli kateter infeksiyon riski yüksek, Coumadini bir kez azaltacaz. Tercih Tünelli kateter NASIL BİR DAMAR YOLU YAKLAŞIMI ÖNERİRSİNİZ? a) Tünelsiz bir hemodiyaliz kateteri b) Tünelli bir hemodiyaliz kateteri c) Brakial AVF, AVG d) Ön kola AVG

35 GATA Nefroloji BD, Yarı-kör teknikle yerleştirilen tünelli bir SCV kateteri. Kateterin her iki ucu da (“step” uç) sağ atrium içerisinde.

36 Hastanın AVF den ilk kanülasyonu ne zaman yapılmalıdır?
İki haftadan önce kanülasyondan sakınılmalıdır. Eğer AVF olgunlaşmışsa 4 haftadan sonra kanülasyonun emniyetli olduğu düşünülür. Fizik muayene ile AVF ün olgunlaştığı düşünülüyorsa iki ile dört hafta arasındaki fistüller kanüle edilebilir.

37 Erken kanülasyon AVF ün kullanım süresini kısaltır.
14 günden önce kanülasyon fistül yetersizliğinin 2,1 kat artmasıyla birlikte bulunmuştur. günler arası kanülasyon ile günler arasında kanülasyon fistül yetersizliği bakımından farka neden olmamıştır. Kidney International (2003) 63, 323–330 Fistula maturation: Doesn’t time matter at all? Nephrol Dial Transplant 2005,20(4): 684-7

38

39 AVF de kanülasyona uygun yer seçimi yöntemleri
Rotasyon veya ip merdiven (rope ladder) yöntemi Düğme iliği (buttonhole) yöntemi Alan ponksiyon yöntemi

40 Yer seçiminde ip merdiven yöntemi

41 Rotasyon (ip merdiven) yöntemine uygun bir AVF

42 Yer seçiminde düğme iliği yöntemi

43 Alan ponksiyon-Düğme iliği

44 Kateteri olan bir hastada olgunlaşan bir AVF ün ilk kanülasyonu
AVF arter yolu olarak kanüle edilir. 17 G 200 ml/dk Pompa öncesi arter basıncı izlenir Venöz dönüş kateterden sağlanır.

45 Kanülasyon-1 45◦ AVG AVF

46 Kanülasyon-2

47 Kanülasyon-3

48 Venöz kanül KANÜL YÖNLERİ Arteriel kanül

49 Prosedürlere uymama

50 Hastalar ile ilgili hatalar Hemodiyaliz seanslarını atlatma,
Hemodiyaliz sürelerini kısaltma, Kabızlık sorununu gidermeme, Potasyumdan zengin besinlerin alımına dikkat etmeme, Protein dışı fosfordan zengin besin kaynaklarının alımına dikkat etmeme (kahve, çikolata gibi), Tuz ve tuzdan zengin besinlerin alımına dikkat etmeme, Diabet hastalarının kan şekeri kontrolüne dikkat etmemeleri, Kontrolsüz interdiyalitik kilo artışı, Beden temizliğine dikkat etmeme, Diş bakımını ihmal etme, Temel hijyen kurallarına uymama, Bol miktarda kafeinli içecek tüketimi. Diş ve diş eti hastalığı olan yaş grubunda kroner kalp hastalığı görülme riskinin 3-7 kat daha fazla olduğu Kötü ağız hijyeni olan olgularda solunum hastalıkları 4-5 kat daha fazla.

51 Türk Diş Hekimleri Birliği, www.tdb.org.tr
Diş ve diş eti hastalığı olan yaş grubunda kroner kalp hastalığı görülme riskinin 3-7 kat daha fazla olduğu Türk Diş Hekimleri Birliği,

52 Hemşireler ile ilgili hatalar
Eldiven giymeme, eldiven değiştirmeme, Steriliteye gereken önemin verilmemesi, Diyaliz tedavi ayarlarının planlandığı gibi yapılmaması, Kilo çekimi hataları ve hastaların sürekli gözlenmemesi, Kanülasyon hataları (alan ponksiyon, resirkülasyon), Kateter bakımına gereken özenin gösterilmemesi, Hasta ile iletişim hataları, İğne ucu yaralanması, Yanlış ilaç, serum, diyalizat, membran ve kan uygulamaları, Hastaların reaksiyon gösterdiği ilaçların atlanması, Ortak enjektör kullanımı, Ortak lokal anestezik kullanımı, Kan örneklerinin etiketlenme hatası, Dökümantasyon yetersizliği.

53 Diyaliz hekimleri ile ilgili hatalar;
Seans sırasında salonda bulunmama, Hastalar ile uygun iletişim geliştirememe, Seans sırasında gelişen komplikasyonlara anında müdahale etmeme, Hastalarda güven hissi geliştirememe, Hasta sorunlarını net bir şekilde dökümante edememe ve aktaramama, Kullanılan ilaçların dökümantasyonunda duyarlı ve güvenilir olmama, Hdx reçetesi oluşturmada sorumlu uzmana katkı sağlamama, Çıkarılabilecek pekçok istatiksel veriye ilgisiz olma, Hdx hemşireleri ile uyum sağlayamama,

54 Hemodiyaliz sorumlu hekimleri ile ilgili hatalar;
Hdx ünitesine kayıtsız, duyarsız olma Hdx seans hekim ve hemşirelerinin aktardığı tıbbi hasta sorunlarını çözmede gayretsiz ve yetersiz olma, Hdx hastası, hemşiresi ve hekimi ile yetersiz iletişim, Damar yolu sorunlarına kayıtsız olma, Diyaliz yeterliliği konusunda duyarlı olmama, Hdx tx disiplinine özen göstermeme, Hasta ilaçlarının seçiminde özen göstermeme, Hdx reçetelerinin oluşturulmasına gerekli özeni göstermeme; Kuru ağırlık miktarının belirlenmesi, Heparinizasyon protokolü, Qb ve Qd belirlenmesi, Membran seçimi Isı Süre Hastaların hdx e erken başlatılması.

55 Yanlış, eksik veya riskli ilaç uygulamaları

56 Meperidin (Dolantin, Demerol); KBH olgularında kullanılmaz.
Vankomisin; yavaş infüzyon (kırmızı adam sendromu), doz azaltılmaz, doz aralığı uzatılır (3-7 gün), tercihan seans sonunda uygulanır. Cefazolin; doz ayarlaması gerekir, yavaş infüzyon, delirium tremens, seans sonunda yapılmalıdır. Morfin; KBH olgularının seçkin narkotik analjeziğidir, GFD<10 ml/dk olanlarda yarı doz kullanılır. Meperidin (Dolantin, Demerol); KBH olgularında kullanılmaz. Metoclopramide; GFD<40 ml/dk ise doz yarıya indirilir, diyalizabl değildir. Yan etkileri önemli. Gabapentine; GFD<15 ml/dk olduğunda günde tek doz mg, akut pankreatit yan etkisi unutulmamalıdır, diyalizabldır. Ranitidine; GFD<50 ml/dk ise 150 mg/gün, diyalizabl. Omeprazole; doz ayarlaması gerekmez. Escitalopram, citalopram (SSRIs); doz ayarlaması gerekmez, ilaç etkileşimi nedeni ile dikkatli kullanılmalıdırlar. Cefazolin GFD<10 ml/dk ise 1-2 g/24 saatte bir Kolşisin hdx olgularında dikkatli kullanılmalıdır. Birikir, ciddi miyopati ve nöropati nedenidir.

57 NEFROJENİK SİSTEMİK FİBROSİS
Gadolonium

58 Örnek olgu; 61 yaşında, erkek , üremik diabetik hasta, bilinci kapalı olarak acile getiriliyor, Üç aydır hdx tx de, damar yolu sol snuff-box AVF, Derin ve hızlı solunumu dikkati (Kussmaul tipi solunum) çekiyor, AKB: 150/90 mmHg, kronik atrial fibrilasyonu mevcut, 92/dk, Pupiller izokorik, ışık yanıtı ?, Glisemi: 186 mg/dl, pH: 7,1 İlaçları; İnsülin, metformin, diltiazem, asetilsalisilik asit Tanı: Laktik asidoz, metformin nedenli

59 Dikkat!!! Oral antidiabetik metformin kronik böbrek hastalığı olgularında kullanılmamalıdır. GFD<60-70 ml/dk, veya Cr>1,5 mg/dl ise

60 Dikkat!!! Hemodiyaliz olgularına intramuskuler ilaç uygulamalarından sakınılmalıdır.

61 Hemodiyaliz ünitelerinde infeksiyon hastalıklarının bulaştırılması
Ortak eldiven, Ortak enjektör, Ortak ampul, vial kullanımı, Hastaların şahsi eşyalarının paylaşılması

62 Dikkat!!! Hemodiyaliz ünitelerinde özellikle seans sonunda, genellikle yaşlı olgular düşerek ciddi problem yaşayabilirler.


"Olgu örnekleri ile hemodiyaliz uygulaması sırasında yapılan yanlışlar" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları