Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Konu: Gusül (Boy Abdesti)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Konu: Gusül (Boy Abdesti)"— Sunum transkripti:

1 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Konu: Gusül (Boy Abdesti)

2 Konunun Ana Hatları Guslü gerektiren durumlar Guslü gerektiren durumlar Gusül (Boy Abdesti) Gusül (Boy Abdesti) Guslün farzları ve sünnetleri Guslün farzları ve sünnetleri Gusülsüzken yapılması caiz olanlar Gusülsüzken yapılması caiz olanlar Değerlendirme soruları Değerlendirme soruları

3 Gusül (Boy Abdesti) Sözlükte gusül bir şeyi su ile yıkamayı ifade eder. Sözlükte gusül bir şeyi su ile yıkamayı ifade eder. Bütün vücudun temiz su ile yıkanmasıdır. Bütün vücudun temiz su ile yıkanmasıdır. Kuran “Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin.” buyurmuştur. Kuran “Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin.” buyurmuştur. Gusül, dini ve maddi temizlenmeyi sağlar. Gusül, dini ve maddi temizlenmeyi sağlar.

4 Guslü Gerektiren Durumlar Gusül sebebi hükmi kirliliktir. Gusül sebebi hükmi kirliliktir. Cünüplük, hayız ve nifas guslü gerektiren sebeplerdir. Cünüplük, hayız ve nifas guslü gerektiren sebeplerdir. Gusül, kirliliği sona erdirip ibadetlerin yapılmasını sağlar. Gusül, kirliliği sona erdirip ibadetlerin yapılmasını sağlar.

5 Guslü Gerektiren Durumlar (devam) A) Cünüplük Meninin gelmesi ibadetlere engel olan kirliliktir. Meninin gelmesi ibadetlere engel olan kirliliktir. Ağır kaldırma gibi sebeplerle meninin gelmesi cünüplük sayılmaz. Ağır kaldırma gibi sebeplerle meninin gelmesi cünüplük sayılmaz. Cünüp olanın farz olan ibadetleri yapması caiz görülmez. Cünüp olanın farz olan ibadetleri yapması caiz görülmez.

6 Guslü Gerektiren Durumlar (devam) B) Hayız ve Nifas Hayız ve nifas kanlarının kesilmesi guslü gerektirir. Hayız ve nifas kanlarının kesilmesi guslü gerektirir. Bu süreyi aşan kanamalar özür hali sayılır. Bu süreyi aşan kanamalar özür hali sayılır. Hayız ve nifas halindeki kadının hükmü cünüp kimseninki gibidir. Hayız ve nifas halindeki kadının hükmü cünüp kimseninki gibidir.

7 Guslün Farzları Gusül, vücudun tamamen yıkanmasıdır. Gusül, vücudun tamamen yıkanmasıdır. Guslün farzları, ağız ile burna su çekmek ve vücudu yıkamaktır. Guslün farzları, ağız ile burna su çekmek ve vücudu yıkamaktır. Gusülde niyet, Hanefilere göre sünnet, diğer mezheplere göre farzdır. Gusülde niyet, Hanefilere göre sünnet, diğer mezheplere göre farzdır.

8 Guslün Sünnetleri Gusle besmele ve niyet ile başlamak, Gusle besmele ve niyet ile başlamak, Öncelikle elleri ve avret yerini yıkamak, Öncelikle elleri ve avret yerini yıkamak, Bedende kir ve pislik varsa onu gidermek, Bedende kir ve pislik varsa onu gidermek, Her azayı üçer defa yıkamak, Her azayı üçer defa yıkamak, Gusül esnasında konuşmamak, guslün başlıca sünnetlerindendir. Gusül esnasında konuşmamak, guslün başlıca sünnetlerindendir.

9 Guslün Sünnetleri (devam)  Cuma gününde yıkanmak,  Bayram gününde yıkanmak,  Hacıların arafatta vakfe için gusül almaları,  Hacıların ihram için gusül almaları başlıca sünnetlerdendir.

10 Gusülsüzken Yapılabilenler Zikretmek; tesbih etmek; salât ve selâm getirmek Zikretmek; tesbih etmek; salât ve selâm getirmek Kur'an ayetlerini kelime kelime öğretmek Kur'an ayetlerini kelime kelime öğretmek Dua maksadıyla Kur'an'dan ayetler okumak Dua maksadıyla Kur'an'dan ayetler okumak Kelime-i şehâdet getirmek Kelime-i şehâdet getirmek Kur'an'a bakmak Kur'an'a bakmak

11 Değerlendirme Soruları Soru: Saç ektirmek caiz midir, hükmü nedir? Soru: Saç ektirmek caiz midir, hükmü nedir?

12 Değerlendirme Soruları (devam) Cevap: Saçı çıkarmak imkansız ise suyu üzerinden geçirmek caiz olur. Cevap: Saçı çıkarmak imkansız ise suyu üzerinden geçirmek caiz olur.

13 Hazırlayan: Feyza Nur CAN Teşekkür Ederim…


"Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Konu: Gusül (Boy Abdesti)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları