Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLKÖĞRETİM DKAB DERSİ 7.SINIF 2.ÜNİTE SUNUSU ORUÇ İBADETİ Hazırlayanlar Şenay ARSLANALP Miray ÖZGÜR Şeyda UĞURLU Öğretim Görevlisi :Doç.Dr.Mübin Kıyıcı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLKÖĞRETİM DKAB DERSİ 7.SINIF 2.ÜNİTE SUNUSU ORUÇ İBADETİ Hazırlayanlar Şenay ARSLANALP Miray ÖZGÜR Şeyda UĞURLU Öğretim Görevlisi :Doç.Dr.Mübin Kıyıcı."— Sunum transkripti:

1 İLKÖĞRETİM DKAB DERSİ 7.SINIF 2.ÜNİTE SUNUSU ORUÇ İBADETİ Hazırlayanlar Şenay ARSLANALP Miray ÖZGÜR Şeyda UĞURLU Öğretim Görevlisi :Doç.Dr.Mübin Kıyıcı 26 sayfa Hazırlayanlar Şenay ARSLANALP Miray ÖZGÜR Şeyda UĞURLU Öğretim Görevlisi :Doç.Dr.Mübin Kıyıcı 26 sayfa

2 KAZANIMLAR 1 Ramazan ayının önemini ve bu ayı önemli yapan hususları açıklar. 2 Orucu tanımlayarak niçin oruç tutulduğunu açıklar. 3 Ramazan ayı ve oruçla ilgili kavramları açıklar. KAZANIMLAR 1 Ramazan ayının önemini ve bu ayı önemli yapan hususları açıklar. 2 Orucu tanımlayarak niçin oruç tutulduğunu açıklar. 3 Ramazan ayı ve oruçla ilgili kavramları açıklar.

3 RAMAZAN AYI VE ÖNEMİ Hz.Peygamber(sav) buyurmuşlardır ki : Recep Allah’ın ayıdır,Şaban benim ayım,Ramazan ümmetimin ayıdır Hz.Peygamber(sav) buyurmuşlardır ki : Recep Allah’ın ayıdır,Şaban benim ayım,Ramazan ümmetimin ayıdır

4 RAMAZAN AYI VE ÖNEMİ Ramazanı müslümanlar için önemli kılan iki sebep vardır: 1)Ramazan Kur’an ayıdır.Çünkü Kur’an –ı Kerim bu ayda indirilmiştir.Bu ayın içerisinde bin aydan daha hayırlı bir gece olan KADİR GECESİ vardır.

5 RAMAZAN AYI VE ÖNEMİ 2)Ramazan ayı oruç ayıdır. Ramazan ayında tutulan oruç müslümanlara farzdır.

6

7 RAMAZAN AYI VE ÖNEMİ

8 DAVULU ÇALMASI BENDEN MANİSİ SİZDEN Göz aydın hepimize, Mübarek günler bize, On bir ayın sultanı, Hoş geldin evimize.

9 DAVULU ÇALMASI BENDEN MANİSİ SİZDEN Ramazanım merhaba, Bizlere verdin sefa, Rabbimize hamd olsun, Her nefeste bin defa.

10 DAVULU ÇALMASI BENDEN MANİSİ SİZDEN Bu gece ayın evveli, Açıldı İslam’ın gülü, Geldi mübarek ramazan, Mutlu etti gönülleri.

11 DAVULU ÇALMASI BENDEN MANİSİ SİZDEN Rabbimizin nimeti, Ölçülür mü kıymeti? Bu ayda müminlere Saçar bolca rahmeti.

12 DAVULU ÇALMASI BENDEN MANİSİ SİZDEN Günahın olsa yığın, Yinede o’na sığın, Gazabından fazladır, Rahmeti Allah’ımın.

13 ORUÇ NEDİR? Oruç,tan yerinin ağarmaya başlamasından güneş batıncaya kadar insanın yeme,içme ve bazı bedensel isteklerden uzak durmasıdır. Oruç,tan yerinin ağarmaya başlamasından güneş batıncaya kadar insanın yeme,içme ve bazı bedensel isteklerden uzak durmasıdır.

14 ORUÇ TUTMAK KİMLERE FARZDIR? ORUÇ TUTMAK KİMLERE FARZDIR? Oruç;ergenlik çağına girmiş, akıllı ve sağlıklı müslümanlara farzdır.

15 NİÇİN ORUÇ TUTUYORUZ ? NİÇİN ORUÇ TUTUYORUZ ? Tek amaç Allah’ın rızasını kazanmaktır.

16 NİÇİN ORUÇ TUTUYORUZ ? Oruç insanın kendini eğiterek güçlü bir irade sahibi olmasına katkı sağlar. Tahammül ve sabır sınırlarını genişletir. Oruç insanın kendini eğiterek güçlü bir irade sahibi olmasına katkı sağlar. Tahammül ve sabır sınırlarını genişletir.

17 NİÇİN ORUÇ TUTUYORUZ ?

18 On bir ay boyunca durmaksızın çalışan vücut,adeta bir aylık bakıma alınmış olur. Nitekim Peygamberimiz(SAV)’’Oruç tutun,sağlıklı olun.’’ buyurmuştur.

19 KİMLER ORUÇ TUTMAKLA SORUMLU TUTULMAZLAR?

20 RAMAZAN AYI VE ORUÇLA İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR Sürekli sağlık sorunu olanlar ve yaşlılık gibi nedenlerle oruç tutamayanlar fidye verirler.

21 RAMAZAN AYI VE ORUÇLA İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR Bir yoksulun bir günlük yiyecek ihtiyacını karşılayacak miktardaki paraya fidye denir.

22 RAMAZAN AYI VE ORUÇLA İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR İmsak oruca başlama vakti anlamına gelmektedir. Tan yerinin ağarmasıyla oruç yasaklarının başladığı vakte imsak denir.

23 RAMAZAN AYI VE ORUÇLA İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR İmsaktan önceki vakte sahur vakti denir Bu vakitte yenilen yemeğe sahur yemeği adı verilir.

24 RAMAZAN AYI VE ORUÇLA İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR Güneşin batmasıyla orucu açmaya iftar denir.

25 RAMAZAN AYI VE ORUÇLA İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR Ramazan ayı boyunca yatsı ile vitr arasında kılınan namaza teravih namazı denir.

26 RAMAZAN AYI VE ORUÇLA İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR Mahyâ, özellikle Ramazan ayında birden fazla minaresi olan camilerin iki minaresi arasına konulan ışıklı yazı.


"İLKÖĞRETİM DKAB DERSİ 7.SINIF 2.ÜNİTE SUNUSU ORUÇ İBADETİ Hazırlayanlar Şenay ARSLANALP Miray ÖZGÜR Şeyda UĞURLU Öğretim Görevlisi :Doç.Dr.Mübin Kıyıcı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları