Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAVA TAHMİNLERİ. Yerküreyi en dıştan saran hava katmanına atmosfer havaküre denir. Atmosferdeki başlıca hava olayları: -Sıcaklık, -Buharlaşma ve nem oluşumu,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAVA TAHMİNLERİ. Yerküreyi en dıştan saran hava katmanına atmosfer havaküre denir. Atmosferdeki başlıca hava olayları: -Sıcaklık, -Buharlaşma ve nem oluşumu,"— Sunum transkripti:

1 HAVA TAHMİNLERİ

2 Yerküreyi en dıştan saran hava katmanına atmosfer havaküre denir. Atmosferdeki başlıca hava olayları: -Sıcaklık, -Buharlaşma ve nem oluşumu, -Yağış, *Yağmur, *Kar, *Dolu, -Rüzğar, -Yıldırım ve şimşektir.

3 SICAKLIK -Dünya’mız, Güneş tarafından ısıtılır. -En sıcak mevsim yaz, en soğuk mevsim kıştır. - Sıcaklık termometre ile ölçülür.

4 BUHARLAŞMA Deniz, göl, akarsu kar örtüsü ve buzullar, sıcaklığın etkisiyle buharlaşır. Buharlaşma sonucu havada nem oluşur.

5 YAĞIŞ Havadaki su buharı yoğunlaşır. Yağmur, kar dolu olarak yeryüzüne düşer. Buna yağış denir.

6 YAĞIŞ TÜRLERİ YAĞMUR Su buharı taşıyan bulutlar, soğuk hava tabakalarına rastlayınca, su buharı yoğunlaşır, damlalar halinde yeryüzüne düşer. Buna yağmur denir.

7 KAR Bulutlar, soğuk hava katmanına girince, küçük su damlaları birden bire donarak, kar tanecikleri şeklinde yeryüzüne düşerler.

8 DOLU Yağmur damlaları yere düşerken, kuvvetli rüzğarlar, bunları yukarılardaki daha soğuk hava katmanlarına iter. Damlalar donar. Buna dolu denir.

9 RÜZĞAR Soğuk hava ile sıcak havanın yer değiştirmesi ile oluşan hava akımlarına rüzgar denir.

10 YAĞMUR,KAR,SİS Trafik kazalarının nedenlerinden birinde kötü hava koşullarıdır.  Karlı, yağmurlu ve sisli havalarda; Görüş mesafesi azalır. Farlar yolu aydınlatmaz. Yerler kayganlaşır ve sürüş emniyeti azalır.  Bu gibi durumlarda; Hız yapmamalı,

11 Öndeki aracı yakın takip etmeli, Ani firen yapmamalı, Zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmalı, Mümkünse trafiğe çıkmamalı.

12 METOROLOJİ VE ÖNEMİ  Hava olaylarını inceleyen bilim dalına metoroloji denir.  Metoroloji:  Hava sıcaklığı,  Yağış durumu ve çeşidi,  Rüzğarın hızı ve yönü,  Havadaki nem ve bulutlar hakkında hava tahminlerini yapar.

13 HAVA TAHMİNLERİ NASIL HAZIRLANIR  Metoroloji istasyonlarında her gün çeşitli aletlerle ölçüm yapılır.  Uzaydaki uydulardan da hava durumuna ilişkin bilgiler alınır.  Uzmanlar bu bilgileri toplar ve metoroloji haritaları yaparlar.  Bu haritaların hava tahminleri yapılır. Hava gözlemleri;  Tarımla uğraşanlar,  Gemiciler,  Pilotlar,  Balıkçılar,  Sürücüler için gereklidir. Hava olaylarını metoroloji sayesinde önceden bilerek bazı önlemler alabiliriz. Örneğin;  Soğuk havalarda çiftçiler don olaylarına karşı önceden önlem alarak ürünlerinin zarar görmesini önlerler.  Uçak ve gemiler fırtınaya karşı uyarılır.  Bizler de hava durumuna göre giyinerek sağlığımızı koruruz. Sağlığımız için hava durumuna göre giyinmeliyiz.  Hava yağmurlu ise,şemsiye veya yağmurluk kullanırız.  Hava soğuk ise, kalın giysiler giyeriz.  Hava sıcak ise, ince giysiler giyeriz. Hava durumunu; Gazetelerden, radyo ve televizyondan öğreniriz.

14 HAVA DURUMUNU GÖSTEREN İŞARETLER


"HAVA TAHMİNLERİ. Yerküreyi en dıştan saran hava katmanına atmosfer havaküre denir. Atmosferdeki başlıca hava olayları: -Sıcaklık, -Buharlaşma ve nem oluşumu," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları