Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

hacettepe ünİversİtesİ hazIRLIK SİSTEMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "hacettepe ünİversİtesİ hazIRLIK SİSTEMİ"— Sunum transkripti:

1 hacettepe ünİversİtesİ hazIRLIK SİSTEMİ

2 HACETTEPE PROFICIENCY (HUPE)
Üniversite tercihlerine göre sonuçlar açıklandığında Hacettepe Üniversitesini kazanan öğrenciler hazırlık sistemine göre üçe ayrılır. ENG 160: Meslek olarak yabancı dil alanlarından birini seçerek eğitim dili tamamen İngilizce olan bölümlere kayıt yaptırmış öğrencilere yönelik hazırlık programıdır. ENG 150: Eğitim dili tamamen veya %30 İngilizce olan bölümlere kayıt yaptırmış öğrencilere yönelik hazırlık programıdır. ENG 140: Eğitim dili tamamen Türkçe olan bölümlere kayıt yaptırmış öğrencilerin ‘isteğe bağlı’ olarak katılabilecekleri hazırlık programıdır. ENG 160 ve 150 öğrencilerinin hazırlık eğitiminden muaf olabilmek için iki adımdan oluşan EYLÜL proficiency sınavına girmeleri zorunludur. 1. Aşama – Düzey Belirleme Sınavı: Belirli bir puanı alanlar ikinci aşama sınavına girebilir. Bu sınavda başarısız olan öğrenciler başlangıç seviyesinden başlar. 2. Aşama – Yeterlilik (Proficiency) Sınavı: Bu sınavdan 65 ve üstü puan alan öğrenciler, hazırlık eğitiminden muaf sayılırlar. 65’in altında puan alan öğrenciler ise, 1. ve 2 aşama sınav sonuçları dikkate alınarak 6 farklı seviyeye ayrılırlar. 1.Elementary, 2.Pre-Intermediate, 3. Intermediate, 4. Upper-Intermediate (ENG 140, ENG 150) 5. Low-Advanced, 6. Advanced (ENG 160) PERFECT ENGLISH 1. ve 2. GRUPLARDAKİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN EĞİTİM PROGRAMI AÇAR, DİĞER ÖĞRENCİLERE ÖZEL DERS EĞİTİMİ VERİLİR.

3 ENG 140 150 EĞİTİM PROGRAMI (EYLÜL-HAZİRAN)
KAYNAKLAR: Öğrenciler eğitimlerini OXFORD New ENGLISH FILE ana kaynağıyla, Effective Academic Writing, Ready to Read More, For Your Information 4 gibi ek kitap setiyle sürdürürler. 1. Elementary 2. Pre-Intermediate 3. Intermediate 4. Upper-Intermediate DERS PROGRAMLARI: Her seviye 8 HAFTA sürer. ELEMENTARY – PRE-INT.: Haftada 25 Ders INTERMEDIATE- UPPER-INT: Haftada 20 Ders *PROGRAM 4 MART 2013 DE BELİRLENECEKTİR. *Öğrencilerin seviye atlayabilmeleri için %80 devam zorunluluğunu yerine getirmiş olması gerekir.

4 Bir eğitim yılı 4 çeyrekten oluşur
Bir eğitim yılı 4 çeyrekten oluşur. Her çeyrekte bir seviyenin eğitimi verilir: Elementary (2 Ay) 1. Çeyrek 3. Hafta Düzey Bitirme (Achievement Test) Pre-Intermediate (2 Ay) 2. Çeyrek GÜZ DÖNEMİ Progress Test 2 5 Gün tatil Test 1 OCAK PROF Yarıyıl Tatili 6. Hafta 8. Hafta Intermediate (2 Ay) 3. Çeyrek 3. Hafta Düzey Bitirme (Achievement Test) Upper-Intermediate (2 Ay) 4. Çeyrek BAHAR DÖNEMİ Progress Test 2 5 Gün tatil Test 1 HAZİRAN PROF 6. Hafta 8. Hafta

5 Sınav İçerikleri: Gramer, Kelime, Okuma, Dinleme, Yazma branşlarından sorular çıkar.
Puanlama Sistemi: Progress Testler: 40 puan üzerinden yapılır, ortalamayı %40 etkiler. Hikaye Sınavları: Yıl boyunca öğrencilere ders dışı okutulacak olan hikaye kitapları üzerinden sınavlar düzenlenir. Düzey Bitirme (Achievement) Sınavı: 100 puan üzerinden yapılır, ortalamayı %50 etkiler. Öğretmen Puanı: 20 puan üzerinden verili, ortalamayı %10 etkiler. HACETTEPE BİLDİL PROGRAMI: Hazırlık öğrencilerine zorunlu olarak verilen haftada 1 saat yüz yüze, 8 saat bilgisayar üzerinde verilen ek interaktif eğitim programıdır. Bu programın sınavlarından +6 puan alan öğrencilerin Prof sınav puanları %10 oranında arttırılır. Seviye sonunda öğrencinin başarı puanı ortalaması ENG 150 için %65’i geçiyorsa, ENG 140 için %55’i geçiyorsa öğrenci bir sonraki seviyeye geçebilir. Başarısız sayılanlar okudukları seviyeyi tekrar ederler. *Öğrencilerin, OCAK PROF ve HAZİRAN PROF’a katılabilmek için en az Intermediate düzeyini başarıyla bitirmiş ve %80 devam zorunluluğunu yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. *Prof’tan ENG 150 için en az 65 puan ve ENG 140 için en az 55 puan alan öğrenci hazırlığı atlamış sayılır.

6 ZAKSES FEYİL Hazırlığı Atlayan Öğrenciler: Başarısız Olan Öğrenciler:
Öğrenci, hazırlığı başarıyla atlamış ve heyecanla Ekim döneminde başlayacak olan lisans eğitimini bekler. FEYİL Başarısız Olan Öğrenciler: Bu öğrenciler, durumlarına göre aşağıdaki 3 seçenekten birini uygularlar: 1. Yaz Okulu + Ağustos Proficiency 2. Eylül Proficiency 3. Ocak Proficiency

7 HACETTEPE PROFICIENCY
Yaz Okulu + Ağustos Proficiency Haziran proftan ortalama arası puan alan öğrenciler belirli bir ücret karşılığına yaz okulu programına katılabilir. Buradaki ortalamalarına göre Ağustos Prof Sınavına girebilirler. Eylül Prof. Hazırlık programında önceki yıl başarısız olan veya üniversiteye yeni kayıt yaptıran ve 1. Aşama sınavında başarılı olan tüm öğrencilerin hazırlık muafiyeti için katılabildiği sınavdır. Ocak Prof. Hazırlık programında önceki yıl başarısız olan veya 2. çeyrekte en az Intermediate seviyesini başarıyla tamamlamış tüm öğrencilerin hazırlık muafiyeti için katılabildiği sınavdır.

8 ENG 140 / 150 PROFICIENCY İÇERİĞİ
1. Aşama (Seviye Belirleme Sınavı) : Yalnızca Eylül Proftan önce uygulanır. Sadece üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilerin katıldığı bu sınavdan yeterli puan alan öğrenciler 2. aşamaya katılabilirler. Gramer, kelime ve okuma bilgisinin ölçüldüğü çoktan seçmeli sorulardan oluşur. 2. Aşama (Proficiency) (Eylül, Ocak, Haziran, Ağustos) Listening* 2. Grammar & Vocab. 3. Reading 4. Writing TOPLAM SÜRE: 180 DAKİKA GEÇME PUANI ENG 140: 55 ENG 150: 65 *Eylül proficiency sınavında Listening uygulanmaz.

9 HACETTEPE PROFICIENCY
Use of English (Dilbilgisi): 3 çeşit soru tipi dilbilgisi ve kelime bilgisini ölçmek için kullanılır. Cloze test Petroleum, or crude oil, is one of the world's (1)_____ natural resources. Plastics, synthetic fibres, and (2)_____ chemicals are produced from petroleum. It is also used to make lubricants and waxes. (3) _____, its most important use is as a fuel for heating, for (4) _____ electricity, and especially for powering vehicles. 1 a) as important b) most importantly c) so importantly d) too importantly 2 a) much b) a lot c) many d) less 3 a) Moreover b) Therefore c) However d) In addition 4 a) to generate b) generating c) to generating d) generate 2. Aynı anlama gelen cümleyi bulma - The heavy criticism against his speech surprised me a lot, so did his negative reaction. a) Both the heavy criticism against his speech and his negative reaction were really surprising to me. b) Neither the heavy criticism against his speech nor his reaction was surprising. c) Although he made a surprisingliy good speech, people criticized it, which made him react negatively d) Because of the surprising criticism against his speech, his reaction was negative. 3. Diyalog tamamlama - Farah: Martin bought an I-phone for Jill. Sue: _______________ Farah: Neither do I. Especially when she was expecting a wedding ring. Sue: Poor girl. I’m sure she’s very upset. a) If I were him, I wouldn’t. b) Really? I can’t wait to see. c) Did he? That’s really unfair. d) I don’t think that is really her thing.

10 HACETTEPE PROFICIENCY
Reading (Okuma) : 2 Okuma parçası ve bunların çoktan seçmeli sorularından oluşur. Listening (Dinleme): 2 bölüme ayrılır her bölüm 2 kez dinletilir.  Parçayı dinlerken soruları cevaplama (While Listening) Parçayı dinlerken not alma sonrasında dağıtılacak soruları, bu notlara bakarak cevaplama (Note Taking) Writing (Yazı yazma): Akademik dilde öğrencinin yazma becerisini ölçmek için Hacettepe Üniversitesi kompozisyon yazı tipini kullanır.  Kompozisyon (20 puanlık) Avantaj & Dezavantaj, Problem & Çözüm, Sebep & Sonuç, Benzerlik & Farklılık, Fikir Belirtme & Savunma, Hikayeleştirme gibi yazı tarzları vardır. Her bir tarzın eğitimi ve kalıpları öğrenciye formulize edilmiş şekilde verilecektir. Bu arşive sahip olan bir öğrencinin yapacağı tek şey konuya uygun örnek cümle kurmaktır ki; sınavlarında çıkacak konu, tarafımızdan derslerde zaten yazılmış konulara çok yakın olacağı için yazma becerisinden hedeflediğiniz puanın üzerine çıkmak tahmininizden de kolay olacaktır.

11 SINAV EŞDEĞERLİKLERİ ENG 160 ENG 150/140 IELTS 6,5 5 TOEIC 1100 800
TOEFL- IBT 79 69 YDS Geçersiz 51+* FCE C *1.YDS sınavından en az 51 ya da üzeri bir puan almak, 2.Belirtilen düzeyde bir puan aldıktan sonra,YDS sınavında yazma bölümü olmadığı için, H.Ü Yabancı Diller Yüksek Okulunda uygulanacak olan “writing” sınavına girmek, 3.YDS sınavından alınan puanın proficiency eşdeğerliği belirlenir ve bu puanın % 80’i ile, Writing sınavından alınan puanın %20 alınarak, toplamda proficiency eşdeğerliği 65’e ulaşıyorsa öğrenci başarılı sayılır. (Örnek: YDS’den 55 almış bir adayın proficiency eşdeğerliği 60 olarak kabul edilir ve bu 60 puanın %80’i 48 dir. Writingden alınan puanın %20’si de bu puana eklenir. )


"hacettepe ünİversİtesİ hazIRLIK SİSTEMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları