Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Av. Yelda Gizem ÜNAL Nisan 2013’Ankara. * Alan adları esasen internet erişimindeki uzun algoritmaların yazıya dönüştürülüp erişimin kolay sağlanması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Av. Yelda Gizem ÜNAL Nisan 2013’Ankara. * Alan adları esasen internet erişimindeki uzun algoritmaların yazıya dönüştürülüp erişimin kolay sağlanması."— Sunum transkripti:

1 Av. Yelda Gizem ÜNAL Nisan 2013’Ankara

2

3 * Alan adları esasen internet erişimindeki uzun algoritmaların yazıya dönüştürülüp erişimin kolay sağlanması amacı ile oluşturulmuştur. * Daha sonra ticari anlamda işyerini belirten bir kimlik haline gelmiştir * Son olarak markalar, işletme adları alan ismi olarak kullanılmaya başlanmış, reklam haline gelmiştir.

4

5

6

7 Alan isimlerinin tamamı veya belirli bir bölümü, mevcut marka, ticari isim ve gerçek veya tüzel kişilerin isimleri ile aynı veya benzer ise bir ihlalden bahsedilebilmektedir. Bahsi geçen bu alan adlarının içeriğindeki kelimelerde korunmaya değer öncelikli kişisel haklar olması ihtimali, hukuki sorunun kaynağıdır.

8 Teknik bakımdan alan adlarının birbiri ile karışması, birden fazla alan isminin aynı adrese kaydedilmesi mümkün değildir. Rakamlardan oluşan algoritmalar, adres çubuğuna yazdığımız alan adı ile, sayfanın altındaki rakamsal algoritmaya dönüşür ve sunucuya o şekli ile ulaşır.

9 “Alan isminin aynen veya benzerinin kullanımının haksız olduğu iddiası” Öneri: Özel hukukun farklı dallarının birlikte işlemesi… Marka Tescil Sistemi ile Alan Adı Tescil Sistemi arasında bağlantı kurulmalı.

10 *Marka ve Patent Hukuku *Rekabet Hukuku * Medeni Hukuk *Anayasal Haklar

11 İsim, dış dünyada bir bilinci ve ekonomide bir varlığı ifade eder. Mutlaka iletişim kurulabilecek bir gerçek ya da tüzel kişiyi ifade eder. Alan adı da bilgisayarlar aracılığıyla başkaları ile iletişime geçen bir kişi ya da organizasyonu göstermektedir.

12 Alan ismi doğrudan web sitesinin kurucusunu temsil etmekte ve hukuken isim niteliğini taşımaktadır. Alan isminin hukuken isim niteliği taşıdığı görüşü, mahkeme uygulamalarında da bugün yaygınlık kazanmıştır.

13 ** WİPO (World Intellectual Property Organization- Dünya Fikri Haklar Örgütü) Markaya ilişkin hükümler uygulanması için öneri sunar, dünyada çoklukla kabul gören önerilerin kaynağıdır. Örneğin; www.nestle.com adresi altında reklam edilen malların İsviçre Nestle Ortaklığına ait olduğunu düşünebilmektedir. WIPO, bu hallerde doğrudan bir marka tecavüzünün olduğunu veya korunmayan bir isim dolayısıyla bir yanıltma tehlikesinin söz konusu olacağı görüşündedir.www.nestle.com

14

15

16

17

18

19 “İlk gelen ilk alır” prensibi ile alan adı tesisi sağlanır. Buna rağmen “üstün ve öncelikli hak” sahibi olduğunu hukuken ispat eden, alan adını almaya hak kazanabilir. Bu şekilde öncelik ilkesine hakkaniyetli bir çözüm aralığı getirilmeye çalışılmıştır. İyi niyet ve dürüstlük kuralları üstün tutulmaya çalışılmıştır.

20

21

22

23

24

25


"Av. Yelda Gizem ÜNAL Nisan 2013’Ankara. * Alan adları esasen internet erişimindeki uzun algoritmaların yazıya dönüştürülüp erişimin kolay sağlanması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları