Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi Sağlık Turizminin, Geleceği İçin Kalite mi, Ucuz Fiyat mı Önemli? Ve Pratik Uygulamaların Önemi Dr.Filiz Çevirme.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi Sağlık Turizminin, Geleceği İçin Kalite mi, Ucuz Fiyat mı Önemli? Ve Pratik Uygulamaların Önemi Dr.Filiz Çevirme."— Sunum transkripti:

1 2. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi Sağlık Turizminin, Geleceği İçin Kalite mi, Ucuz Fiyat mı Önemli? Ve Pratik Uygulamaların Önemi Dr.Filiz Çevirme Genel Koordinatör, OHSAD

2 Sağlık Turizmi son 10 yılda çok hızlı bir büyüme ile dünya çapında bir endüstri haline geldi.
Tüm dünyadan birçok insan göz, diş veya cerrahi tedavileri almak ve aynı anda gezmek, görmek ve gittikleri ülkenin tüm etkinliklerini tanımak için diğer ülkelere seyahat ediyorlar.

3 Sağlık Turizminin son dönemde popülaritesinin nedeni birçok faktörün kombinasyonudur:
Gelişmiş toplumlarda sağlık hizmeti fiyatlarının aşırı artması, uluslararası seyahatin ucuzlaması ve kolaylaşması, global ekonomideki avantajlı döviz kur oranları, dünyanın birçok ülkesinde hızla gelişen teknoloji ve hasta bakımı standartları, sağlık turizmi merkezlerinin sağladığı güvenle birlikte tüm bu faktörler Sağlık Turizmi’nin yükselmesini sağladı.

4 Her geçen gün daha çok insan ülkelerinde alabilecekleri tıbbi tedavilere alternatif olarak daha uygun fiyatlı, kaliteli, güvenli ve eğlenceli seçenekler için yurtdışına seyahat ediyorlar.

5 Medikal turistler genellikle gelişmiş ülkelerden ve öncelikle ABD, Kanada, İngiltere, Batı Avrupa , Avustralya ve Orta Doğu’dan geliyorlar. Diğer yandan dünyanın birçok ülkesinden her geçen gün artan sayıda insan uygun bir fiyata hem tedavi olabilecekleri, hem de tatil yapabilecekleri yurtdışı seçeneklerini araştırıyorlar.

6 Dünya kalite standartlarında sağlık hizmeti veren ve buna rağmen fiyatları göze çarpan düzeyde düşük olan ülkelere yüksek sayılarda medikal turist gidiyor. Bu bölgeler ayrıca gezme, dolaşma, alışveriş, keşif ve bol güneşli kumsallarda uzanmak gibi çok sayıda tamamlayıcı hizmet seçenekleri de sunuyorlar. Bu sektör o kadar hızlı ilerliyor ki, her geçen gün dünya üzerindeki daha çok sayıda ülke ve tıp merkezi özellikle medikal turistleri seçim standartlarını hedefleyen hizmetler oluşturuyorlar ve bu çalışmalar artacak.

7 Medikal turistler için burun estetiği, yağ aldırma, göğüs ameliyatları, ortodonti ve LASİK gibi tamamen elektif prosedürlerin yanı sıra, kemik iliği transplantasyonu, eklem ameliyatları ve kardiyak bypass ameliyatları gibi hayat kurtaran daha ciddi tedaviler de var. Artık Medikal Turistler kendi ülkelerinde alacakları tedavinin ücretinin daha küçük bir kısmı ile güvenli ve etkili medikal ve cerrahi tedavileri yurtdışında alabilirler.

8 Sağlık Turistlerinin bazı tedavilerde maddi kazançları çk yüksek
Sağlık Turistlerinin bazı tedavilerde maddi kazançları çk yüksek. Örneğin Avrupa ülkelerinde yapılacak saç ekimi ücreti ile bir çift Türkiye’ye doğal tarihi güzellikleri dolaşmak, uçak biletleri, konaklama ve transferler, tur rehberi dahil bir sağlık turizmi paleti için gelebilir. Bir çok tıbbi prosedür için büyük fiyat fırsatları var. Bu fiyat fırsatlarına avantajlı döviz kur oranları da eklenince sağlık turistleri için konaklama, yiyecek, alışveriş ve gezi içerikli paketler çok avantajlı oluyor.

9 Kalite ve Fiyat Sağlık Turizmi Sektörünü ilerletmek için çok önemli iki unsur. İnsanlar yurtdışından sağlık hizmeti almak için en ucuz fiyata en iyi kaliteyi araştırıyorlar. Kalite ve fiyat kadar önemli 3. unsur ise kalite ve fiyat konularındaki şeffaflık ile kendiliğinden gelişen Güven.

10 The Importance of Experience
Sonuç olarak, büyük bir sağlık turizmi pazarı var ve Türkiye gerek tıbbi prosedürler, gerekse diğer sağlık turizmi alanlarında sağlık turistlerini kabul etmeye hazır ama Türkiye’nin yüksek hizmet kalitesi, düşük fiyatları, turizm ve konum gibi diğer avantajlarına rağmen, hedef müşteri kitlelerimiz bizim yerimize rakip ülkelere gitmeyi tercih ediyorlar.

11 Türkiye Sağlık Turizmi Platformu
Uluslar arası sigorta ve asistans sektöründe yıllarca turizm sağlığı için, sonrasında ise özel hastanelerde çalışmış bir tıp doktoru olarak benim görüşüm ilk yapılacak şey sonu gelmeyen bireysel çabalar yerine Türkiye Sağlık Turizmi sektörünün arzu edilen seviyeye gelmesi için ilk hamleleri ve düzenlemeleri yapacak bir Sağlık Turizmi Platformu kurmaktır:

12 Türkiye Sağlık Turizmi Platformu
Sağlık kuruluşlarının sınıflandırılması Bu sınıflandırmaya göre standart ücret tarifeleri ICD kodları ile standart faturalandırma Mevsim avantajlarının iyi kullanılması Daha az PR ve reklam gideri Uluslararası Hasta Hizmetleri

13 Türkiye Sağlık Turizmi Platformu
Sağlık Kuruluşlarının Sınıflandırılması: Turizm sağlığında yaşanan problemleri göz önüne alırsak bazı standartlar belirlemeli, bu standartlara göre hastaneleri sağlık turizmi için sınıflamalı ve seçmeliyiz.(örn. Otelcilik hizmetleri) Standard Fiyatlandırma: Uluslar arası kurum ve bireysel hastaların güvenini kazanmak için maliyet hesabına dayalı, şeffaf ve hastane sınıflandırmasına uygun standart bir fiyatlandırmamız olmalı.

14 Türkiye Sağlık Turizmi Platformu
ICD Kodları ile Standart Faturalandırma: Sağlık turizmi yapan kurumlar ICD kodlarını kullanarak standart ve detaylı bir fatura hazırlamalı ki Sağlık Turist’i evine dönünce oradaki doktoru yada sigortası burada aldığı tedavinin içeriğini ve fiyat detaylarını rahat anlasın. Mevsimlerin Avantajını Kullanmak: Büyük hastane yatırımları büyük kalabalık şehirlerde ve turistik alanlarda. Kış sezonunda büyük şehirlerdeki hastanelerin ve yaz sezonunda ise turistik bölgelerdeki hastanelerin doluluk oranı belli seviyelere geliyor. Bu durumda büyük şehirlerdeki hastaneleri yaz sezonunda turistik bölgelerdeki hastaneleri ise kış sezonunda daha ön plana çıkarmak gerekir.

15 Türkiye Sağlık Turizmi Platformu
Daha az PR ve Reklam Masrafları: Yurtdışında bireysel pazarlama faaliyetleri yerine platform üzerinden PR ve reklam çalışmaları yürütülürse hem tüm sağlık turizmi kuruluşları tanıtılacak, hem de giderler düşecektir. Uluslar arası Sağlık Hizmetleri: Sağlık Turizmi Platformu gelecek Sağlık Turistlerinin kültürel, dil ve bürokratik problemlerle karşılaşmalarını önlemek ve hizmet kalitesini arttırmak için bir Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi kurmalı yada bu hizmeti dışarıdan satın almalıdır.

16 Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi Modeli
Uluslar arası Sağlık Hizmetleri gelen sağlık turistlerinin tüm gereksinimlerini karşılayabilecek ve planlanan tedavi ve terapilerinde rehber olabilecek tam kapsamlı bir kuruluş olmalıdır. Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi gelen sağlık turistlerini memnun edecek ve alacakları hizmete ilk adımdan son adıma kadar güvenmelerini sağlayacak birçok hizmeti bünyesinde bulundurmalı ve geliştirmelidir.

17 Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi Modeli
Sağlık turistleri gelmeden önce aşağıdaki konularda yardım almak için Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkeziyle kontak kurma konusunda yönlendirilmelidir. •Randevuların alınması •Konaklamanın organize edilmesi •Çevirmen organize edilmesi •Hizmet alacağı kurum ile iletişimi için rehberlik •Finansal konularda danışma

18 Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi Modeli
Tıbbi Kayıtlar ve İkinci Görüş: Yabancı hastalar genelde gelmeden önce sağlık kuruluşu ile iletişime geçip rahatsızlıklarına uygulanabilecek tedavi ve terapilerin neler olması gerektiği konusunda ikinci görüş isterler. Sağlık kuruluşunun bu hizmeti en iyi şekilde verebilmesi için detaylı tıbbi kayıtlara ihtiyacı vardır.

19 Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi Modeli
Bu detaylı tıbbi kayıtların dışında hastanın görüntülemeleri de gerekebilir. Sağlık kuruluşu ancak tüm bu saydığımız doneler eline ulaştıktan sonra bu kişinin tedavisi konusunda net bir fikir bildirebilir.

20 Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi Modeli
Teletıp Uygulamaları: Gerekli durumlarda Çağrı Merkezi ilgili kurum ve yabancı hasta ve/veya doktorları ile görüntülü ve sesli bir görüşme organize edebilir. Bu karşılıklı ön görüşme ile hem hastanın durumu daha iyi değerlendirilir, hem de hasta kararını daha rahat verir.

21 Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi Modeli
Tedavi Sözleşmesi: İkinci Görüş ve/veya teletıp süreçlerinden sonra planlanan tedaviyi ve metodunu, kalış süresini, yaklaşık masraf tutarını içeren bir tedavi sözleşmesi hazırlanıp, hastaya yollanır. Bu sözleşme hastaya alacağı tedavi ve karşılaşacağı masraflar hakkında genel bir bilgi verir. Hasta bu sözleşmeyi kabul edip, imzalarsa randevular alınır.

22 Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi Modeli
Finans: Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi hastaya özel istediği tüm hizmetleri içeren paket fiyatlar verir. Bu tutarların tedaviye gelmeden yada başlamadan önce ödenmesi istenir, ödeme aşağıdaki şekillerde olabilir: • Banka hesabına transfer • Nakit • Kredi Kartı • Sigorta veya Devlet garantisi

23 Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi Modeli
Vize Almak: Türkiye’de sağlık hizmeti almak için gelen sağlık turistlerine vize konusunda Çağrı Merkezi yardım eder. Gerekirse hizmet alacağı kurumdan bir davet mektubu sağlar veya konsolosluk / büyükelçilik ile görüşür.

24 Uluslar arası Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi Modeli
Çeviri ve kültür uzmanları:Çağrı Merkezi talep doğrultusunda çevirmenler sağlar ve sağlık turizmi için hizmet veren kurumlara müşteri memnuniyeti açısından hedef müşteri kitlelerinin kültürleri ile ilgili destek sağlar.

25 Çağrı Merkezi ile Sağlık Turisti ve Sağlık Turizmi Yapan Kurumun Yararlanımları
Yurtdışı Yurtiçi Yurtdışı Bilgi Teşhis Takip Randevu Teşhis Kontrol Ödeme Tedavi İyileşme Kişi yurtdışına çıkmadan önce kurum hakkında yeterli bilgiye sahip olur Kurum kişi gelmeden önce yeterli bilgiye ulaşır ve teşhisi koyup tedaviyi planlar Randevu oranı artar Ne kurum nede kişi finansal konularda sürprizlerle karşılaşmaz Uygulanacak tedavi ve maliyeti hakkında net karar verilir Tedavi ve iyileşme süreci net tanımlandığından sorunsuz ve kısa atlatılır Hizmet sonrası takip ile müşteri memnuniyeti ve geri dönüş artar

26 Sağlık Turizmi’nin Ürünleri
Tıbbi Tedavi Hizmet öncesi ve sonrası ikinci fikir Hizmet öncesi ve sonrası teletıp Hizmet verilen kurum ve ülkelerin personel eğitimleri Yurtdışı Sağlık Kurumları ile işbirliği ve danışmanlık

27 TEŞEKKÜR EDERİM Dr.Filiz Cevirme


"2. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi Sağlık Turizminin, Geleceği İçin Kalite mi, Ucuz Fiyat mı Önemli? Ve Pratik Uygulamaların Önemi Dr.Filiz Çevirme." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları