Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ"— Sunum transkripti:

1 ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ

2 ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ
Yurtdışından getirilen hastaların Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da; Ameliyatlarının ve/veya Tedavilerinin Belirli bir ücret karşılığı yapılması ya da yaptırılmasıdır.

3

4 SAĞLIK TURİZMİ ÇEŞİTLERİ
1. Tıp (Medikal) Turizmi Estetik Cerrahisi, Göz, Diş , Diyaliz, Tüp bebek tedavileri vb. 2. Termal Turizm ve SPA / Wellness Kaplıca Tedavileri, Fizyoterapiler, Hidroterapiler. 3. İleri Yaş ve Engelli Turizmi Bakım ve Rehabilitasyon, geriatrik tedavi merkezleri.

5

6 Tedavi Amaçlı Ülkemize Gelen Yabancı Hasta Sayısı
2008 Yılı Ülkemize Gelen Hasta Sayısı : 2009 Yılı Ülkemize Gelen Hasta Sayısı ( Sağlık Turisti ) : 2010 Yılı Ülkemize Gelen Hasta Sayısı ( Sağlık Turisti ) : 2011 Yılı Ülkemize Gelen Hasta Sayısı ( Sağlık Turisti ) : 2012 Yılı Ülkemize Gelen Hasta Sayısı ( Sağlık Turisti ) : Yılı Dönemi Gelen Hasta Sayısı :

7

8 SAĞLIK TURİZMİNDE NEDEN TÜRKİYE SEÇİLMEKTEDİR ?
TEDAVİ ÜCRETLERİ AVRUPAYA GÖRE 1/2 - 1/3 ORANINDA DAHA UCUZ OLMASI. HEM TEDAVİ ve BU ARADA HEM DE TATİL YAPMA SEÇENEĞİNİN BİR ARADA OLMASI. CERRAHİ BRANŞLARDA, ÖZELLİKLE DE BEYİN CERRAHİ, ESTETİK ve PLASTİK CERRAHİSİ, KALP DAMAR CERRAHİSİ İLE ORGAN NAKİLLERİNDE DÜNYA SIRALAMASINDA İLK 3 DE YER ALMAMIZ EN ÖNEMLİ ETMENLERDİR.

9 SAĞLIK TURİZMİNDEN ELDE EDİLEN YILLIK TOPLAM GELİR
2 (iki) yıl önce tahmini yıllık gelir 500 bin USD iken, Bugün ( döneminde) 1 milyar USD yi aştı. HEDEF döneminde 500 bin turist 4 milyar USD, 2023 de Bir milyon sağlık turistİ ve 20 MİLYAR USD ulaşmaktır.

10

11 DÜNYA SAĞLIK TURİZMİNDE TÜRKİYE
5 yıl önce ülkemiz, dünyada ilk 20 ülkenin arasında iken, Bugün, ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. 2023 hedefi Dünyanın ilk 5 i arasına girebilmektir…

12 TURİSTLERİN TEDAVİ OLDUKLARI YERLER
Gelen yabancı uyruklu hastaların (turistlerin); %94’ü özel hastaneleri tercih ederken, %6’sı ise kamu hastanelerinde sağlık hizmetin den faydalanmıştır.

13

14 TURİSTLERİN GELDİKLERİ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI
Hastaların % 70’i Almanya’dan gelmiştir, Diğerleri ise sıklık sırasına göre; Hollanda, Romanya Bulgaristan Rusya Türk Cumhuriyetleri, Avusturya ve, Orta Doğu bölgesi (Kuzey Irak ve Araplar) dır.

15 TURİSTLERİN EN ÇOK TEDAVİ GÖRDÜĞÜ TIBBİ BRANŞLAR
ESTETİK CERRAHİ (SAÇ EKİMİ, BURUN, MEME) (ENSIK) KADIN DOĞUM (TÜP BEBEK, İNFERTİLİTE) GÖZ (LAZER) VE DİŞ TEDAVİLERİ (İMPLANT) ORTOPEDİ VE BEYİN CER. AMELİYATLARI (FITIKLAR) KALP DAMAR CERRAHİSİ (ANGİO VE STENTLER) FİZİK TEDAVİ ve YAŞLI REHABİLİTASYONU

16

17 SAĞLIK TURİZMİNDE TÜRKİYEDEKİ SON DURUM
Devlet ve Özel Sektör çok çeşitli yöntemlerle, sağlık Turizmini yapmaya çalışsa da HENÜZ, ülkemizde parmakla gösterilebilecek, bu konuda çalışmaları ile çok ileri çıkmış LİDER bir kurumsal yapı hala bulunmamaktadır. Yani, SIKI BİR ÇALIŞMA STRATEJİSİ ile İŞİN SAHİBİ neden BİZ OLMAYALIM ? Bence olmalıyız.. Sizce?

18

19 TÜRKİYEDE SAĞLIK TURİZMİ İLE İLGİLİ MEVZUATLAR
Ülkemizin kendi bölgesinde sağlık alanında cazibe merkezi olması için Sağlık Serbest Bölgesi (SSB) kurulabilmesi yasalaştı. Alt mevzuat çalışmaları devam ediyor. Maliye Bakanlığı’nca yayınlanan 6322 sayılı yasa ile Sağlık Turizminden elde edilen gelirlerden genelde % 50 vergi muafiyeti yürürlüğe girdi.

20 TÜRKİYEDE SAĞLIK TURİZMİ İLE İLGİLİ YARDIMLAR
Sağlık Turizmi için Ekonomi Bakanlığından mali destek tebliği yayınlandı. Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sağlık kuruluşu, üniversite ve derneklere yıllık bin USD tanıtım ve 100 bin USD ise araştırma, raporlama ve danışmanlık hizmeti desteği alabilecektir.

21 DOKTOR-ASİST SAĞLIK DANIŞMANLIĞI
ULUSLARARASI ‘‘ SAĞLIK TURİZMİNİ ’’ YAPMAK, YABANCI ve YERLİ TÜM YATIRIMCILARA SAĞLIK DANIŞMANLIĞI VERMEK, TÜRKİYE’DEKİ BAZI ÖZEL HASTANELERİN İŞLETMELERİNİ TALEP ETMEK ve ALMAK. SAĞLIK TURİSTLERİNE ÇEŞİTLİ İÇERİKLERDE SİGORTA POLİÇELERİ PAZARLAMAK ve SATMAK.

22

23 HANGİ NEDENLERLE SAĞLIK TURİZMİNE GİRMELİSİNİZ?
GELECEĞİN İŞİ ve BACASIZ SANAYİ OLARAK NİTELENDİRİLEN SAĞLIK TURİZMİ İLE MEVCUT ŞİRKETİNİZİN CİROSUNU ve KAR ORANINI ARTTIRABİLMEK İÇİN, 2023 HEDEFİ İLE 1 MİLYON HASTA ve 20 MİLYAR DOLAR’ LIK DEV PASTADAN BÜYÜK ve İRİ BİR PAY ALABİLMEK İÇİN, HALEN DOKTOR - ASİST SİSTEMİ İLE AYDA 3-4 HASTA GETİRİLE REK TARAFIMCA YAPILMAKTA OLAN HASTA SAĞLIK TURİZMİNİ, AYDA HASTAYA ÇIKARMAK ve TÜRKİYE’DE KENDİ KONUSUNDA LİDER OLABİLMEK İÇİN.

24 DOKTOR-ASİST ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ İLE
AMACIMIZ TÜRKİYEDEKİ BU BÜYÜK ÖLÇEKLİ PASTADAN OLDUKÇA İRİ BİR PAY ALMAK. HEDEFİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇİNDE TÜRKİYE’DE BU İŞ DALINDA LİDER KURULUŞ HALİNE GELMEKTİR.

25 ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN
İletişim için ; bir çağrı merkezi ile, Konaklama için; bir kaç otel ile, Ulaşım için; bir araç kiralama servisi ile, Turistler için; bir çok turizm acentası ile, gerekli ön protokol ve anlaşmalar yapılmalı. Tedaviler için de ; 5 büyük hastane ile daha detaylı ve kapsamlı özel anlaşmalar yapılmalı.

26 ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ
ÇALIŞMA PLANI ve STRATEJİMİZ ŞU ŞEKİLDE OLACAKTIR: 1. Öncelikli Ülke ve Şehirlerde YURTDIŞI GÖRÜŞMELER yapılmalı, 2. Reklam ve Medya (TV ) hızlı ve etkin bir şekilde kullanılmalı, 3. Önce ALMANYA’ dan başlanmalı, daha sonra ise Hollanda, Erbil ve Dubai’ye gidilerek Turizm Acentaları ve Sigorta şirketleri ile Sağlık Turizmi için özel bire bir anlaşmalar mutlak yapılarak yaygın ofis ağı oluşturulmalıdır.

27

28 DOKTOR-ASİST ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ
HER ZAMAN BAŞLAMAK, BİTİRMENİN YARISIDIR. HAZIRLAYANLAR Op.Dr. İsmail AKDEMİR, BEYİNve SİNİR CERRAHİ UZMANI.

29

30

31

32


"ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları