Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hayat Öğrenmedir... 1 AB Programları ve Comenius Asistanlığı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hayat Öğrenmedir... 1 AB Programları ve Comenius Asistanlığı."— Sunum transkripti:

1 Hayat Öğrenmedir... 1 AB Programları ve Comenius Asistanlığı

2 Hayat Öğrenmedir... 2 AB Eğitim ve Gençlik Programları, 2007-yeni bir dönem- 2013 yılı sonu  Hayatboyu Öğrenme (LLP = Lifelong Learning Programme)  (Youth in Action) Programları olarak devam edecektir.

3 Hayat Öğrenmedir... 3 Hayatboyu Öğrenme programı ( Lifelong Learning Programme) her birey için doğumdan ölüme kadar öğrenme fırsatları sunmaktır.

4 Hayat Öğrenmedir... 4 Hayatboyu Öğrenme programı dört temel programı içermektedir.  Comenius  Erasmus  Leonardo da Vinci  Grundtvig

5 Hayat Öğrenmedir... 5 Comenius programı okul eğitimi başlığı altında anılmaktadır.  öğrenci  öğretmen,  öğretmen adayı  Öğretmen yetiştiren öğretim elemanları

6 Hayat Öğrenmedir... 6 Comenius programlarının üç türü Comenius 1: Okul ortaklıkları olup Okulöncesi, İlköğretim ve Ortaöğretim kurumlarına yönelik eğitim ve proje çalışmalarını içermektedir. Comenius 2: Öğretmenlerin ve diğer okul eğitimi personelinin eğitimi olup öğretmen eğitiminde sorumlu olan personel, öğretmenler ve öğretmen adayları ile ilgili eğitim, değişim ve projeleri kapsamaktadır. Comenius 3: Internet ağlarının geliştirilmesini içermektedir.

7 Hayat Öğrenmedir...7 Comenius 2.1’in içerdiği konular:  Comenius Asistanlığı  Hizmet-içi Eğitim  Çok ortaklı (Multilateral) projeler

8 Hayat Öğrenmedir... 8 Bireyler için öğretim desteği;  öğretmenlere,  öğretmen adaylarına  öğretmen yetiştiren öğretim elemanlarına değişim programları aracılığıyla hizmet öncesi ve hizmet-içi eğitim verilmesi.

9 Hayat Öğrenmedir... 9 Eğitim Fakültesi AÖF öğretmenlik programlarında öğrenim gören ya da mezun olup göreve başlamamış öğrenciler “Comenius Asistanlığı” aracılığı ile bireysel öğretim desteği alabilirler.

10 Hayat Öğrenmedir... 10 “Comenius Asistanlığı” Bireysel Öğretim Desteği

11 Hayat Öğrenmedir... 11 SUNUMUN İÇERİĞİ  Comenius Kimdir?  Comenius Asistanlığı Nedir?  Comenius Asistanından Beklenenler Nelerdir?  Comenius Asistanlığının Süresi Ne Kadardır?  Nerelerde Görev Yapabilirler?  Hangi Ülkelere Gidilebilir?  Alınabilecek Mali Destek Ne Kadardır?

12 Hayat Öğrenmedir... 12 SUNUMUN İÇERİĞİ  Başvuru Koşulları Nelerdir?  Başvuru İçin Neler Gereklidir?  Başvurularda Nelere Dikkat Edilmelidir?  Başvurularda Öncelikli Durumlar Nelerdir?  Başvurusu Kabul Edilen Öğrenciler Nelere Dikkat Etmelidir?  İletişim Bilgileri

13 Hayat Öğrenmedir...13 Comenius Kimdir? Bugün Çek Cumhuriyeti olarak tanınan ülkede doğmuş olan dinbilimci, düşünür ve pedagog Amos Comenius 1592 ve 1670 yılları arasında yaşamıştır. Comenius, tam bir insan potansiyeline ulaşmanın ve uyumlu bir yaşam sürdürmenin tek yolunun eğitim olduğuna inanmış ve evrensel insan hakları, uluslararasında birlik ve barış için yılmadan çalışmıştır. Uluslararası eğitim kavramını öne süren ilk eğitimcidir. Evrensel eğitim alanındaki çabaları ona "Milletlerin Öğretmeni" (Teacher of Nations) unvanını kazandırmıştır. Bugün Çek Cumhuriyeti olarak tanınan ülkede doğmuş olan dinbilimci, düşünür ve pedagog Amos Comenius 1592 ve 1670 yılları arasında yaşamıştır. Comenius, tam bir insan potansiyeline ulaşmanın ve uyumlu bir yaşam sürdürmenin tek yolunun eğitim olduğuna inanmış ve evrensel insan hakları, uluslararasında birlik ve barış için yılmadan çalışmıştır. Uluslararası eğitim kavramını öne süren ilk eğitimcidir. Evrensel eğitim alanındaki çabaları ona "Milletlerin Öğretmeni" (Teacher of Nations) unvanını kazandırmıştır.

14 Hayat Öğrenmedir... 14 Comenius Asistanlığının Yararları Comenius Asistanlığı, Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) altında yer alan Comenius programının bir alt programıdır. Sizlere;  Öğretmenlik becerilerinizi geliştirme,  Avrupa’daki tecrübeli uzman öğretmenlerin gözetiminde çalışma yapma, çalışma yapma,  Diğer Avrupa ülkelerinin eğitim sistemleri ile ilgili derinlemesine bilgi edinme fırsatlarını sunar. derinlemesine bilgi edinme fırsatlarını sunar.

15 Hayat Öğrenmedir... 15 Comenius Asistanlığı, Erasmus programları ile karıştırılmamalıdır. Comenius Asistanlığı;  Uygulamaları içerisinde ders alınmaz  Yapılan uygulamaların ders kredilerine herhangi bir etkisi olmaz bir etkisi olmaz  Dolayısıyla 4. sınıf öğrencileri hariç okumakta olan öğrenciler için yıl uzatımı söz konusudur. Adayların herhangi bir proje hazırlığı içerisinde olmalarına gerek yoktur.

16 Hayat Öğrenmedir... 16 Comenius Asistanından Beklenenler Comenius Asistanları, haftada toplam 12 ya da 16 saate kadar Avrupa’daki bütün eğitim-öğretim kurumlarında etkinliklerde bulunabilirler. Bu etkinlikler arasında; 1.Ders verme 2.Gözlem yapma 3.Tanıtım 4.Sınav Gözetmenliği vb. etkinlikler sayılabilir.

17 Hayat Öğrenmedir... 17 Comenius Asistanından Beklenenler  Avrupa Birliği vatandaşlığı kavramının yaygınlaşmasına yardımcı olma  Gittiği kurumun yapacağı Comenius projelerine kendi ülkesinden ortak bulma konusunda yardımcı olma  Ev sahibi okulda öğretim programı dışında sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunarak kültürlerarası kaynaşmaya yardımcı olma.

18 Hayat Öğrenmedir...18 Comenius Asistanlarının gerçekleştirebilecekleri etkinlikler için şunlar söylenebilir:  Yabancı dil öğretme (yabancı dil öğretmenleri için)  Kendi branşını bir yabancı dil aracılığı ile öğretme  Kendi ana dilini gittiği kurumdaki istekli hedef kitleye öğretme kitleye öğretme  Öğretim programlarında Avrupa boyutunu geliştirme geliştirme  Avrupa Birliği farkındalığını artırma  Aynı zamanda başka bir dil öğrenme

19 Hayat Öğrenmedir... 19 Comenius Asistanlığının Süresi Asistanlar 3-10 ay gibi bir süre için görevlendirilirler. Adaylar başvurularında ne kadarlık bir süre için gitmek istediklerini, akademik yıl içinde asistanlığa ne zaman başlamak-bitirmek istediklerini belirtmelidirler. Ancak bu sürenin ne kadar olabileceğine dair son kararı, bütçe olanakları ve kontenjan çerçevesinde, Ulusal Ajans verir.

20 Hayat Öğrenmedir... 20 Nerelerde Görev Yapabilirler? Asistanlar görevlerini;   ilköğretim okullarında   ortaöğretim okullarında   yetişkin eğitimi veren kurumlarda   mesleki ve teknik okullarda   özel eğitim kurumlarında   3-6 yaş grubunda eğitim veren kreşlerde, anaokullarında yapabilirler. Başvurularda görev yapmak İstediğiniz okul türünü belirtmeniz gerekmektedir. Adaylar en fazla 6 ülke tercih edebilirler.

21 Hayat Öğrenmedir... 21 Hangi Ülkelere Gidilebilir ? Başvurular aşağıda belirtilen ülkeler için yapılabilir: Başvurular aşağıda belirtilen ülkeler için yapılabilir: Almanyaİtalya Avusturyaİzlanda Belçika Letonya BulgaristanLiechtenstein Çek CumhuriyetiLitvanya DanimarkaLüksemburg EstonyaMacaristan FinlandiyaMalta FransaNorveç Güney Kıbrıs Rum YönetimiPolonya HollandaPortekiz İngiltereRomanya İrlanda Slovakya İspanyaSlovenya İsveç Yunanistan

22 Hayat Öğrenmedir... 22 Alınabilecek Mali Destek Comenius Asistanı olarak, gideceğiniz ülkeye göre değişen aylık bir ödenek alacaksınız. Asistanlığınızı yapacağınız şehre ulaşmak için seyahatin gidiş-dönüş masrafı (vize ücreti dahil) “Uyum Semineri” için de 200 € size ayrıca ödenecektir. Ancak, sağlık ve seyahat vb. sigorta masrafları ayrıca ödenmeyecektir. Bunları size ödenecek olan aylık harcırahlarınızdan karşılamanız gerekmektedir.

23 Hayat Öğrenmedir... 23 Çeşitli Ülkelere Ait Örnek Ödenek Tablosu ÜLKE ADI İlk Ay ( € ) Diğer Aylar ( € ) Avusturya1607857 Çek Cumhuriyeti 1358725 Danimarka20381087 Fransa1785952 Ücretlendirme, ilk ay için belirlenen ücretin yaklaşık iki katı, diğer aylar için de normal olarak devam edecektir.

24 Hayat Öğrenmedir... 24 Başvuru Koşulları Comenius Asistanlığı’na başvurmak için aşağıdaki şartları sağlamalısınız:  Yüksek öğretim düzeyinde, öğretmen olarak kariyer erişimi sağlayan-hazırlık sınıfı hariç-en az iki senelik bir eğitimi tamamlamışsanız, yani 3. veya 4.sınıf öğrencisi iseniz veya yeni mezunsanız

25 Hayat Öğrenmedir... 25 Başvuru Koşulları Yabancı dil seviyenizi gösteren belgeye sahip iseniz (Yabancı dil öğrencilerinde bu şart aranmaz) (KPDS: 80, ÜDS: 80, TOEFL: 550 (213), IELTS: 7.5 ) alınmış olması gerekir

26 Hayat Öğrenmedir... 26 Başvuru Koşulları  Yabancı dili (İngilizce, Fransızca, Almanca, vs.) iyi seviyede konuşabiliyorsanız, yani öğretebilecek ya da ders verebilecek seviyede iseniz  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen olarak atanabilme kriterlerini taşıyorsanız  Daha önce hiç öğretmenlik yapmamışsanız ve/veya Comenius Asistanı olmamışsanız

27 Hayat Öğrenmedir... 27 Başvuru İçin Gerekenler Başvuru formları ve diğer ilgili belgeler, Türk Ulusal Ajansı’nın www.ua.gov.tr adresinde LLP www.ua.gov.tr altındaki Comenius’a tıklanarak “Başvuru Formları” kısmından elde edilebilir. Bilgisayarda yazılmış başvurular tercih edilir, ancak elde yazılmış formlar siyah tükenmez kalemle ve büyük harflerle okunaklı bir şekilde yazılmış olmalıdır.

28 Hayat Öğrenmedir... 28 Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:  1 orijinal, 1 de fotokopi olmak üzere 2 adet başvuru formu başvuru formubaşvuru formu  1 nüsha İngilizce olarak doldurulmuş özgeçmiş formu özgeçmiş formuözgeçmiş formu  2 ayrı üniversite öğretim elemanından alınmış referans mektubu referans mektubureferans mektubu  Mezunlar için; diploma veya geçici mezuniyet belgesi fotokopisi ve not dökümü  Halen öğrenci olanlar için; üniversiteden alınmış öğrenci belgesi ve not dökümü  Yabancı dil seviyenizi gösteren belge Başvurular posta yoluyla ulusal ajansa yapılmalıdır. Fakat başvuruların elektronik ortamda da gönderilmesi yerinde olur.

29 Hayat Öğrenmedir... 29 Başvurularda Dikkat Edilmesi Gerekenler •Doldurulmuş başvuru formunun yazıcıdan alınmış çıktısının okunaklı olduğundan ve e-posta adresinizin, telefon ve faks numaralarınızın, yazışma adresinizin açıkça yazıldığından emin olun •Başvuru formunun sonundaki deklarasyon kısmının hem sizin tarafınızdan hem de dekanlık tarafından imzalanıp mühürlendiğinden emin olun ve bu kısma başvuru tarihinizi de yazmayı unutmayın •Lütfen birikimleriniz ve deneyimlerinizle ilgili mümkün olduğunca çok detay verin

30 Hayat Öğrenmedir... 30 •Tercih ettiğiniz yaş gruplarına ne sunacağınızı başvurunuzda belirtin •Doldurduğunuz Başvuru Formunu, Microsoft Word dokümanı olarak, e-posta ile ahmet.tuken@ua.gov.tr adresine elektronik ortamda göndermeyi de unutmayın ahmet.tuken@ua.gov.tr •Eksik belge ile başvurmayın

31 Hayat Öğrenmedir... 31 Başvurularda Öncelikli Durumlar Nelerdir?  Sosyo-ekonomik ve coğrafi olarak dezavantajlı bölgelerden gelen başvurulara,  Ekonomik ve sosyal açıdan dezavantajlı başvuru sahiplerine,  Kamu üniversitelerine,  Öğretmenliğe başlama ihtimali yüksek olması nedeniyle mezunlara,  Öğrenciler arasından da 4. sınıf öğrencilerine, öncelik verilecektir  Herhangi bir program kapsamında AB bütçesinden faydalanmamış olma

32 Hayat Öğrenmedir...32 Başvuruların Değerlendirilmesi 1.Aşama: Eksik veya hatalı formların elenmesi 2.Aşama: Bağımsız uzmanlar tarafından formun içerik olarak değerlendirilmesi 3.Aşama: Ülkelerin asistan istekleriyle öğrenci başvurularının eşleştirilmesi

33 Hayat Öğrenmedir... 33 Başvurusu Kabul Edilen Öğrenciler Nelere Dikkat Etmelidir?  Dil (Türkçe) öğretilebileceği dikkate alınarak, dil öğretimine ilişkin materyaller götürülmelidir.  Türkiye’yi tanıtan kültürel içerikli materyaller hazırlanmalıdır.  İlk aylarda ücret ödemede sıkıntı yaşanabileceği düşünülerek belli bir birikimle gidilmelidir.  Gidilecek ülkedeki yaşam koşulları iyi analiz edilmelidir.  Gitmeden önce seyahat ve sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

34 Hayat Öğrenmedir... 34  Vize işlemleri için ulusal ajansla bağlantı kurulmalıdır. Vize işlemleri için herhangi bir ücret ödenmemektedir.  Önceden gidilecek ülkedeki okulla bağlantıya geçilmeli ve barınma gereksinimleri gibi durumlar konuşulmalıdır.  Birden fazla okulda görev alınabileceği olasılığı unutulmamalıdır.  Gidilmeden önce öğrencilerin Euro hesabı açtırmış olmaları gereklidir. İlk iki aylık ücretlerini peşin olarak aldıktan sonra diğer aylara ait ücretler bu hesaba yatırılacaktır.  Geri dönülmeye karar verildiğinde Ulusal Ajans’a dönme nedenini içeren bir dilekçe verilmelidir. Ama üç aydan önce geri dönülemeyeceği unutulmamalıdır.  Comenius Asistanları, “Erasmus” öğrencilerinden kontenjan kalması durumunda başlangıçta “dil hazırlığı” görebilirler. Bunun için “Erasmus” bürosuna başvuruda bulunulması gerekmektedir.

35 Hayat Öğrenmedir... 35 Daha fazla bilgi için aşağıdaki belgeleri inceleyin* Başvuru formu http://www.ua.gov.tr/socrates/docs/tur/aplication_form_for_comenius_assistantship_ingilizce.DOC http://www.ua.gov.tr/socrates/docs/tur/aplication_form_for_comenius_assistantship_ingilizce.DOC Özgeçmiş formu http://www.ua.gov.tr/socrates/docs/tur/aplication_form_for_comenius_assistantship_ingilizce.DOC http://www.ua.gov.tr/socrates/docs/tur/CV_europa.doc Referans mektubu http://www.ua.gov.tr/socrates/docs/tur/REFERANS_MEKTUBU.doc Öğrencilere tavsiye kitapçığı ttp://ec.europa.eu/education/programmes/socrates/lingua/guide/fin_en.pdf ttp://ec.europa.eu/education/programmes/socrates/lingua/guide/fin_en.pdf Dil Asistanlığı Forum Sitesi ttp://ec.europa.eu/education/programmes/socrates/lingua/guide/fin_en.pdf http://www.takeforum.com/dilasistanligi *İleriki tarihlerde doldurulacak formlarla ilgili bir çalıştay düzenlenecektir.

36 Hayat Öğrenmedir... 36 İletişim Adresleri Ulusal Ajans ve www.ua.gov.tr ve www.ua.gov.tr ahmet.tuken@ua.gov.tr Uluslararası İlişkiler Birimi uib@anadolu.edu.tr Comenius Koordinatörleri (Öğrenciler sorularını kendi bölümlerindeki comenius koordinatörlerine yöneltmelidirler) Kıymet Selvi kselvi@anadolu.edu.tr Kurum Comenius Koordinatörükselvi@anadolu.edu.tr Erdoğan Kaya erkaya@anadolu.edu.tr İlköğretim Bölümüerkaya@anadolu.edu.tr

37 Hayat Öğrenmedir... 37 İletişim Adresleri Ulusal Ajans Comenius Koordinatörleri (Öğrenciler sorularını kendi bölümlerindeki comenius koordinatörlerine yöneltmelidirler) İlker Yılmaz ilkery@anadolu.edu.tr Beden Eğitim ve Spor Yüksekokuluilkery@anadolu.edu.tr Oktay Cem Adıgüzelocadiguzel@anadolu.edu.tr Eğitim Bilimleri Bölümüocadiguzel@anadolu.edu.tr Emine Sema Batu esbatu@anadolu.edu.tr Engelliler Araştırma Enstitüsüesbatu@anadolu.edu.tr

38 Hayat Öğrenmedir...38 Comenius Koordinatörleri Nejla Coşkun ncoskun@anadolu.edu.tr Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümüncoskun@anadolu.edu.tr Ayşe Dilek Keser adkeser@anadolu.edu.tr Yabancı Diller Yüksekokulu/AÖFadkeser@anadolu.edu.tr İpek Kuru ipekkuru@anadolu.edu.tr Yabancı Diller Eğitimi Bölümüipekkuru@anadolu.edu.tr Emre Ünlü emreu@anadolu.edu.tr Özel Eğitim Bölümüemreu@anadolu.edu.tr


"Hayat Öğrenmedir... 1 AB Programları ve Comenius Asistanlığı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları