Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LLP/Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketlilik Programı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LLP/Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketlilik Programı"— Sunum transkripti:

1 LLP/Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketlilik Programı
Bahar Dönemi Bilgilendirme Toplantısı

2 llp/erasmus programI hakkinda genel bilgi
Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Erasmus öğrenci programı ile öğrenciler 1 akademik yıl içinde 1 veya 2 dönemliğine başka bir Avrupa ülkesi Erasmus Üniversite Beyannamesi'ne sahib yüksek öğretim kurumunda öğrenci olarak yurt dışına gidebilmektedirler. Avrupa Komisyonu değişimden faydalanan bireylerin yurt dışında olmalarından kaynaklanacak ek masraflara katkı sağlamak amacıyla karşılıksız hibe vererek değişime mali olarak da destek vermektedir. Birliğe aday ülke olarak Türkiye’nin öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yalnızca üye ülkelerle mümkün olabilmektedir. Öğrenci ve öğretim elemanlarının ortak üniversitelerle değişimi yüksek öğretim kurumu bünyesinde organize edilmekte, kurumların Erasmus Koordinatörlükleri (Uluslararası İlişkiler Ofisleri / AB Ofisleri / Dış İlişkiler Ofisleri) eliyle yürütülmektedir..

3 Erasmus ProgramI ile Giden Öğrenciler için Gerekli Belgeler
GİDİŞ BELGELERİ Erasmus değişiminden yararlanabilmeniz için öncelikle şu belgelerin hazırlanmış olması gerekmektedir. Erasmus Online Başvuru Formu Erasmus başvuruları online olarak yapılmaktadır. Başvuru linki ve gerekli bilgiler her başvuru döneminde duyurular kısmında yayımlanır. Transkript Başvuru formunuz ile birlikte en güncel transkriptinizi de koordinatörünüze teslim etmelisiniz. Yabancı Dil Sınav Sonucu Bülent Ecevit Üniversitesi’nin düzenlediği Erasmus Yabancı Dil Sınavı’na girmeniz gerekmektedir. Yabancı dil sınavı sonucunun Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Programları Koordinatörlüğümüze ulaşmasının ardından başvuranlar arasında başarı sıralaması yapılır. Değişime hak kazanırsanız aşağıdaki belgeleri hazırlamak durumundasınız. Halihazırda yapılan işler

4 YAPILMASI GEREKENLER Gidilecek üniversitenin internet sitesini ayrıntılı olarak inceleyerek ders almayla ilgili prosedürler hakkında bilgi edinilmesi. Gidilecek bölüm ve kendi bölümünüzdeki ders programı incelenerek örtüşen dersler ve bu derslerin AKTS’leri hakkında bilgi edinilmesi. Akademik takvim, dersler, barınma olanakları, son başvuru tarihleri, istenen belgeler v.s hakkında bilgi edinilmesi. Gideceğiniz bölümün online başvuru tarihlerine dikkat edilmesi!!! Gideceğiniz üniversitenin Başvuru Formunun (Student Application Form) ve varsa barınma (yurt) başvuru formunun (Accommodation Application Form) web sitelerinden veya gideceğiniz üniversitenin Erasmus Ofisinden temin edilerek doldurulması ve bir nüshasının Bölüm Koordinatörüne onaylattırılarak ofisimize teslim edilmesi. Başvuru formuna, ayrıca İngilizce transkriptinizi (üç nüsha) hazırlayarak eklenmesi.

5 Örnek Başvuru formu Student Application Form

6 kabul mektubu (Invitation / Acceptance Letter)
Başvuru sonrası gideceğiniz üniversiteden adınıza düzenlenmiş olarak bir davet / kabul mektubu (Invitation / Acceptance Letter) gelecektir. Bu belge vize almanız için mutlaka gereklidir!!!

7 Bekleme sürecinde yapIlacaklar
Gidilecek üniversitenin Öğrenim anlaşması (Learning Agreement 3 adet) Formununun Bölüm Koordinatörünüzle birlikte doldurulması. Formun doldurulmasında en önemli iş ders seçimi olacaktır. Doldurulmuş form tarafınızca imzalanarak bölüm kordinatörünüze onaylatılarak ofisimize teslim edilecektir. Erasmus ofisimiz bu belgeleri onaylanması için karşı tarafa fakslayacak ve postalayacaktır.

8 Changes to Learning Agreement
Öğrenim anlaşmasında değişiklik yapılması durumunda en geç bir ay içinde değişiklik formunun doldurularak ofisimize gönderilmesi zorunludur. Aksi taktirde yapmış olduğunuz değişiklikler kabul edilmeyecektir.

9 Vize İşlemleri Gideceğiniz ülkenin vize başvuru şartlarını öğrenip sizin sorumluluğunuzda olan belgeleri hazırlamaya başlayınız. Pasaport Harcı Muaf Belgesi, Lisans öğrencilerine Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından, Lisansüstü öğrencilerine bağlı bulundukları Enstitülerden verilecektir. Seyahat / Sağlık sigortanızı Yurt dışında bulunacağınız dönemi kapsayacak şekilde yaptırınız. Bu sigorta hem çoğu üniversitelerin Erasmus başvurusunda hem de vize başvurusunda istenmektedir. KABUL BELGENİZ (Acceptance Letter) geldiğinde (ofisimize) belgenizi alıp hemen vize için ilgili elçiliğe başvurmanız gerekmektedir. Vize başvurunuz için Erasmus Öğrencisi Olduğunuzu belirtir yazıyı ofisimizden almayı unutmayınız.

10 Erasmus Ödemeleri ile ilgili işlemler
Ziraat Bankası’nın herhangi bir şubesinde VADESİZ Avro Hesabı açtırıp bir fotokopisini ofisimize teslim etmeniz gerekmektedir. Sözleşme (contract) Gideceğiniz ülkeye ve kalacağınız süreye göre alacağınız hibe miktarının yazılı olduğu belgedir. Üniversitemiz Erasmus internet sayfasında yer alan sözleşmenin doldurulup, Değişim Programları Koordinatörlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. AKADEMİK EŞDEĞERLİK BELGESİ Karşı kurumda alacağınız derslerin döndüğünüz zaman hangi derslere karşılık geleceğini gösteren belge. Bilgisayar ortamında bir kopya olarak doldurulup fakülte/bölüm koordinatörüne teslim edilir.

11 Son Kontroller Vizenizi aldıktan sonra Erasmus Öğrenci Beyannamenizi almak ve son kontrolleri yapmak için gitmeden önce mutlaka ofisimize uğramalısınız.

12 DÖNÜŞ BELGELERİ Erasmus süreciniz sona erip Bülent Ecevit Üniversitesi’ne döndüğünüzde aşağıdaki belgeleri getirmiş olmalısınız. Learning Agreement (Öğrenim Anlaşması) Döndüğünüzde Öğrenim Anlaşmasının son halinin orijinalini ([eğer yapılmışsa] tüm değişiklileri gösteren ve en güncel hali ile) ofisimize getirmelisiniz. Transkript Yurtdışındaki üniversiteden aldığınız transkriptin orijinalini ofisimize getirmelisiniz. Katılım Belgesi Yurtdışındaki üniversiteden aldığınız ve o kurumda eğitim aldığınız süreyi gösteren belgenin orijinalini ofisimize getirmelisiniz. Bu belgede gidiş-dönüş tarihlerinizin gün/ay/yıl şeklinde yazılmış olması önemlidir.

13 DÖNÜŞ BELGELERİ Akademik Tanınma Belgesi
Karşı kurumda alınan derslerin tanındığını ve eşdeğerliklerinin yapıldığını gösteren belge Bilgisayar ortamında bir kopya olarak doldurulup bölüm/fakülte koordinatörüne teslim edilir. Pasaport ve fotokopisi Pasaportunuzun aşağıdaki sayfalarının fotokopilerini (ya da taramalarını) ofisimize iletmeniz gerekmektedir. 1. Pasaport kimlik sayfası (fotoğrafınızın ve kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfa). 2. Yurtdışındaki gümrükte vurulan giriş-çıkış damgalarının olduğu sayfa(lar). 3. Türkiye’deki gümrükte vurulan giriş-çıkış damgalarının olduğu sayfa(lar). Uçak Biniş Kartları Gidiş ve dönüşünüzde bindiğiniz uçağa ait biniş kartları (Boarding pass) Rapor Formu Erasmus süreciniz hakkında sorular içeren bu formu web sitemizden bilgisayarınıza indirip doldurarak ile ofisimize göndermelisiniz. Dönüş belgelerinizin tümünün orijinallerinin ofisimizde kalması gerekmektedir

14 Eğitiminizde Başarılar Diler Katıldığınız için Teşekkür Ederiz Sorularınız?
Bülent Ecevit Üniversitesi Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Programları Koordinatörlüğü Daha fazla bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz. Tel:


"LLP/Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketlilik Programı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları