Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü HALİL İBRAHİM YÖRÜBULUT ÇED İzleme ve Denetim Şube Müdürü ÇED İZLEME VE ÇEVRE DENETİMİ DAİRESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü HALİL İBRAHİM YÖRÜBULUT ÇED İzleme ve Denetim Şube Müdürü ÇED İZLEME VE ÇEVRE DENETİMİ DAİRESİ."— Sunum transkripti:

1 Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü HALİL İBRAHİM YÖRÜBULUT ÇED İzleme ve Denetim Şube Müdürü ÇED İZLEME VE ÇEVRE DENETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

2 ÇED, İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YETERLİKÇEDİZİN DENETİM ÇEVRE MEVZUATI

3 ÇEVRE DENETİMİ  2872 sayılı Çevre Kanunu ve yönetmelikleri kapsamında Hava, Su, Toprak Atık, Kimyasallar, Deniz, Gürültü konularında, ÇED kararı ve İzin Lisansı olup olmadığı, ÇED raporunda yazan hususlara uyulup uyulmadığı konularında denetim yapılmaktadır.  Genel Müdürlüğümüzde 24, İl Müdürlüklerimizde de 1065 personel tarafından denetim yapılmaktadır. Ani, planlı, birleşik denetimler ve izlemeler yapılmaktadır. Hava Su Toprak Atık Kimyasallar Deniz Gürültü

4

5  Meriç-Ergene Havzasında 8 OSB de toplam 2398 tesis bulunmaktadır. Meriç-Ergene Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar Yıl Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) MERİÇ-ERGENE HAVZASI

6 Küçük Menderes Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) KÜÇÜK MENDERES HAVZASI  Küçük Menderes Havzasında 3 OSB ve 6500 münferit sanayi tesisi bulunmaktadır.

7 Susurluk Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) SUSURLUK HAVZASI  Susurluk Havzasında 14 OSB ve 9697 tesis bulunmaktadır.

8 Büyük Menderes Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) BÜYÜK MENDERES HAVZASI  Büyük Menderes Havzasında 10 OSB ve 684 tesis bulunmaktadır.

9 Gediz Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) GEDİZ HAVZASI  Gediz Havzasında 10 OSB ve 1639 tesis bulunmaktadır.

10 Akarçay Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) AKARÇAY HAVZASI  Akarçay Havzasında 4 OSB ve 2338 tesis bulunmaktadır.

11 Batı Akdeniz Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) , (ilk 8 ay) BATI AKDENİZ HAVZASI  Batı Akdeniz Havzasında 2 OSB ve 1094 tesis bulunmaktadır. DOĞU AKDENİZ HAVZASI  Doğu Akdeniz Havzasında 3 OSB ve 1260 tesis bulunmaktadır. Doğu Akdeniz Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay)

12 Kızılırmak Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) KIZILIRMAK HAVZASI  Kızılırmak Havzasında 25 OSB ve tesis bulunmaktadır. MARMARA HAVZASI  Marmara Havzasında 35 OSB ve tesis bulunmaktadır. Marmara Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay)

13 Doğu Karadeniz Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) DOĞU KARADENİZ HAVZASI  Doğu Karadeniz Havzasında 8 OSB ve 2468 tesis bulunmaktadır. BATI KARADENİZ HAVZASI  Batı Karadeniz Havzasında 13 OSB ve 3067 tesis bulunmaktadır. Batı Karadeniz Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay)

14 Fırat-Dicle Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) FIRAT-DİCLE HAVZASI  Fırat-Dicle Havzasında 29 OSB ve 4959 tesis bulunmaktadır. ARAS HAVZASI  Aras Havzasında 3 OSB ve 122 tesis bulunmaktadır. Aras Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay)

15 Van Gölü Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) VAN GÖLÜ HAVZASI  Van Gölü Havzasında 1 OSB ve 1834 tesis bulunmaktadır. SAKARYA HAVZASI  Sakarya Havzasında 30 OSB ve tesis bulunmaktadır. Sakarya Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) , (ilk 8 ay) ,00

16 Asi Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) ASİ HAVZASI  Asi Havzasında 5 OSB ve 132 tesis bulunmaktadır. KUZEY EGE HAVZASI  Kuzey Ege Havzasında 1 OSB ve 1620 tesis bulunmaktadır. Kuzey Ege Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay)

17 Burdur Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay) BURDUR HAVZASI  Burdur Havzasında 3 OSB ve 147 tesis bulunmaktadır. KONYA HAVZASI  Konya Havzasında 8 OSB ve 795 tesis bulunmaktadır. Konya Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay)

18 Seyhan Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) , (ilk 8 ay) SEYHAN HAVZASI  Seyhan Havzasında 1 OSB ve 2123 tesis bulunmaktadır. CEYHAN HAVZASI  Ceyhan Havzasında 3 OSB ve 844 tesis bulunmaktadır. Ceyhan Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay)

19 Yeşilırmak Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) , (ilk 8 ay) YEŞİLIRMAK HAVZASI  Yeşilırmak Havzasında 9 OSB ve 1586 tesis bulunmaktadır. ANTALYA HAVZASI  Antalya Havzasında 4 OSB ve 227 tesis bulunmaktadır. Antalya Havzasında Bakanlık Merkez Teşkilatı ve İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetim sayısı ve uygulanan idari yaptırımlar YIL Denetim Sayısı (Adet) Kesilen Ceza Miktarı (TL) (ilk 8 ay)

20 TOPLAM DENETİM SAYILARI Denetim Yapan Birim * MERKEZ TEŞKİLATI TAŞRA TEŞKİLATI TOPLAM *2014 yılı verileri ilk 8 aylık verilerdir.

21 UYGULANAN CEZALAR Ceza Uygulayan Birim * MERKEZ TEŞKİLATI TAŞRA TEŞKİLATI , TOPLAM , FAALİYET DURDURMA YILLARMERKEZİLLERTOPLAM * *2014 yılı verileri ilk 8 aylık verilerdir.

22

23  Çevre Mevzuatı Kapsamında Farkındalığın Arttırılması Eğitimleri : Genel Müdürlüğümüzce çevre mevzuatı ve uygulamaları konusunda sanayicilerimize yönelik bir dizi eğitimler verilmesini kapsayan Entegre Çevre Eğitimi Projesi planlanmıştır. Proje kapsamında; Sanayi Odalarına bilgilendirme seminerleri verilmektedir. SANAYİ SEKTÖRÜ FARKINDALIK EĞİTİMİ

24

25 Çevre Denetimlerinin Planlanması Projesi  2014 yılında, en önemli hedeflerimizden birisi çevre denetimlerinin risk analizine dayalı planlanmasını sağlamaktır. Bu amaçla 2011 yılında başlanan Çevre Denetimlerinin Planlanması Projesi, 18 Nisan 2013 tarihinde tamamlanmıştır.  Projenin amacı ülkemizde denetim planlaması aşamasında kullanılmak üzere risk değerlendirme yöntemi geliştirmek, geliştirilen yöntem kullanılarak seçilen pilot il özelinde denetim planı hazırlamaktır. PROJELER  Pilot il olarak Samsun ili seçilmiş olup, “Entegre Risk Değerlendirme Yöntemi (IRAM)” kullanılarak Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü için “Temmuz dönemi için Çevre Denetim Planı” hazırlanmıştır. Proje kapsamında hazırlanan “Çevre Denetimlerinin Planlanması Rehber Kitabı” Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine dağıtılmıştır.  Entegre Risk Değerlendirme Yöntemi kullanılarak Ergene Havzası’nda yer alan 3 il (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) için denetim planı hazırlanması çalışmalarına devam edilmektedir.

26 E-DENETİM : Denetimlerin web tabanlı yazılım ile yapılması Denetim faaliyetlerinin yoğunluğu ve çeşitliliği ve idari yaptırım uygulanması nedeniyle, denetim verilerinin ayrıntılı, eksiksiz ve verimli bir şekilde oluşturulması çok önemlidir!! E-Denetim, bu ihtiyacı karşılamak üzere hazırlanan, tüm çevre denetimi aşamalarının (planlama, uygulama, raporlama, değerlendirme) elektronik ortamda online olarak yürütülmesini sağlayacak bir yazılım programıdır. Yazılım test edilmekte olup, 2015 yılı Ocak ayı itibariyle resmi olarak uygulanması planlanmaktadır.

27 Çevre Kirliliği ile Mücadele Kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin Denetim, İzleme ve Numune Alma Kapasitelerinin Artırılması Projesi  Çevre Denetimin etkin bir şekilde yapılması amacıyla il müdürlüklerindeki alet ve ekipmanın güçlendirilmesi için “Çevre Kirliliği ile Mücadele Kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin Denetim, İzleme ve Numune Alma Kapasitelerinin Artırılması Projesi” hazırlanmış olup, tarihli ve sayılı Resmi Gazete’de (mükerrer) yayımlanan 2014 Yılı Yatırım Programında Genel Müdürlüğümüz Projeleri arasında yer almıştır.  Projenin bütçesi TL olup, TL’si 2014 yılı bütçesinden TL’si ise, 2015 yılı bütçesinden harcanacaktır.

28 ÇED İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Sn.Bakan Brifing Sunumu yılında 63 adet araç alınmış olup, 2013 yılı Ocak Ayı içerisinde İl Müdürlüklerine teslim edilmiştir. Çevre Denetim Araçları Çevre Denetim ve Numune Alma Aracının Alımı Projesi

29 DENETİM VE NUMUNE ALMA ARAÇLARI Çevre Denetim Araçları  2014 yılında İl Müdürlüklerimize 40 adet Çevre Denetim ve Numune Alma Aracının dağıtımı yapılmış olup, 41 adet araç daha temin edilecektir. Egzoz ölçüm cihazı Numune saklamak için kullanılacak buzdolabı Dizüstü bilgisayar Numune saklama kabı Atıksu numune alma cihazı

30 Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ÇED İZLEME VE ÇEVRE DENETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI HALİL İBRAHİM YÖRÜBULUT ÇED İzleme ve Denetim Şube Müdürü


"Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü HALİL İBRAHİM YÖRÜBULUT ÇED İzleme ve Denetim Şube Müdürü ÇED İZLEME VE ÇEVRE DENETİMİ DAİRESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları