Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GENEL MUHASEBE 1 Yrd. Doç. Dr. Serhan Gürkan KBÜ İşletme Fakültesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GENEL MUHASEBE 1 Yrd. Doç. Dr. Serhan Gürkan KBÜ İşletme Fakültesi"— Sunum transkripti:

1 GENEL MUHASEBE 1 Yrd. Doç. Dr. Serhan Gürkan KBÜ İşletme Fakültesi

2 TİCARİ ALACAKLAR İşletmenin esas faaliyet konusunu oluşturan mal ve hizmet satışından doğan alacaklarına ticari alacak adı verilmektedir. 120 ALICILAR HESABI 121 ALACAK SENETLERİ HESABI 126 VERİLEN DEPOZİTO VE TEMİNATLAR HESABI 127 DİĞER TİCARİ ALACAKLAR HESABI 128 ŞÜPHELİ TİCARİ ALACAKLAR HESABI

3 120 ALICILAR HS. İşletmenin esas faaliyet konusunu oluşturan mal ve hizmetlerin veresiye (kredili veya vadeli) satışından doğan ve çek veya senet gibi bir kıymetli evrak ile güvence altına alınmamış alacaklarını izlediği hesaptır. Hesap türü ? Hesabın kalanı neyi göstermektedir?

4 120 ALICILAR HS. İşletmemiz, X1 tarihinde peşin değeri TL olan ticari malını 60 gün vadeli olarak TL TL KDV ile Ayşe Yılmaz’a veresiye olarak satmıştır. KDV tutarı nakit olarak tahsil edilmiştir.

5 120 ALICILAR HS. Ayşe Yılmaz, X1 tarihinde borcunun tamamını nakit olarak işletmemize ödemiştir. Ayşe Yılmaz, X1 tarihinde daha önce aldığı mallardan 200 TL’lik kısmını bozuk olması nedeniyle işletmemize iade etmiş olsaydı. (KDV oranı %10).

6 121 ALACAK SENETLERİ HS. Alacak senedi, alacak hakkını gösteren belgelere verilen genel addır. Alıcılar hesabından temel farkı; alacağın yasal bir senetle güvence altına alınmış olmasıdır. Hesabın türü nedir? Kalanı neyi ifade etmektedir?

7 121 ALACAK SENETLERİ HS. Senetli alacaklar, senetsiz alacaklara göre işletmeye bazı avantajlar tanımaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir: Mahkeme karşısında kanıt niteliğindedir, İskonto ettirilerek vade tarihinden önce nakde dönüştürülebilir, Teminat olarak kullanılabilir, Ciro edilebilir.

8 121 ALACAK SENETLERİ HS. Satılan Mal Karşılığında Senet Alınması Örnek: İşletmemiz, X1 tarihinde peşin değeri TL olan ticari malını 60 gün vadeli olarak TL TL KDV ile Ayşe Yılmaz’a senet karşılığı satmıştır. KDV tutarı nakit olarak tahsil edilmiştir.

9 121 ALACAK SENETLERİ HS. Senetsiz Alacağa Karşılık Senet Alınması Örnek: İşletmemiz, daha önce veresiye mal satmış olduğumuz Kemal Öztürk’ten halen TL alacaklı durumdadır. Kemal Öztürk, X1 tarihinde senetsiz alacağımıza karşılık işletmemize TL değerinde senet vermiştir.

10 121 ALACAK SENETLERİ HS. Senedin Daha Uzun Vadeli Yeni Bir Senetle Değiştirilmesi Örnek: İşletmemizin alacaklı olduğu Kemal Öztürk, nakit durumunun elverişsizliği nedeniyle X1 tarihinde ödenmesi gereken TL’lik senedin, X1 tarihi ödemeli TL’lik yeni bir senetle değiştirilmesi için işletmemize teklifte bulunmuştur, teklif işletmemizce kabul edilmiştir.

11 121 ALACAK SENETLERİ HS. Senedin Tahsil Edilmesi Örnek: İşletmemiz, X1 tarihinde Kemal Öztürk’ten olan TL nominal değerli alacak senedini nakit olarak tahsil etmiştir.

12 121 ALACAK SENETLERİ HS. Senedin Ciro Edilmesi Örnek: İşletmemiz, X1 tarihinde TL değerinde mal satın almıştır. Bu alım karşılığında satıcıya TL nakit ödeme yapmış, TL’lik çek keşide etmiş ve elinde bulunan TL’lik senedi ciro etmiştir.

13 121 ALACAK SENETLERİ HS. Senet İskontosu (Senedin Kırdırılması) Örnek: İşletmemiz, X1 tarihinde nakit ihtiyacı nedeniyle elindeki TL nominal değerli senedi %10 eksiğine Akbank’a kırdırmıştır.


"GENEL MUHASEBE 1 Yrd. Doç. Dr. Serhan Gürkan KBÜ İşletme Fakültesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları