Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2008 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. İşletme 7/A maliyet.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2008 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. İşletme 7/A maliyet."— Sunum transkripti:

1 Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2008 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. İşletme 7/A maliyet hesaplarını kullanmaktadır tarihinde “Y” ve “K “ortağı noterde imzaladıkları ana sözleşmeyle Getiri Ltd. Şir ‘ni kurmuşlardır. Şirketin sermayesi YTL olup her iki ortağın sermaye payları birbirine eşittir. 2. Y ortağı sermaye taahhüdünü YTL nakit, YTL değerinde bir bilgisayar getirerek karşılamıştır. 3. K ortağı ise sermaye taahhüdüne karşılık YTL ticari mal ve YTL para getirmiştir tarihinde şirketin ortaklarından Y şirket kuruluşu sırasında ödemiş olduğu YTL KDV toplam YTL masrafa ait belgeleri şirkete teslim etmiştir. Bu masraf dönem gideri olarak kayıtlara alınmıştır tarihinde şirket “A Bankası” nda YTL vadesiz ve YTL vadeli mevduat hesabı açtırmıştır tarihinde şirket %18 KDV hariç YTL tutarında “B” ticari malı satın almıştır. KDV ve YTL için günlük çek, YTL için 1 ay vadeli çek, YTL için 18 gün vadeli bono, YTL için 90 gün vade almıştır.

2 Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2008 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. İşletme 7/A maliyet hesaplarını kullanmaktadır tarihinde şirket satın aldığı ticari mallar için %18 KDV hariç 80.- YTL nakliye ve sigorta giderini peşin ödemiştir tarihinde “A Bankası”ndan gelen ekstrede şirketin keşide ettiği YTL günlük çekin ödendiği öğrenilmiştir tarihinde şirket satın aldığı ticari mallardan %18 KDV hariç YTL değerindeki ticari mallar istediği nitelikte olmadığı için iade etmiştir. İade bedeli nakten tahsil edilmiştir tarihinde şirket 40.- YTL posta pulunu postahaneden peşin satın almıştır tarihinde şirket satın aldığı ticari mallara aracılık eden komisyoncuya %18 KDV dahil 212,40 YTL komisyon bedelini nakten ödemiştir.

3 Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2008 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız tarihinde şirket 90 gün vade aldığı YTL borcunu ödemek istediğini satıcı firmaya bildirmiştir. Satıcı firma bunu kabul etmiş ve %10 iskonto yapmıştır. İskontolu bedel firmanın banka hesabına nakten ödenmiştir tarihinde şirket 18 gün vadeli YTL bonosunu nakten ödemiştir tarihinde Ocak ayına ait KDV tahakkukunu yapınız.


"Getiri Ltd. Şir.’nin Ocak 2008 ’de aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. Bu ticari işlemlerin günlük ve büyük defter kayıtlarını yapınız. İşletme 7/A maliyet." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları