Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR MUHASEBE YAZILIMLARI BÜRO HİZMETLERİ VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜ BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI PROGRAMI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR MUHASEBE YAZILIMLARI BÜRO HİZMETLERİ VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜ BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI PROGRAMI."— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR MUHASEBE YAZILIMLARI BÜRO HİZMETLERİ VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜ BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI PROGRAMI

2 S4. İşletme 15 ocak tarihinde %18 kdv dahil 2950,- TL lik ticari malı peşin olarak satmıştır. Gelen ekranda bu sefer yapılan işlemde kasa hesabı tek başına borçlu olduğundan TAHSİL fişi seçilir. Muhasebe fişinden yeni fiş seçeneği seçilir.

3 Önce tarih doğru olarak yazılır. İlgili hesap kodları, açıklaması ve tutarları yazılır. Burada kasa hesabı borçlu olduğundan sadece Alacaklı hesaplar yazılır. Aynı tutar kasa hesabının borcuna otomatik olarak yazılır. Kasa Tahsil fişinde kasa hesabı Borçlu olduğundan Kasa hesap kodu ve kasa fiş açıklaması buraya yazılarak F2 Kayıt tuşuna basılır.

4 Gelen onay mesajına Evet denir.

5 Kayıt tamamlandı mesajı gelir. Tamam denilir.

6 Kaydın tamamlanması ile birlikte Fiş numarası otomatik olarak verilir. Tahsil Fişleri TA- ile başlar.

7 S5. İşletme 20 ocak tarihinde %8 kdv dahil 1620,- TL lik ticari malı peşin olarak satmıştır. Muhasebe Fişi ekranından Yeni fiş seçeneği seçilir. Karşımıza gelen ekrandaki fiş seçeneklerinden TAHSİL fişi seçilecektir. Dördüncü soru yine bir tahsil fişidir. Kasa tek başına borçlu olduğu için.

8 Tarih yazılır. İşleme göre ilgili hesapların kodu, açıklama ve tutarı yazılır. Aynı tutar kasa hesabının da borcuna kaydedilir. Kasa TAHSİL fişinde kasa hesabının kodu ve kasa fiş açıklaması yazılarak F2 Kayıt tuşuna basılır.

9 Ekrana bilginin kayıt edilmesi ile ilgili mesaj gelecektir. Evet denilir.

10 Kayıt tamamlandı mesajı gelir. Tamam denilerek kayıt tamamlanmış olur.

11 Kaydın tamamlanması ile birlikte Fiş numarası otomatik olarak verilir.

12 S6. İşletme 25 ocak tarihinde %18 kdv dahil ve peşin olmak üzere 4720,- TL lik ticari malı veresiye olarak satın almıştır. Soruya göre MAHSUP fişi seçilir. Beşinci soruya göre yapılan işlem bir Mahsup işlemidir. Çünkü kasa tek başına borçlu ya da alacaklı değildir.

13 Önce tarih yazılır. İlgili hesapların kodu, açıklama ve tutarları yazılmak suretiyle yapılan işlem F2 Kayıt tuşuna basılarak kaydedilir.

14 Gelen onay mesajına Evet denilir.

15 Kayıt tamamlandı mesajı gelecektir.

16 Kaydın tamamlanması ile birlikte Fiş numarası otomatik olarak verilir. Mahsup fişleri Ma- diye başlar.

17 S6. İşletme30 ocak tarihinde %8 kdv dahil dahil ve peşin olmak üzere 1080,- TL lik ticari malı veresiye olarak satmıştır. Altıncı soruda kasa hesabı tek başına borçlu ve alacaklı olmadığından MAHSUP fişi kullanılacaktır.

18 Önce tarih yazılır. Borçlu ve alacaklı hesapların kodu, açıklaması ve tutarı yazılarak F2 Kayıt tuşuna basılır.

19 Gelen onay mesajına Evet denilir.

20 Kayıt tamamlandı mesajı gelir.

21 Kayıt tamamlandı mesajı ile fiş numarası otomatik olarak verilir.

22 S8. İşletme 31 ocak tarihinde kdv mahsup kaydını yapmıştır. Yedinci soruda bir MAHSUP işlemidir. Bu nedenle mahsup fişi seçilir.

23 Önce tarih yazılır. Tarih her ayın son günüdür. Sonra Hesaplanan kdv ve İndirilecek kdv hesaplarının kodu yazılarak ekranın alt tarafında bulunun alandan farkları bulunur. 391 Hesaplanan kdv büyükse fark 360 Ödenecek Vergi ve Fonlar hesabının alacağına, 191 İndirilecek kdv büyükse aradaki fark 190 Devreden kdv hesabının borcuna yazılır. 190 Devreden kdv bir sonraki ayda 191 İndirilecek kdv gibi dikkate alınır. F2 Kayıt tuşuna basılır. Bu alan hesapların büyük defter kayıtlarını verir. Borç toplamı, alacak toplamı ve aradaki farkın görüldüğü yerdir.

24 Burada hesaplar düzensiz yazılması halinde ilk satırda ve son satırda sırası ile ctrl+S tuşlarına basılarak sıralama düzenlenmiş olur.

25 Hesapların fiş üzerinde düzenlenmiş hali F2 Kayıt tuşuna basılarak devam edilir.

26 Gelen onay mesajına Evet denilir.

27 Kayıt tamamlandı mesajı ile işlem tamamlanmış olur.

28 Fiş numarası otomatik olarak sistem tarafından kaydın tamamlanması ile atanır.

29 Örnek 9: İşletme 5 şubat tarihinde satıcılara olan borcuna karşılık 1500,- TL nakit ödeme yapmıştır. Sekizinci soruda yapılan işlem bir TEDİYE işlemidir. Burada kasa hesabı tek başına borçludur. Bu nedenle TEDİYE fişi seçilecektir.

30 Fiş tarihi yazıldıktan sonra borçlu hesabın kodu, açıklaması ve tutarı yazılır. Yazılan bu tutar aynı zamanda kasa hesabının alacağına otomatik olarak yazılacaktır. F2 Kayıt tuşuna basılır. Bu alana kasa hesabının kodu ve kasa fiş açıklaması yazılır.

31 Gelen onay mesajına Evet denilir.

32 Kayıt tamamlandı mesajı gelir.

33 Kaydın tamamlanması ile birlikte Fiş numarası otomatik olarak atanır.

34 Örnek 10: İşletme 8 şubat tarihinde alıcılardan borçlarına karşılık 750,- TL tahsil etmiştir. Dokuzuncu sorumuz bir tahsil işlemidir. Kasa hesabı tek başına borçlu olduğundan kasa TAHSİL fişi seçilecektir.

35 Öncelikle tarih yazılır. Kasa hesabı borçlu olduğundan sadece alacaklı hesabın kodu, açıklaması ve tutarı yazılır. Bu tutar aynı zamanda kasa hesabının alacağına otomatik olarak kaydedilir. F2 Kayıt tuşuna basılır. Bu alana kasa hesabının kodu ve kasa fiş açıklaması yazılır.

36 Ekrana gelen onay mesajına Evet denilir.

37 Kayıt tamamlandı mesajı ile işlem tamamlanmış olur.

38 Kaydın tamamlanmasının ardından fiş numarası otomatik olarak atanır.


"BİLGİSAYAR MUHASEBE YAZILIMLARI BÜRO HİZMETLERİ VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜ BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI PROGRAMI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları