Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..?"— Sunum transkripti:

1 ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..?
MİLLİYETÇİLİK CUMHURİYETÇİLİK HALKÇILIK İNKİLAPÇILIK LAİKLİK DEVLETÇİLİK ATATÜRK ILKELERI BAŞARILI BİR SINIF OLMANIN İLKELERİ

2 BAŞARILI BİR SINIF İÇİN...
BAŞARILI BİR SINIF OLMANIN İLKELERİ DERSLERE VERİLEN DEĞER VE ÖNEMİN FAZLA OLMASI SINIFTA YENİLEŞME ve GELİŞMELERİN YAŞANMASI VELİLERİN SINIFIN HER TÜRLÜ İHTİYAÇLARINA DESTEK SAĞLAMASI BAŞARILI BİR SINIF İÇİN... YANİ… SINIF İLKELERİ “SINIF ÖĞRENCİLERİNİN İHTİYAÇLARI’NDAN DOĞMUŞTUR…” AKTİF-SOSYAL BİR SINIF İÇİN... SINIFTA BİRLİK ve BERABERLİĞİN SAĞLANMASI SINIFTA HERKESİN EŞİT OLMASI VE BİRBİRLERİNE SAYGILI OLMASI ÖĞRENCİLERİN KENDİNİ YENİLEMESİ VE HER TÜRLÜ GELİŞMEYE AÇIK OLMASI

3 MODERN BİR TÜRKİYE İÇİN...
ATATÜRK İLKELERİ AKIL ve BİLİMİN ÖNEM KAZANMASI YENİLEŞME ve GELİŞMELERİN YAŞANMASI DEVLETİN HER TÜRLÜ GELİŞMEYE DESTEK SAĞLAMASI LAİKLİK İLKESİ İNKİLAPÇILIK İLKESİ DEVLETÇİLİK İLKESİ GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN... YANİ… Atatürk İlkeleri, “TÜRK MİLLETİ ve DEVLETİ’NİN İHTİYAÇLARI’NDAN DOĞMUŞTUR…” MODERN BİR TÜRKİYE İÇİN... MİLLİ BİRLİK ve BERABERLİK TOPLUMDA HER BİREYİN EŞİT OLMASI MİLLİYETÇİLİK İLKESİ MİLLETİN KENDİ KENDİNİ YÖNETMESİ HALKÇILIK İLKESİ CUMHURİYETÇİLİK İLKESİ

4 MİLLİYETÇİLİK “MİLLİ BİRLİK ve BERABERLİK” esası üzerine kuruludur.
İnsanların “BİRLİKTE YAŞAMASI” ‘nı arzu eder. Dil,Irk ve Vatan Birliği ‘nin etrafında kümeleşerek , “ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜ” ‘nü savunur. Ülkenin yer altı ve yerüstü zenginliklerinin değerlendirilmesinde “ÜLKE’NİN ÇIKARLARI” nın gözetilmesini hedefler. Toplumu oluşturan bireylerin,önce kendi yararına değil ”TOPLUM YARARINA FEDAKARLIK YAPMASI” nı öngörür. Toplumu oluşturan bireylerin, önce kendi yararına değil ”TOPLUM YARARINA FEDAKARLIK YAPMASI” nı öngörür.

5 CUMHURİYETÇİLİK “MİLLET EGEMENLİĞİ” ni esas alır.
“HALKIN KENDİ KENDİSİNİ YÖNETMESİ” İlkesi ‘ni savunur. Cumhuriyetçilik’te “EN BÜYÜK GÜÇ MİLLET” tir. Millet,kendi iradesini “SEÇİM” ile ortaya koyar.

6 “SOSYAL DEVLET (Halka Hizmet Eden Devlet) ANLAYIŞI” nı kabul eder.
HALKÇILIK Toplumu oluşturan “TÜM İNSANLARIN YARARINA” devletçe hizmet edilmesidir. “SINIF ve ZÜMRE (Grup) AYRILIĞI “ nı red eder. “EŞİTLİK İLKESİ” ‘üzerine kuruludur. Tüm insanların “KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİĞİ” ni savunur. Toplumu oluşturan insanların,”DEVLETİN TÜM OLANAKLARINDAN AYNI ŞEKİLDE YARARLANMASI” esasını kabul eder. “SOSYAL DEVLET (Halka Hizmet Eden Devlet) ANLAYIŞI” nı kabul eder.

7 İNKİLAPÇILIK “ÇAĞDAŞLIK / Modernlik” adına , toplumun ileri bir seviyeye çıkabilmesi için gerekli kurum ve kuralların yerleştirilmesidir. “SÜREKLİ YENİLEŞME ve GELİŞME” ‘yi esas alır.

8 LAİKLİK Devlet Düzeni ‘nin ve Hukuk Kuralları ‘nın dine değil, “AKIL ve BİLİM” ‘e dayandırılmasıdır. “DİN ve DEVLET İŞLERİNİN BİRBİRİNDEN AYRILIĞI” İlkesi üzerine kuruludur. Bu ilkeye göre,Her İnsan ;”DİN-İNANÇ / VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ’NE SAHİPTİR.”

9 DEVLETÇİLİK Güçlü bir TÜRKİYE’nin yararına gerekli olan “YATIRIMLARIN DEVLET ELİYLE YAPILMASI “ nı ön görür.


"ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları