Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK ILKELERI MİLLİYETÇİLİK CUMHURİYETÇİLİK HALKÇILIK İNKİLAPÇILIK LAİKLİK DEVLETÇİLİK ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..? ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..? BAŞARILI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK ILKELERI MİLLİYETÇİLİK CUMHURİYETÇİLİK HALKÇILIK İNKİLAPÇILIK LAİKLİK DEVLETÇİLİK ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..? ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..? BAŞARILI."— Sunum transkripti:

1 ATATÜRK ILKELERI MİLLİYETÇİLİK CUMHURİYETÇİLİK HALKÇILIK İNKİLAPÇILIK LAİKLİK DEVLETÇİLİK ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..? ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..? BAŞARILI BİR SINIF BAŞARILI BİR SINIF OLMANIN İLKELERİ OLMANIN İLKELERİ

2 BAŞARILI BİR SINIF OLMANIN İLKELERİ SINIFTA BİRLİK ve BERABERLİĞİN SAĞLANMASI ÖĞRENCİLERİN KENDİNİ YENİLEMESİ VE HER TÜRLÜ GELİŞMEYE AÇIK OLMASI SINIFTA HERKESİN EŞİT OLMASI VE BİRBİRLERİNE SAYGILI OLMASI SINIFTA YENİLEŞME ve GELİŞMELERİN YAŞANMASI DERSLERE VERİLEN DEĞER VE ÖNEMİN FAZLA OLMASI VELİLERİN SINIFIN HER TÜRLÜ İHTİYAÇLARINA DESTEK SAĞLAMASI YANİ… SINIF İLKELERİ “SINIF ÖĞRENCİLERİNİN İHTİYAÇLARI’NDAN DOĞMUŞTUR…”

3 ATATÜRK İLKELERİ MİLLİ BİRLİK ve BERABERLİK MİLLETİN KENDİ KENDİNİ YÖNETMESİ TOPLUMDA HER BİREYİN EŞİT OLMASI YENİLEŞME ve GELİŞMELERİN YAŞANMASI AKIL ve BİLİMİN ÖNEM KAZANMASI DEVLETİN HER TÜRLÜ GELİŞMEYE DESTEK SAĞLAMASI YANİ… Atatürk İlkeleri, “TÜRK MİLLETİ ve DEVLETİ’NİN İHTİYAÇLARI’NDAN DOĞMUŞTUR…”

4 MİLLİYETÇİLİK “MİLLİ BİRLİK ve BERABERLİK” esası üzerine kuruludur. İnsanların “BİRLİKTE YAŞAMASI” ‘nı arzu eder. Dil,Irk ve Vatan Birliği ‘nin etrafında kümeleşerek, “ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜ” ‘nü savunur. Ülkenin yer altı ve yerüstü zenginliklerinin değerlendirilmesinde “ÜLKE’NİN ÇIKARLARI” nın gözetilmesini hedefler. Toplumu oluşturan bireylerin,önce kendi yararına değil ”TOPLUM YARARINA FEDAKARLIK YAPMASI” nı öngörür.

5 CUMHURİYETÇİLİK “MİLLET EGEMENLİĞİ” ni esas alır. “HALKIN KENDİ KENDİSİNİ YÖNETMESİ” İlkesi ‘ni savunur. Cumhuriyetçilik’te “EN BÜYÜK GÜÇ MİLLET” tir. Millet,kendi iradesini “SEÇİM” ile ortaya koyar.

6 HALKÇILIK Toplumu oluşturan “TÜM İNSANLARIN YARARINA” devletçe hizmet edilmesidir. “SINIF ve ZÜMRE (Grup) AYRILIĞI “ nı red eder. “EŞİTLİK İLKESİ” ‘üzerine kuruludur. Tüm insanların “KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİĞİ” ni savunur. Toplumu oluşturan insanların,”DEVLETİN TÜM OLANAKLARINDAN AYNI ŞEKİLDE YARARLANMASI” esasını kabul eder. “SOSYAL DEVLET (Halka Hizmet Eden Devlet) ANLAYIŞI” nı kabul eder.

7 İNKİLAPÇILIK “ÇAĞDAŞLIK / Modernlik” adına, toplumun ileri bir seviyeye çıkabilmesi için gerekli kurum ve kuralların yerleştirilmesidir. “SÜREKLİ YENİLEŞME ve GELİŞME” ‘yi esas alır.

8 LAİKLİK  Devlet Düzeni ‘nin ve Hukuk Kuralları ‘nın dine değil, “AKIL ve BİLİM” ‘e dayandırılmasıdır.  “DİN ve DEVLET İŞLERİNİN BİRBİRİNDEN AYRILIĞI” İlkesi üzerine kuruludur.  Bu ilkeye göre,Her İnsan ;”DİN-İNANÇ / VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ’NE SAHİPTİR.”

9 DEVLETÇİLİK  Güçlü bir TÜRKİYE’nin yararına gerekli olan “YATIRIMLARIN DEVLET ELİYLE YAPILMASI “ nı ön görür.


"ATATÜRK ILKELERI MİLLİYETÇİLİK CUMHURİYETÇİLİK HALKÇILIK İNKİLAPÇILIK LAİKLİK DEVLETÇİLİK ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..? ATATÜRK İLKELERİ NEDEN..? BAŞARILI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları