Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ramazan Orucu. Oruç: Tan yerinin ağarmasından (imsak vaktinin başlamasından) başlayarak akşam güneş batıncaya kadar Allah rızası için yeme-içme başta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ramazan Orucu. Oruç: Tan yerinin ağarmasından (imsak vaktinin başlamasından) başlayarak akşam güneş batıncaya kadar Allah rızası için yeme-içme başta."— Sunum transkripti:

1 Ramazan Orucu

2 Oruç: Tan yerinin ağarmasından (imsak vaktinin başlamasından) başlayarak akşam güneş batıncaya kadar Allah rızası için yeme-içme başta olmak üzere nefsî arzulardan uzak durularak yerine getirilen bir ibadettir.

3

4 Ramazan orucu kimlere farzdır Ergenlik çağına girmiş SAĞLIKLI AKILLI

5

6 Kimler Ramazan orucunu tutmayabilir Hamile veya bebekli kadınlar Oruç tutamayacak derecede yaşlı olanlar Sağlık durumu uygun olmayanlar Yolculuğa çıkmış olanlar

7

8 Oruç nasıl tutulur Oruç tutacak kişi imsak vaktinden yaklaşık 1-1,5 saat önce sahura kalkar. Sahur yemeğini yer ve suyunu içer, sonra da Allah rızası için oruç tutmaya niyet eder.

9

10 Akşam ezanı vaktine kadar yeme-içmeden uzak durur. Ayrıca kötü söz söylemekten, günah işlemekten, haram şeylerden en üst seviyede kaçınır. Akşam ezanı okununca da suyunu içerek, yemeğini yiyerek orucunu açmış olur.

11

12 Kaza orucu: Hamile veya bebekli kadınlar, yaşlılar, yolculuğa çıkmış kimseler oruç tutmayabilirler. Ancak bu kişiler oruç tutabilecek duruma geldikleri zaman tutamadıkları gün sayısınca oruçlarını tutarlar.

13

14 Buna kaza orucu denir. Ayrıca tutmakta olduğu farz orucu veya nafile orucu zorunlu nedenlerle bozan bir kişi de bu oruçlarını kaza etmelidir.

15

16 Fidye Sürekli devam eden bir sağlık sorunu veya yaşlılık gibi nedenlerle oruçlarını hiç tutamayan kimseler fidye verirler. Fidye; bir insanın bir günlük yiyecek ihtiyacını karşılayacak miktarda paradır.

17

18 Adak orucu Bir işin olmasına veya bir dileğin gerçekleşmesine bağlı olarak tutulan oruçtur. Adak orucu, söz verildiği zaman tutulması gereken bir oruçtur.

19

20 Nafile oruç Bir kişi kendi iradesiyle ve Ramazan ayı dışında oruç tutarsa bu da nafile oruçtur. Nafile oruç tutmak sünnettir, ancak şart değildir. Tutulursa kişiye sevap kazandırır. Özellikle mübarek gün ve gecelerde tutulan nafile oruçlar çok sevaptır.

21

22


"Ramazan Orucu. Oruç: Tan yerinin ağarmasından (imsak vaktinin başlamasından) başlayarak akşam güneş batıncaya kadar Allah rızası için yeme-içme başta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları