Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

WHO tarafından sırtta taşınabilir cihazların 25 kg, elde taşınan cihazların 20 kg’dan fazla olmaması istenilmektedir. Küçük cihazlarda 1 litre, büyük.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "WHO tarafından sırtta taşınabilir cihazların 25 kg, elde taşınan cihazların 20 kg’dan fazla olmaması istenilmektedir. Küçük cihazlarda 1 litre, büyük."— Sunum transkripti:

1

2 WHO tarafından sırtta taşınabilir cihazların 25 kg, elde taşınan cihazların 20 kg’dan fazla olmaması istenilmektedir. Küçük cihazlarda 1 litre, büyük cihazlarda 5 litrelik göstergeler yer alması uygundur.

3 Uygulayıcılar tarafından kullanılan farklı cihazlar 400 mikron veya daha fazla büyüklükte çok kaba, 100-400 mikron çapı arasında ince, 50-100 mikron çapında mist (pus veya karartı) 0.01-50 mikron çapları arasında aerosol veya sis olarak adlandırılan damlacıklar oluşturabilirler.

4

5

6

7 Çalı ş ma Prensibi Bu tip aletler sırtta veya omuzda ta ş ınmakta olup de ğ i ş ik depo kapasitelerine ve püskürtme çubukları üzerinde farklı tip memelere sahiptirler. Çalı ş tırma kolunun a ş a ğ ı yukarı hareket ettirilmesiyle veya basma kolunun a ş a ğ ı yukarı hareket ettirilmesiyle, depo içerisinde basınç olu ş turulacak ş ekilde hava basılır.

8

9 İnsektisitler su ile seyreltilir El tipi olanlar 5-10 litre gibi hacimlerde değişen karışım haznelerine sahiptirler.Araç üstü olanlar yaklaşık 50-60 litreliktir. Damlacık çapı küçük olduğu için larva mücadelesine uygun değildirler, uçkun mücadelesine uygun cihazlardır. Elektrikle çalışan veya benzinli motorlu tipleri bulunmaktadır. ULV uygulamaları sıcak sisleme uygulamalarına göre daha büyük damlacıklar açığa çıktığı için YOĞUN BİTKİ VEJETASYONU OLAN ALANLARDA daha az başarılıdır. Araç hızı ve duraklama durumlarında uzaktan kumanda ile cihaz hemen kapatılabilmekte ve böylelikle fazla sarfiyat ve şoförün fazla maruz kalması engellenmişi olur.

10 Damlacık çapı 20-50 µm arasında Uçan böcekler için (5-20 µm) Nematodlar için (20-40 µm) Mantarlar için (30-50 µm)

11 Uygulama için en ideal rüzgâr hızı 1-5 m/sn’dir. Uygulama yapan aracın hızının 10-15 km/saat’ten fazla olmamalı Haşerelerin aktif olduğu saatlerde yapılması, rüzgâr hızının yüksek (15 m/sn üstünde) ve havanın yağmurlu olduğu zamanlarda uygulama yapılmamalıdır. Kapalı alanlarda soğuk sisleme çalışması yapılacak ise uygulamadan sonra en az 30 dakika dış kapı ve pencerelerin kapalı, iç kapıların ise açık tutulması sonrasında ise ortamın iyice havalandırılması gerekmektedir.

12 Uzak mesafelere kadar uygulama imkanı (80x20 m) İkaz ışıkları bulunmalıdır

13

14 Vektör canlıların aktif olduğu zamanlarda yapılması gerekmektedir. Sivrisineklerde ve yakarcalarda; gün batımı-gece yarısına kadar Veya gün doğumuna yakın saatler Ev sineklerinde (karasineklerde) gündüz saatlerinde

15 Mazot vb. yağ bazlı maddeler seyreltici olarak kullanılır Karışım yüksek sıcaklık altında (yaklaşık 500 o C) buharlaşır. Cihazın ağız kısmından çıkan bu buhar dışarıda daha soğuk bir hava ile karşılaşınca yoğunlaşır ve beyaz renkte bir duman oluşur. İnsektisitin damlacıkların çapı genellikle 20 μm’den küçüktür.

16

17 Kullanılan solventin yüksek sıcaklıklarda tutuşma riski bulunmaktadır. Mazotun oldukça yüksek maliyeti olması yanı sıra hedef dışı canlılara da oldukça zararlı etkileri bulunmaktadır. Açık alanda kullanılması yasaklanmıştır. Uygulama yapılan alanlarda metan gazı sıkışmalarının sebep olabileceği patlamalara neden olabilir Duman zaman zaman trafik kazlarına sebep olabilir.

18 Bitki örtüsünün yoğun olduğu alanlarda daha iyi yayıldığı için soğuk sislemeye göre daha başarılı bir uygulamadır Yağmur kanalı, foseptik, logar ve kanalizasyon sistemlerinde oldukça başarılıdır.

19

20 Damlacık çapları 50-100 mikron arasındadır. Cihazının üst kısmında bulunan hareketli başlık sayesinde araç hareket halinde iken çöp konteynırları, gübrelikler gibi alanlarda en azından 10-15 metreye kadar müdahale imkânı tanımaktadır. Sivrisinek larvalarına karşı geniş alanlarda yapılan çalışmalarda oldukça uzun hortum sistemleri ve püskürme gücü yardımıyla uzak mesafelere müdahale olanağı sağlamaktadır.

21

22 Atomizörler Özellikle geniş alanlarda kısa sürede müdahale olanağı sağlayan sistemlerdir. Ev sineği (karasinek), pire, kene vb. zararlılara karşı kullanılmaktadır.

23

24

25

26

27

28


"WHO tarafından sırtta taşınabilir cihazların 25 kg, elde taşınan cihazların 20 kg’dan fazla olmaması istenilmektedir. Küçük cihazlarda 1 litre, büyük." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları