Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bu modülle bulutların oluşumu ve bulut çeşitlerini öğreneceksin. Başlamak için tıkla!

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bu modülle bulutların oluşumu ve bulut çeşitlerini öğreneceksin. Başlamak için tıkla!"— Sunum transkripti:

1

2 Bu modülle bulutların oluşumu ve bulut çeşitlerini öğreneceksin. Başlamak için tıkla!

3 . Başlıyor...

4 Gökyüzü neden mavidir? Beyaz güneş ışığı atmosferden geçerken, havadaki moleküller, özellikle nitrojen, mavi rengi dağıtır. Diğer renkler yeryüzüne çok az yansıyarak ulaşırlar. Mavi ışık her yerden geliyormuş gibi gökyüzünde tamamen dağılır. Gökyüzü bu yüzden mavi görünür. Devam et!

5 Bulutlar neden beyazdır? Bulutlar beyazdır çünkü bulutları oluşturan su buharı mavi ışığı dağıtan moleküllerden daha büyüktür. Bu nedenle bulutlar kendilerine gelen bütün renkleri yansıtırlar. Beyaz görünmelerinin nedeni budur. Fakat bulutlar çok yoğun olduklarında ışığın tamamen geçmesine izin vermezler. Bu yüzden bazen gri ve yüklü görünürler. Devam et!Geri dön!

6 Bulutlar nasıl oluşur? Güneş ışığı yeryüzünü ısıtır. Isınan hava, soğuk havadan daha az yoğun olduğu için yükselmeye başlar. Ve bu hava yükseklere çıktıkça soğur. Isınan havanın tuttuğu su buharı, yükseklerde soğukla karşılaşınca yoğunlaşır ve bulutları oluşturur. Bulutlar soğumaya devam ettikçe, içerdiği su buharı tamamen yoğunlaşır ve yağmur, kar ya da dolu olarak yeryüzüne iner. Devam et!Geri dön!

7  Kümülüs bulutları Kümülüs bulutları  Stratüs bulutları Stratüs bulutları  Sirüs bulutları Sirüs bulutları Bulut çeşitleri: Geri dön!

8 Kümülüs bulutları: bana gerçek bir görüntü göster! Kümülüs bulutları büyük pamuk toplarına benzerler. Açık havada, gökyüzü maviyken görünürler. Sürekli şekil değiştirirler. Kümülüs bulutları su ve buzdan oluşan orta yükseklikteki bulutlardır.

9 Kümülüs bulutları: ‘bulut çeşitleri’ne geri dön!

10 Stratüs bulutları: bana gerçek bir görüntü göster! Bu bulutlar en alçak bulutlardır. Gri renklidirler, çok yoğun bir sis şeklinde görünürler. Stratüs bulutları kar ve yağmur getiren bulutlardır.

11 Stratüs bulutları: ‘bulut çeşitleri’ne geri dön!

12 Sirüs bulutları: bana gerçek bir görüntü göster! Sirüs bulutları gökyüzünde tüy şeklinde görünürler. Yeryüzünden yaklaşık 7 km yüksektedirler. Sirüs bulutları buz kristallerinden oluşur ve güneş ışınlarını geçirecek kadar incedir.

13 Sirüs bulutları: ‘bulut çeşitleri’ne geri dön! Bitir!

14 Artık bulutların oluşumunu ve çeşitlerini biliyoruz.


"Bu modülle bulutların oluşumu ve bulut çeşitlerini öğreneceksin. Başlamak için tıkla!" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları