Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TTSO MECLİS TOPLANTISI 25 Haziran 2010 İntizam Seyda Durgun 34. Meslek Grubu Meclis Üyesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TTSO MECLİS TOPLANTISI 25 Haziran 2010 İntizam Seyda Durgun 34. Meslek Grubu Meclis Üyesi."— Sunum transkripti:

1 TTSO MECLİS TOPLANTISI 25 Haziran 2010 İntizam Seyda Durgun 34. Meslek Grubu Meclis Üyesi

2 2 BİNE YAKIN KOBİ, TÜBİTAK DESTEĞİYLE AR-GE İLE TANIŞTI TÜBİTAK'ın 2007 yılından bu yana yürüttüğü "KOBİ Başlangıç Ar-Ge Destek Programı"ndan yararlanmak için kuruma başvuran firma sayısı, mayıs itibariyle toplam 1.879 oldu. Bu işletmelerden başvurusu yapılan 2175 projeden 1034'ü desteklenmeye hak kazandı. Şu ana kadar sonuçlanan 159 projeye ödenen destek tutarı ise toplam 36.5 milyon TL oldu.

3 KOBİ AR-GE BAŞLANGIÇ DESTEK PROGRAMI VERİLERİ.200720082009 Proje başvuru sayısı5781.192405 Destek kararı verilenler162641231 Sonuçlananlar-7287 Firma sayısı5361.097388 Ödenen destek tutarı (milyon TL)-1719 ÖZEL SEKTÖRE DESTEK PROGRAMLARINA İLİŞKİN VERİLER.20082009 Proje başvuru sayısı2.285765 Destek kararı verilenler1.199426 Sonuçlananlar583236 Firma sayısı1.679627 Ödenen destek tutarı (milyon TL)23896

4 TÜBİTAK TEYDEB Destek Programları Kapsamında Önerilen Proje Başvurularının Şehirlere Göre Dağılımı

5 TÜBİTAK TEYDEB Destek Programları Kapsamında Firmalara Verilen Hibe Destek Tutarının İllere Göre Dağılımı

6 TÜBİTAK TEYDEB Destek Programları Kapsamında Önerilen Projelere Ait Değerlendirilen ve Desteklenen Proje Sayıları ile Destekleme Oranı

7 TÜBİTAK TEYDEB Destek Programları Kapsamında Önerilen Proje Başvurularının Teknoloji Alanlarına Göre Dağılımı

8 TEYDEB Bünyesindeki Sanayiye Yönelik Destek Programları 1501-Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı 1503-Proje Pazarları Destekleme Programı 1507-KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı 1508-Teknoloji ve Yenilik Odaklı Girişimleri Destekleme Programı (TEKNOGİRİŞİM) 1509-Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı

9 2009 YILI VERGİ DENETİM SONUÇLARI Türkiye'de geçen yıl 48 bin 157 mükellef denetlendi. Burada en dikkat çeken sonuç hiç şüphesiz vergi kaçırma oranının %75 gibi rakamlarda seyretmesi olmuştur. 130 milyar matrah beyanının incelenmesi neticesinde 97 milyar fark tespit edilmesinin başka bir anlamı yoktur. Tarh edilecek vergi tutarı 7 milyar 528 milyon 405 bin lira olarak belirlendi. Vergi usulsüzlük cezası tutarı da 499 milyon 346 bin 911 lira olarak hesaplandı.

10 VERGİLER ALDI BAŞINI GİDİYOR 2002’den 2010’a kadar enflasyon yüzde 80, ödenen sabit ve dolaylı vergiler yüzde 195 arttı. Türkiye’nin yaşadığı büyük kriz 2001’den sonra son 8 yılda enflasyon yüzde 80 artarken, – ağırlıklı olarak vatandaşın ödediği vergilerde yüzde 500’e varan artışlar oldu.

11 Oysa aynı dönemde Türkiye’nin milli geliri 350 milyar liradan 953 milyara çıkarak yüzde 172 arttı. Enflasyon ise yüzde 80’lik artış gösterdi. Büyüme ve enflasyonun payı çıktığında halkın sırtındaki vergi yükü net yüzde 20 artış kaydetti.

12 BİR KESİM VERGİ VERMİYOR! Aynı dönemde devletin, – gelirini beyan eden kuyumcudan, manifaturacıdan, doktordan, avukattan beyan yoluyla aldığı vergi yüzde 111 arttı. – Büyüme ve enflasyon oranları çıkarıldığında ise aslında yüzde 30 azalmış oldu.

13 ‘ ENERJİ KİMLİK BELGESİ, 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN ZORUNLU 2007 yılında AB direktifleri doğrultusunda çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında hazırlanan, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği gereğince ‘’Enerji Kimlik Belgesi’’ zorunlu hale gelecek. 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren, binalar için Enerji Kimlik Belgesi olmadan alım-satım ve kiralama yapılamayacak. Yeni inşa edilen binalar için söz konusu tarihten itibaren bu belgeleri almak zorunlu hale gelirken, mevcutlar için 2017’ye kadar süre tanınacak. Belge sayesinde mevcut konutlarda ısı yalıtımı ve diğer verimlilik artırıcı uygulamalarla birlikte sürdürülebilir ekolojik yapılar özendirilecek. Bu belgeyi yeni binalar için eğitimli mühendis ve mimarlar, mevcutlar için enerji verimliliği şirketleri verecek. Enerji Kimlik Belgesi, eğitim almış sertifikalı uzmanlar tarafından hazırlanacak.

14 VERİMLİLİK VE KATMA DEĞER ARTIŞI İÇİN KOBİ’LERİN TEKNOLOJİ VİZYONUNDA DEĞİŞİM ŞART!.. Gelecek İçin Bilişim KOBİ Araştırmasına göre, Türkiye’de KOBİ’ler bilişim teknolojilerini şirketleri için önemli araçlar arasında en son sıraya koyuyor. Araştırma sonuçları arasında her 3 KOBİ’den birinin teknolojiyi nasıl kullanacağı konusunda bilgisi bulunmadığı, 4 KOBİ’den sadece 1’inin web sitesi olduğu, KOBİ’lerin yarıdan fazlasının e-posta kullanmadığı gibi düşündürücü bilgiler de yer alıyor.

15 25 ilde 1 ila 49 çalışana sahip KOBİ'lerde toplam bin 645 yönetici ile yapılan görüşmelerle gerçekleştirilen araştırma, şirketlerini başarıya taşıyacak en önemli unsuru; yüzde 52,8 ile finans gücü olarak gören KOBİ yöneticilerinin teknolojiyi yüzde 8,1 ile bu sıralamada en sona yerleştirdiğini ortaya koyuyor.

16 TEKNOLOJİYİ KULLANMAYI BİLMİYORUZ Araştırma kapsamında işlerini yürütürken teknolojiye ne kadar ihtiyaç duydukları sorulan KOBİ yöneticilerinin – yüzde 63'ü düzenli ihtiyaç duymadığını ifade ederken, – teknolojiye ihtiyaç duyduğunu söyleyen yüzde 27'lik kesimdeki her 3 yöneticiden biri de, ihtiyaç duymasına rağmen teknolojiyi nasıl kullanacağını bilmediğini kaydediyor.

17 DESNET YAZILIM 150 DEĞİŞİK SİTEYLE 1 MİLYON DOLAR CİRO Desnet Yazılım, sahada çalışma yapan gıda toptancıları için el terminalleri satıyor. El terminallerinin her biri için farklı bir internet sitesi açan firma, 150 kanaldan ürün tanıtımı yapıyor. Desnet Yazılım Yönetici Ortağı Ömer Ekinci, Google aramalarıyla 1500 el terminali sattıklarını belirtti. Ekinci, internet siteleri için 5 bin dolarlık bütçe ayırdıklarını, buna karşılık 1 milyon dolarlık ciroya ulaştıklarını vurguladı. Ürünlerin ortalama fiyatının 1000 dolar olduğunu kaydeden Ekinci, terminallerin Türkiye temsilciliklerinden de ortak iş teklifi aldıklarını söyledi.

18 NAZİK BRODE İNTERNET İLANIYLA PAZAR PAYINI YÜZDE 40 ARTIRDI Bir yıl öncesine kadar sadece ihracat yapan Nazik Brode ise teknolojiyi kullanarak iç piyasada adını duyurdu. Nazik Brode'nin sahibi Hamid Nazik: "Bir yılda her ay 150 liralık internet ilanı verdik. Bu sayede iç pazardaki ciromuz yüzde 40 artı" Sadece ilanın yeterli olmayacağını söyleyen Nazik, mal tedariğinden müşteri memnuniyetine kadar bir dizi faktörün de başarı için önemli olduğunu belirtti. Yıllık 1800 TL bütçeyle hem pazar payını yüzde 40 artırdığını hem de aramalarda üstte çıkmaya başladıklarını söyleyen Nazik, iç pazar müşterilerinin yüzde 70'ini internetten bulduklarını kaydetti.

19 TUFAN TESİSAT YENİ NESİL YÖNTEM İSTİHDAMI 6 KAT ARTIRDI İstanbul Bağcılar'da babadan kalma yöntemleri 2006 yılında terk eden tesisatçı Adem Doğan da www.tufantesisat.com adresinde, internet ilanları ve Almanya'dan getirttiği boruların içini kırmadan gösteren kamera sistemiyle modern tesisatçılık yapmaya başladı. Adem Tufan, "Şu an hizmet verdiğimiz müşterilerin tamamı internetten geliyor" dedi. İnterneti ve teknoloji kullanmadan önce 2 kişi olan personel sayılarının bugün 12'ye çıktığını belirten Doğan, kadroya gerektiğinde dışarıdan katılan 6-7 kişilik bir ekiplerinin de bulunduğu söyledi.

20 KOBİ YÖNETİCİLERİ, TEKNOLOJİNİN İŞLERİ İÇİN ÖNEMİNİN FARKINDA DEĞİL

21 TÜRK KOBİ’LERİNİN YARIDAN FAZLASI E-POSTA KULLANMIYOR

22 Araştırmaya göre KOBİ’ler genelinde teknolojinin mevcut yatırımlar içinde oranı yüzde 12.5

23 KOBİ'LER, DESTEKLERDEN ÇOK AZ YARARLANIYOR "Gelecek İçin Bilişim KOBİ Araştırması", KOBİ'lerin kendilerine sunulan desteklerden son derece az yararlandıklarını da ortaya koyuyor. Araştırma kapsamında görüşülen işletmelerin yüzde 90'ı KOSGEB ve AB gibi kurumların sağladığı KOBİ desteklerinden yararlanmadıklarını belirtiyor. Desteklerden yararlanmama nedenlerine bakıldığında, – araştırmaya katılanların yarısı desteğe ihtiyacı olmadığını ifade ederken, – yüzde 28'i bu desteklerden haberdar bulunmuyor, – yüzde 18'i formalitelerin fazla olduğunu düşünüyor. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından gerçekleştirilen "Gelecek İçin Bilişim KOBİ Araştırması

24 KOD UYGULAMASI ANAYASAYA AYKIRI Maliye Bakanlığı'nın naylon faturayı engellemek amacıyla uygulamaya koyduğu, ancak iş dünyasında infiale yol açan 'kod sistemi'ne yargı ‘dur' dedi. İstanbul 7. ve 8. vergi mahkemeleri, ‘kod sistemi'nin Anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Dava açan şirketler, geçmişteki sicillerine bakılarak kod listesinden çıkarılıyor.

25 NÜFUS KAĞIDI KAYBOLUNCA NE YAPMALI? Kaybolan ya da çalınan nüfus cüzdanı nedeniyle, çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. cüzdanı çalan ya da bulan kötü niyetli kişiler; – - Bu kimlikle, şirket ya da şirketler kurabiliyorlar, – - Borç taahhütlerine girebiliyorlar, – - Sahte fatura düzenlemek suretiyle, yasa dışı gelir elde edebiliyorlar, – - Cep telefonu hattı alıp tehdit, şantaj, terör vb. amaçlı kullanabiliyorlar. – - Akla gelmeyecek bir çok olumsuz işte ya da faaliyette kullanabiliyorlar.

26 “Peki nüfus cüzdanı çalınınca veya kaybolunca başka ne yapmalı?” “Vergi dairesine bildirimde bulunacaksınız.” BİLDİRİMİN ŞEKLİ – Çok kişi farkında değil. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın “Vergi Kimlik Numarası” 2007/1 No.lu İç Genelgesi var.

27 UCUZ ELEKTRİK KULLANMA FIRSATI Kurumsal elektrik tüketicilerine indirimli abonelik fırsatı sunan 'serbest tüketici' limiti yıllık 480 bin kilovat saatten 100 bin kilovat saate düşürüldü. Küçük ve orta boy işletmelere de ucuz elektrik kullanma imkanı tanındı. Serbest tüketiciler, elektrik üreticileriyle doğrudan görüşme yapıp ikili anlaşmalarla yüzde 10-20 indirim yaptırabiliyor. Yeni limitten, aynı ilde veya farklı illerde şubesi bulunan işletmeler, toplam tüketimlerini birleştirerek de yararlanabilecek.

28 TÜRKİYE İSTİHDAM STRATEJİSİ HAZIRLANIYOR Pakette yer alacak önlemler: 2 puan olan işverenin işsizlik sigortası payı 1 puana indirilecek Kayıt dışıyla mücadele için sendikalardan destek alınacak. İstihdam açığı bulunan kamu kuruluşlarında yeni istihdamlara izin verilecek. İşletmelere ekipman ihtiyacına yönelik mali destek sağlanacak Kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmek için gereken prosedürler sadeleştirilecek. İş kuran gençlerin sosyal sigorta primlerinde indirim sağlanacak. Part time ve esnek çalışma biçimlerine imkân verilecek. Sigorta primlerini düzenli ödeyen işverenler teşvik edilecek. Firmalara yatırım ve işletme kredisi verilecek. Başta hizmetler sektörü olmak üzere istihdam ağırlıklı sektörlere teşvik desteği sağlanacak

29 GÜNCEL BİR GAZETE HABERİ DOKAP PROJESİNE JAPONYA’DAN TAM DESTEK! Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı'nın (JICA) ortak yürüttüğü, ''Doğu Karadeniz Bölgesindeki Çiftçilerin Yaşam Seviyelerini İyileştirme Projesi'' (DOKAP-TARIM) kapsamında Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Çoşandere beldesinde, işletmeciliğini bölgede yaşayan kadınların yapacağı gümüş işlemeciliği standı açıldı.

30 TEŞEKKÜRLER


"TTSO MECLİS TOPLANTISI 25 Haziran 2010 İntizam Seyda Durgun 34. Meslek Grubu Meclis Üyesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları