Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilimsel Sınıflandırması AlemPlantae BölümMagnoliophyta SınıfMagnoliopsida TakımFagales FamilyaFaguceae CinsQuercus pubescens.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilimsel Sınıflandırması AlemPlantae BölümMagnoliophyta SınıfMagnoliopsida TakımFagales FamilyaFaguceae CinsQuercus pubescens."— Sunum transkripti:

1 Bilimsel Sınıflandırması AlemPlantae BölümMagnoliophyta SınıfMagnoliopsida TakımFagales FamilyaFaguceae CinsQuercus pubescens

2 Quercus pubescens Tüylü Meşe Kışın yaprağını döken, 12 m'ye kadar boylanabilen, geniş tepeli bir ağaçtır. Genç sürgünler ve tomurcuklar tüylüdür. Çoğunlukla dar oval veya ters yumurta biçimindeki yapraklar 4,5-8,5 cm boyunda, 2,5-5 cm enindedir. Yaprak loplarının kenarı ondüleli ve içe kıvrıktır.

3 Ayanın üst yüzü grimtırak-yeşil, alt yüzü ise boz gri renkli, dip tarafı çoğunlukla asimetrik olup kama veya yürek şeklindedir. Her iki yüzü de sık yıldızsı tüylerle örtülmüştür. Kabuk derin çatlaklıdır.

4 Tomurcuk, sürgün ve yapraklarının tüylüdür. Kadehler sapsız olarak sürgün üzerine oturmuştur. Teker teker veya 2-5 tanesi bir arada bulunur. Doğal yayılış alanı Batı, Orta ve Güney Avrupa, Kırım ile Anadolu'dur.


"Bilimsel Sınıflandırması AlemPlantae BölümMagnoliophyta SınıfMagnoliopsida TakımFagales FamilyaFaguceae CinsQuercus pubescens." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları