Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Berkan Avcı 8-A /255.  Enginar, (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi- mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Berkan Avcı 8-A /255.  Enginar, (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi- mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir."— Sunum transkripti:

1 Berkan Avcı 8-A /255

2  Enginar, (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi- mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki. Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir. 

3  Gövdeleri dik, kuvvetli, sert ve boyuna olukludur. Yaprakları sapsız, büyük, uzun-oval ve parçalıdır. Çiçekler üst yaprakların koltuğundan çıkan, uzun sapların ucunda büyük başçıklar halinde toplanmıştır. Çiçek tablası etlidir. Hepsi tüp şeklinde olan çiçekleri ve bunların aralarında bulunan tüyleri taşır.

4  Enginar cynarin içerdiği için karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca vücuttaki amonyak ve kolestrolü azaltır.  Bolca A ve B vitamini içerdiğinden atardamar kireçlenmesini önlemekte ve safra kesesi rahatsızlıklarını gidermektedir. Bunun dışında cinsel gücü artırıcı, ateş düşürücü, vücudu kuvvetlendirici ve iştah açıcıdır. Romatizma, ishal, sarılık hastalıklarına ve sinirlere iyi gelir.

5

6  Enginar genel olarak ülkemizde ve birçok ülkede vegetatif yolla üretilmektedir. Fransa,İtalya ve İspanya'da doğrudan tohumla üretilen çeşitler geliştirilmiştir. Enginarda vegatatif yolla üretim dip sürgünleri veya üzerinde gözlerin bulunduğu kök parçaları ile yapılabildiği gibi sadece gözlerin ana gövdeden çıkarılıp değişik ortamlarda köklendirilerek de yapılabilir. En yaygın üretim şekli sürgünlerle yapılan üretimdir.

7  Bir enginar likörü olan Cynar İtalya'da çok popüler olan bir alkollü içkidir. Enginar yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen standardize edilmiş öz, kapsül veya toz şeklinde şifa özellikli diyet katkı maddesi olarak piyasaya sürülmektedir

8  Cynar:İtalya’da ünlü bir alkollü likör.  Cynarin:Cynarin enginarın yapraklarında bulunan gerçek bir karaciğer dostudur.


"Berkan Avcı 8-A /255.  Enginar, (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi- mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları