Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilimsel sınıflandırma

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilimsel sınıflandırma"— Sunum transkripti:

1 Bilimsel sınıflandırma
Alem: Plantae Bölüm: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Salicales Familya: Salicaceae Cins: Populus

2 Morfolojik özellikleri
Bir cins iki evciklidir ve polenleri rüzgar aracılığıyla taşınır (anemogam). Çiçek kurulları aşağıya sarkan kedicikler halindedir. Yazın yeşil , piramit veya geniş bir habitusa sahip boylu ağaçlardır. Gövde önce düzgün ileri yaşlarda kalın ve derin yarıklıdır.

3 Terminal tomurcuklu ender olarak pseudoterminal tomurcukludurlar.
Sürgünlere çok sıralı sarmal dizilmişlerdir. Tomurcuklar eşit büyüklükte olmayan çok sayıda pullarla örtülmüştür ve bazıları da yapışkan bir madde ile sıvanmıştır. Uzun ve kısa sürgünler belirgindir. Sürgünlerin özü beş kollu, yıldız şeklindedir.

4 Çoğunlukla uzun saplı olan yaprakları üçgen, elips, yumurta-yürek biçiminde veya dar şerit halinde olmak üzere değişik formlarda ve boyuttadır. Yaprak ayasının kenarları tam, kaba veya ince dişlidir veya dilimli dişlidir. Kulakçıklar dikkati çekecek şekilde büyüktür. Yaprak sapları yandan basık, dört köşe veya silindiriktir

5 Kavakların traheleri dağınıktır.Hafif ve yumuşak bir odunları vardır.
Periant yapraktan oluştuğu kabul olunan testi şeklinde bir oluşum çiçekleri içine almıştır. Çiçekler yapraklanmadan önce açar.

6 Odununun kullanım alanları
Kalın çaplı kavaklar genellikle kaplama ve kontrplak endüstrisinde değerlendirilmektedir. Kibrit yapımında kavak odunu kullanılmaktadır. Ayrıca çizim (tersimat) masaları, ambalaj sandıkları, kuru maddeler için fıçılar ile sunta ve yonga-lif levhalarının yapımında kavak odunları geniş ölçüde kullanılmaktadır.

7 Türkiye’de Ekilen Araziler
Kavak ekimi ve üretimi Türkiye‘de hemen hemen her bölgede yapılmaktadır. Her bölgenin doğal koşullarına bağlı kavak çeşitliliği vardır. Türkiye’nin en büyük kavak ormanları Samsun ili, Terme İlçesindedir. Kanada’dan sonra dünyada ikinci yerdedir. Yeşilırmak ovasında, yaşayan halkın geçim kaynaklarından en önemlisi kavak yetiştiriciliğidir. Termeden bütün Türkiye’ye ve yurtdışına kavak ihracatı yapılmaktadır.

8 TÜRLERİ Ak kavak (populus alba) Fırat kavak (populus euphratica)
Kara kavak (populus nigra) Titrek kavak (populus tremula) Boz kavak (p. alba x p. tremula melezi)

9 Bölüm: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Salicales
Alem: Plantae Bölüm: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Salicales Familya: Salicaceae Cins: Populus Tür: Populus alba

10 AK KAVAK(Populus alba)
30-40 m‘ ye kadar boylanabilen, geniş tepeli ağaçtır. Gövde kabuğu parlak beyaz renklidir. Nisan aylarında ortaya çıkan erkek ve dişi çiçekler sarkık duran kedicik adı verilen kurullar halindedir. Değişik toprak koşullarına kolay uyum sağlar.

11 Dişi Çiçek Erkek Çiçek Tomurcuk

12 TEPE ŞEKLİ Geniş yuvarlak ve nadiren piramit bir tepe yapır. Tepe çapı maksimum m.dir. KÖK YAPISI Yoğun ve geniş yüzeylere yayılan istilacı kökleri vardır. IŞIK İSTEĞİ Işık ağacıdar. MEYVE VE ÇİÇEK Meyve iki karpelli kapsül biçimindedir. Açılınca içinden bol sayıda tohum çıkar. Mart-Nisan ayında açan çiçekleri kokulu, dioik, başak kuruluşunda ve sarımsı pas renginde seyrek tüylerle örtülüdür. Erkek çiçekler kalınca, 3-7 cm. uzun olup dişi çiçekler daha kısadır. Döllenme anemogamdır. YAPRAK VE SÜRGÜN Yapraklar uzun saplı, yumurtamsı ya da çınar yaprağınıandırır görünüşte, 3-5 dilimli, 6-12 cm. uzun ve dilim kenarları kaba dişli, yaprak tabanı yuvarlakça yürek biçimli, üst yüzü parlak koyu yeşil ve tüysüz, alt yüzü sık ve keçe gibi beyaz tüylerle örtülüdür. Kısa sürgündeki yapraklar daha küçük, dairesel, eliptik ve düzensiz dişlidir. Yaprak sapları ve genç sürgünler tüylüdür.

13 Hava kirliliğine, tuzlu esintilere ayrıca kuraklığa diğer kavaklardan daha dayanıklıdır. Özellikle bir çok bitkinin iyi gelişmediği deniz kıyısı düzenlemelerinde isabetli bir seçim olarak önerilir. Doğal yayılış alanı Kuzey Afrika, Orta ve Güney Avrupa, Orta ve Güney Rusya, Güneybatı Sibirya ve Türkiye'dir.

14 TÜRKİYE’DEKİ YAYILIŞI
Türkiyede (Kuzey, kuzeybatı ve Güneş Anadolu) oldukça geniş bir yayılış gösterir. Nehir kenarlarında (örneğin; Meriç havzası) su basar ormanlarında çok büyük çaplar ve hatta boylar elde eder. Yetişme muhiti istekleri özellikle rutubet ve ısı bakımından Titrek kavağa nazaran daha çok fazladır. Fakat diğer Kavaklara nazaran ışık isteği azcadır

15 İşlenme özeliği iyi Kurutulabilme özeliği Kolay Dayanıklılık Az Kullanım yeri Kibrit, kaplama-kontplak, amabalaj malzemesi, yapı malzemesi, mobilya, kurşun kalem.

16 Bölüm: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Salicales
Alem: Plantae Bölüm: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Salicales Familya: Salicaceae Cins: Populus Tür: Populus nigra

17 Kara kavak(Populus nigra)
30 m'ye kadar boylanan karakavağın tacı geniş yumurtamsı; kabuğu soluk gri renkte, yaşlandıkça oluklaşır. Sürgünler sarımsı renkte tüysüz, düz ve yuvarlaktır. Tomurcuklar yumurtamsı şekilde çok yapışkandır. Yaprak sapı yan tarafı yassıdır. Yaprak rombik (eşkenar dörtgen biçiminde) ve rombik-yumurtamsı veya üçgenimsi, yaprak kenarı tırtıllı-testere dişli, ucu uzun sivri uçludur.

18 Dişi tomurcuklar uçta dışa doğru eğrilmiştir
Dişi tomurcuklar uçta dışa doğru eğrilmiştir. Erkek kedicikler 5-6 cm uzunluğunda ekseni tüysüzdür. Çit bitkisi olarak ve dere kenarlarında sıklıkla yetiştirilir.

19 İklim isteği: İkim bakımından özel bir isteği yoktur. Donlara dayanıklıdır. Ilıman iklimlerde iyi gelişme gösterir. Işık ağacıdır. Tohum Özellikleri : Tohumlar sarı renkte, beyaz ve yumuşak tüylerle örtülmüştür. Tohumlarda yassı tüy demetleri vardır ve rüzgarla dağılırlar. Tohum Haziran’da olgunlaşır. Kök Yapısı: Çok geniş yüzeylere dağılan istilacı kökler geliştirir

20 Doğal Yayılış ve Rakım :
Orta ve Güney Avrupa, Kuzey Afrika, İran ve Asya’nın doğu bölgeleri ile yurdumuzda Ege ve Karadeniz Bölgeleri’nde doğal olarak yetişir ve 1400 m. Rakıma kadar çıkar.

21 İşlenme özeliği Orta Kurutulabilme özeliği Kolay Dayanıklılık Az Kullanım yeri - Kibrit, kaplama-kontplak, amabalaj malzemesi, yapı malzemesi, mobilya, kurşun kalem.

22 Bölüm: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Salicales
Alem: Plantae Bölüm: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Salicales Familya: Salicaceae Cins: Populus Tür: Populus tremula

23 Titrek kavak(Populus tremula)
25. m 'ye kadar boylanabilen, sık dallı, geniş konik tepeli, kışın yaprağını döken ağaçtır. Parlak ve düz kabukları ağaç yaşlanınca koyu gri renkli ve derin olukludur. Uzun sürgünlerde yapraklar sivri uçlu, yumurta şeklinde, kenarları düzensiz dişlidir. Kısa sürgün üzerindekiler ise dairemsi şekilde, küt uçludur. Yaprak sapı uzundur.

24

25 Mart-nisan aylarında görülen erkek ve dişi çiçekler aşağıya doğru sarkan kurullar halindedir.
Doğal yayılış alanı Avrupa, Kuzeybatı Afrika, Asya, Kafkasya ve Sibirya'dır. Öncü ağaçlardır. Hızlı büyür, kuvvetli kök ve kütük sürgünü verir.

26 Tohumların etrafında yünsü tüy demetleri vardır.
Tohum Özellikleri: Tohumların etrafında yünsü tüy demetleri vardır. Tohum olgunlaşma zamanı Mayıs-Haziran’dır. Daha sonra tohumlar rüzgarla uçarak dağılırlar. Nemli topraklarda çimlenme gücü bulan tohumlar bu yeteneğini çabuk yitirirler.

27 Kök Yapısı : Sığ fakat geniş yüzeylere dağılan yayvan kök sistemi geliştirir. Kök sıkışıklığına karşı hassastır

28 İklim İsteği: Ilıman ve serin iklimleri sevmekle birlikte değişik iklim koşullarına adaptasyonu yüksektir. Dona dayanıklıdırlar. Işık isteğinin karşılanması için devamlı olarak tepe serbestliği ister. Optimal şartlarda hızlı büyür. Maksimum m. Boy yapar.

29 Diğer Özellikleri: Grupların içinde yamaçların, çıplak alanların, ve kıyıların tespitinde veya rüzgar koruyucu olarak kullanılır. Sonbahar renklenmesi altuni sarıdır.

30 Öz çürüklüğü yapar. Odunu çok elastik ve yumuşak olup kolay işlenir.

31 Yaprakları hafif bir rüzgarla bile titrer.

32 Doğal Yayılış ve Rakım :
Avrupa ve Asya’da kuzeye (70° enlemin üzerinde) ve doğuya doğru en fazla ilerleyen bir türüdür. Orta ve Kuzey Asya, Sibirya, Türkiye, Kafkaslar vatanıdır. Dağlarda oldukça fazla yükseklere çıkar.

33 TÜRKİYEDE YAYILIŞI Titrekkavak Türkiye’de hemen her tarafta yayılmıştır; Doğu Anadolu’da özellikle Erzurum ve Erzincan yörelerinde Meşelerle birlikte oldukça geniş sahalar kaplar. denizden metre yüksekliklere çıkar.

34 İşlenme özeliği iyi Kurutulabilme özeliği Kolay Dayanıklılık Az Kullanım yeri Kibrit, kaplama-kontplak, amabalaj malzemesi, yapı malzemesi, mobilya, kurşun kalem.

35 Kavağının oluşturduğu meşçereler;
Titrek Kavak – Meşe Titrek kavak - Sarıçam – Karaçam


"Bilimsel sınıflandırma" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları