Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Leguminosae’nin Bilimsel Sınıflandırılması  Alem : Plantae  Bölüm : Magnoliophyta  Sınıf : Magnoliopsida  Sınıf : Fabales  Altsınıf: Rosidae  Takım:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Leguminosae’nin Bilimsel Sınıflandırılması  Alem : Plantae  Bölüm : Magnoliophyta  Sınıf : Magnoliopsida  Sınıf : Fabales  Altsınıf: Rosidae  Takım:"— Sunum transkripti:

1 Leguminosae’nin Bilimsel Sınıflandırılması  Alem : Plantae  Bölüm : Magnoliophyta  Sınıf : Magnoliopsida  Sınıf : Fabales  Altsınıf: Rosidae  Takım: Rosales  Familya: Leguminosae

2 Leguminosae  Odunsu ve otsu yapıda bitkilerdir.  Yaprakları genellikle tüysü yaprak şeklindedir.  Çiçekler genellikle salkım ya da başak tipinde kurullar oluşturur.  Etaminler genellikle 10 tanedir.  Ovaryum tek karpelli üst durumludur.  Meyveler genellikle açılan bakladır.Bu durumdan dolayı baklagiller de denmektedir.

3 Legüminosae familyası 3 alt familyada incelenmekte, yaklaşık 350 cins ve 10000’i aşkın taksonu içermektedir. Bu 3 alt familya ise; 1-) Caesalpinioidae 2-) Papilionatae 3-) Mimisoidae

4 Caesalpinioideae  Çoğunluğu odunsu bitkilerdir.  Yapraklar basit ya da çift katlı tüysüdür.  Taç çoğunlukla gelişmemiştir.  Etamin çoğunlukla 10 tanedir.  Bu alt familyada bulunan cins ve türlerin çoğu tropik yerlerin bitkileridir.

5

6 Ceratonia siliqua (keçi boynuzu)  6-10 m boyunda geniş tepeli herdem yeşil bir ağaçtır.  Yapraklar kenarları düz ve deri gibi serttir.  Salkım ya da kedicik tipindeki çiçek kurulları dallar üzerinde yan durumlu olarak bulunur.  Çanak küçük,5 parçalı,etamin uzun filamentli ve 5 adet,boyları 10-20 cm olan meyveleri deri gibi serttir.Çoğu kez keçi boynuzu gibi eğri ve serttir.  Vatanı doğu Akdeniz ve adalardır.

7

8 Cercis siliquastrum (Erguvan)  Çoğunlukla boylu çalı, bazen de 7-8 m ye ulaşan küçük bir ağaçtır.  Genç sürgünler ve yaprak sapları kırmızı esmerdir.  5-10 cm uzunluğunda ki yapraklar hemen hemen dairemsidir.  Çiçeklerin gövde üzerinde çıkması (cauliflore) gibi farklı özelliğe sahiptir.  Çiçeğin kendine özgü erguvani rengi vardır.İlkbaharda yapraklanmadan açar ve çok güzel bir görünüm alırlar.  Yavaş büyür.Sert ve ağır odunu vardır.  Vatanı Güney Avrupa ve Batı Asya’dır.  Türkiye’de ssp.siliquastrum ve ssp. hebecarpa olmak üzere 2 alt türü vardır.

9

10 Gleditsia triacanthos (Amerika Glediçyası)  40-50 m boylara ulaşan, gövde ve dallarında çoğunlukla üçlü çatallı parlak kahverengi ve sivri uçlu dikenleri bulunan bir ağaçtır.  Çiçekler yeşilimsi, küçük ve hemen hemen sapsızdır.  Meyve çok büyük, 40 cm’ dir.  Sürgün verme özelliği var. Hızlı büyür.  Budamaya uygundur. Canlı çit olarakta kullanılır

11

12

13 Papilionatae  Bu alt familyada değişik yapı ve biçimde ki bitkiler vardır.Bunlardan tropik bölgelerde yaşayanlar çoğunlukla odunsu,diğer kesimde yetişenler ise otsu bitkilerdir.  Çiçekler zigomorf ve kelebek şeklindedir.  Etamin 10 tanedir.Bunların filamentlerinin hepsi ya boru şeklinde birleşmiş, ya da 9’ u birleşmiş, en yukarıda serbest kalmıştır.

14 Robinia (Yalancı Akasyalar)  Kışın yapraklarını döken odunsu bitkilerdir.  Yaprak sapı altında gizli tomurcuklar çıplaktır.Genellikle kulakçıklardan değişme dikenler vardır.  Çiçek kurulları yaprak koltuğunda, ince bir eksen üzerinde aşağıya sarkan salkım halinde bulunurlar.  Halen Kuzey Amerika ve Meksika’ da yayılmış olan 10 taksonu bulunur.

15 Robinia pseudoacacia (Beyaz Çiçekli Yalancı Akasya)  20-25 m boylarında bir ağaçtır.  Yaşlı gövdelerin derin çatlaklı, gri esmer bir kabuğu vardır.  Üzerinde kulakçıklardan değişmiş batıcı dikenler bulunur.  Yapraklar elips yada yumurta biçiminde, üst yüzü canlı yeşil,alt yüzü ise soluk gri yeşildir.  Bakla 5-10 cm uzunluğunda, yassı ve içinde 3-10 adet sert kabuklu mercimek biçiminde açık kahverengi tohumlar bulunur.  Öz odunu koyu,diri odunu açık renkte olup, çok dayanıklı bir odunu vardır.  Vatanı Kuzey Amerika’nın doğu sahilleridir.

16

17 Mimosideae  Çoğunlukla ağaç ve çalı halinde odunsu bitkilerden oluşmaktadır.  Yapraklar çoğunlukla çift katlı tüysü,ancak Inga ve Affonsae’ larda tek katlı tüysüdür.Kulakçıkları vardır.Bir çoğunda ise bunlar dikene dönüşmüştür.  Taç ve çanak yaprak kaynaşmıştır.  Uzun ve renkli filamentleri ile dikkat çekerler.  Etamin sayısı 4-5 ve çok sayıda, ovaryum bir karpellidir, çoğunlukla üst durumludur.  Meyve ise legümendir.  Çoğunlukla tropik ve subtropik kesimlerde yetişen birçok cinsleri vardır.Bunlardan en çok tanınan Acacia, Albizzia, Mimosa’ dır.

18 Acacia (Gerçek Akasyalar)  Çoğunlukla ağaç bazıları da boylu çalı halinde odunsu bitkilerdir.  Kabukları tanence zengindir.  Yaprakları çift katlı tüysüdür.  Birçok taksonlarında kulakçıklardan değişme dikenler bulunur.  Çiçeklerin çanak ve taç yaprakları 4’ er parçalı, uzun saplı filamentler bol sayıdadır.  Hızlı büyürler,bu nedenle ağaçlandırmalarda,özellikle vatanları dışında ılıman bölgelerde,Akdeniz çevresinde kumulların durdurulmalarında kullanılır.  Akasyaların çok eskilerden beri bilinen zamkları olup,en değerli zamk A. senegal, A. decurrens, A. abyssinica türlerinden elde edilir.

19

20

21 Acacia catechu (kateşu akasyası)

22 Acacia dealbata (gümüşi akasya)  Çoğunlukla orta boylu, bazen de 20-30 m boylara ulaşan bir ağaçtır.  Gövde ve kalın dalların açık gri renkli düzgün bir kabuğu bulunur.  Yapraklar çift katlı tüysü yaprak tipinde mavimsi yeşil renktedir.  Kulakçıklar dikene dönüşmemiştir.  Ocak ve martta çiçeklenir.Kışı çiçekte geçirir.  Doğal vatanı Avustralya, Tasmanya’ dır.  Türkiye’nin hemen tüm kıyı şeritlerinde süs bitkisi olarak yetiştirilebilir.

23

24

25 Acacia cyanopylla (Kıbrıs Akasyası)  Kalın dallı yuvarlak tepeli bir ağaçtır.  Kabuk tanence çok zengin ve düzgündür.  Tüysü yapraklar körelmiştir.  Yaprak sapları 20-30 cm uzunluğunda, dar ve şerit biçiminde fillodiuma değişmiştir.  Çok hızlı büyür,vatanı dışında ağaçlandırmada kullanılır.  Vatanı Batı Avustralya’dır.  Özellikle Akdeniz çevresine uyum sağlamış, Kıbrıs, Güney Anadolu Antalya ve Manavgat yörelerinde kumulların durdurulmalarında başarı ile kullanılmaktadır.

26

27 Albizza  Genel olarak Acacia’lara benzer. Ancak kışın yapraklarını dökmesiyle Akasyalardan ayrılır.  Yaprakları çift katlı tüylüdür.  Parkçılık ve ağaçlandırmalarda en çok dikkati çeken türü ise Albizza julibrissin’ dir. Gülibrişim adı verilen bu tür genelde 10-12 m boyunda dağınık tepeli bir ağaçtır.  Vatanı Kuzey İran ve Tropik Asya’dır.

28


"Leguminosae’nin Bilimsel Sınıflandırılması  Alem : Plantae  Bölüm : Magnoliophyta  Sınıf : Magnoliopsida  Sınıf : Fabales  Altsınıf: Rosidae  Takım:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları