Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MORACEAE(DUTGİLLER) Tür: Morus alba (Beyaz dut) Morus nigra (Siyah dut)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MORACEAE(DUTGİLLER) Tür: Morus alba (Beyaz dut) Morus nigra (Siyah dut)"— Sunum transkripti:

1 MORACEAE(DUTGİLLER) Tür: Morus alba (Beyaz dut) Morus nigra (Siyah dut)

2 Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantea(Bitkiler) Bölüm:Magnoliate Sınıf :Hamamelidae Takım:Urticales Familya:Moraceae

3  55 cins,1000’ine aşkın türü vardır  Gövde kabuğu levha halinde çatlar.  Kışın yaprağını döken yada herdem yeşil ağaç ve çalı şeklinde bitkilerdir.  Odunsu nadir otsudur.  Meyve nus,bazı örneklerde çekirdekli sulu meyvedir.  Çoğunluğu anemogam,ender olarak entomogamdır.  Birçok örneklerinde dokularında süt kanalı vardır.

4 YAPRAK:  Kenarları tam,dişli yada lobludur.  Yaprakları saplı, iki sıra üzerine dizilmiş,  Tabanı yuvarlak veya kalp şeklinde,  Üst yüzü koyu, alt yüzü ise daha açık yeşil renklidir.

5 o Çiçekler bir cins bir evcikli,bazıları 2 evciklidir. o Çiçek durumları koçandır. o Tek cinsli yaprakların koltuğunda ve saplı durumlar yaparlar. o Erkek çiçekler uzunca silindirik gruplar halindedir. o Dişi çiçekler oval veya toparlakça durumlar halindedir.

6 YAYILIŞI

7  Alem: Plantea(Bitkiler)  Bölüm:Magnoliatea  Sınıf :Hamamelidae  Takım:Urticales  Familya:Moraceae  Cins :Morus L.

8  Kışın yaprağını döken ağaç ve çalı halinde odunsu bitkilerdir.  Yaşlı bireylerin levhalar halinde çatlar.  Tomurcuklar 3-6 pulla örtülüdür.  Yaprakları almaçlı dizilidir.  Odunlarından morin maddesi bulunur,bu nedenle sarı renktedir.  Süt kanalları vardır.

9  Çiçekler monoik, bazen dioiktir.  Erkek çiçekler teker teker değil,silindirik kedicikler halinde yan dururlar.aşağıya sarkrlar.  Dişi çiçeklerde kurul halinde,uzun yumurta biçiminde olup,periant 4 parçalı ve serbesttir. Erkek çiçek Açılmamış dişi çiçek tomurcuğu

10  Dut odunu “morin” maddesinden dolayı sarı bir renk almıştır.  Dayanıklı olduğundan tarım araçları, takunya vesaire yapılır.  Dut ağacının türleri, uzun zamandan beri yenen meyveleri veya ipek böcekçiliği için yetiştirilmiştir.  Birkaç türü ve bazı bahçe formları park ve bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.

11  AK DUT (MORUS ALBA):  MOR DUT (MORUS RUBRA):  KARA DUT (MORUS NİGRA):

12  ALEM:Plantae  BÖLÜM:Magnoliatea  SINIF:Hamamelidae  TAKIM:Urticales  FAMİLYA:Moraceae  CİNS:Morus L.  TÜR:Nigra

13  10-15 metre boyunda, kalın dallı bir ağaçtır.  Olgun meyvesi siyah renkte suludur.  Yaprakları ucu sivri,dip tarafları derin yürek gibi kenarları düzensiz kaba dişlidir..

14  Genellikle sade,2-3 lobludur.  Koyu gri gövde,kabuğu kalın çatlaklıdır.  Odunu daha çok kullanılır.

15  Kara dutun vatanının İrandır.  Eskiden, köklerinin çok acı olan kabukları solucan düşürmek için ilaç olarak kullanılmaktaydı.  Bunun da odunu çeşitli dayanıklı eşyaların yapımında kullanılır.  Türkiye’de ak dut kadar olmasa da bahçelerde rastlanır.  Sarkık dallı olanları süs bitkisi olarak yetiştirilir.

16  ALEM:Plantae  BÖLÜM:Magnoliatea  SINIF:Hamamelidae  TAKIM:Urticales  FAMİLYA:Moraceae  CİNS:Morus L.  TÜR:Alba

17  : 10-15 metre boyunda, geniş taçlı (dal ve yaprakları kısmı) bir ağaçtır.  Genç sürgünler hafif tüylüdür.  Kabuk ileri yaşlarda ince boyuna çatlaklı  Erkek ve dişi organ aynı ağaçtadır.  Vatanı çindir

18  Saplı yapraklar değişik biçimlerdedir.  Geniş yumurta şeklinde,3-5 lobludur.  Bileşik meyve beyaz renkte olup,tatlıdır ve yenir.

19  Hem meyvelerinden,hem de yapraklarından yararlanılır.  Tokat,şebinkarahisar ve gümüşhane yörelerinde kurutularak çerez yapılır.  Pekmez ve pestil yapımında kullanılır.  Odunu çok kıymetlidir.  Tarım aleti,müzik aleti yapılır.  Erkek ak dut ağaçları, Batı Anadolu’da İzmir ve Selçuk’ta cadde ve yol ağacı olarak kullanılmaktadır.  Kabukları Doğu Asya’da kağıt imalinde kullanılır.

20  ALEM:Plantae  BÖLÜM:Magnoliatea  SINIF:Hamamelidae  TAKIM:Urticales  FAMİLYA:Moraceae  CİNS:Morus L.  TÜR:Rubra

21  15-20 metre boyunda kalın dallı bir ağaçtır.  Yuvarlak tepeli bir ağaçtır.  Olgun meyve, mor renkte ve tadı hafif mayhoştur.  Yendiği zaman dil ve dudakları boyar.  Parmaklarda leke bırakır

22  Yapraklarının kenarları keskin ve sık dişlidir.  Üst yüzü çoğunlukla çıplak,alt yüzü yumuşak ve sık tüylüdür.  Olgun meyve mor renkli,2-3 cm çapındadır.

23 Güney Florida ve Güneydoğusunda Güney Dakota ve merkezi Teksas,İstanbul ve Vermont. DUT doğu Kuzey Amerika özgü bir türüdür.Florida Güney Dakota Teksasİstanbul Vermontdoğu Kuzey Amerika

24  Meyve ağacı olarak az miktarda Türkiye’nin değişik bölgelerinde yetiştirilmektedir.  Ağız ve boğaz iltihaplarına karşı kullanılır ve dut şurubu gargaraları iyi gelir.

25  Morus australis  Morus bombycis  Morus cathayana  Hindistan dutu (Morus indica) Hindistan dutu  Balaban yapraqlı dut (Morus latifolia) Balaban yapraqlı dut  Morus liboensis  Morus macroura  Moğol dutu (Morus mongolica) Moğol dutu  Teksas dutu (Morus microphylla) Teksas dutu  Morus notabilis  Himalaya dutu (Morus serrata) Himalaya dutu  Ihlamur yapraqlı dut (Morus tiliaefolia) Ihlamur yapraqlı dut  Morus trilobata  Morus wittiorum


"MORACEAE(DUTGİLLER) Tür: Morus alba (Beyaz dut) Morus nigra (Siyah dut)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları