Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Esra AYDİN Fen ve Teknoloji MADDEYİ TANIYALIM. Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Boşlukta yer kaplayan ve duyularımızla algılayabildiğimiz varlıklara madde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Esra AYDİN Fen ve Teknoloji MADDEYİ TANIYALIM. Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Boşlukta yer kaplayan ve duyularımızla algılayabildiğimiz varlıklara madde."— Sunum transkripti:

1 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji MADDEYİ TANIYALIM

2 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Boşlukta yer kaplayan ve duyularımızla algılayabildiğimiz varlıklara madde denir. Çevremizdeki maddelere örnek verelim. Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, taş, et, cam ve ağaç birer maddedir

3 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Maddenin özellikleri iki gruba ayrılır. 1)Görülebilir özellikler 2)Ölçülebilir özellikler

4 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji 1)Görülebilir özellikler Sağlamlık ve Kırılganlık Parlaklık ve Matlık Renk ve koku Sertlik ve yumuşaklık Pürüzlü ve pürüzsüz Saydamlık ve Opaklık

5 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Sağlamlık ve Kırılganlık Çatal ve kaşık sağlam bir madde olan çelikten yapılır. Sert plastikten yapılan ve piknik için kullanılan çatal ve kaşıklar ise kırılgandır.

6 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Parlaklık ve Matlık Elmas, gümüş, çelik tencere, altın yüzük parlak maddelerdir. Odun, bazı kömürler, pantolon, kum ve paslı çivi ise mat maddelerdir.

7 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Renk ve Koku Tuz, şeker, süt ve altın renkli maddelerdir. Kolonya, gaz yağı ve benzin ise kokulu maddelerdir.

8 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Sertlik ve Yumuşaklık Taş, tahta, çivi gibi maddeler serttir. Sünger, pamuk ve bazı kumaşlar yumuşaktır.

9 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Pürüzlü ve Pürüzsüz Halı, bazı duvarların yüzeyi pürüzlüdür. Çelik tencerenin yüzeyi, ayna ve televizyonun ekranı pürüzsüzdür.

10 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Saydamlık ve Opaklık Işığı geçiren maddelere saydam, geçirmeyenlere ise opak denir. Cam bardak, gözlük camı, giysi poşeti saydamdır. Ağaç, deri, kumaş ise opak maddedir.

11 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji 2)Ölçülebilir Özellikler.HACİM.KÜTLE

12 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Hacim Maddenin uzayda kapladığı yere hacim denir. Sıvıların ve bazı katı cisimlerin hacimlerini ölçmek için dereceli silindir kullanılır.

13 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Kütle Bir maddenin tartım sonucunda bulunan değer maddenin miktarıdır. Yani kütlesidir. Terazi ile ölçülür.


"Esra AYDİN Fen ve Teknoloji MADDEYİ TANIYALIM. Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Boşlukta yer kaplayan ve duyularımızla algılayabildiğimiz varlıklara madde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları