Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDEYİ TANIYALIM www.miransevim.wordpress.com. Maddeyi Tanıyalım Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDEYİ TANIYALIM www.miransevim.wordpress.com. Maddeyi Tanıyalım Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır,"— Sunum transkripti:

1 MADDEYİ TANIYALIM www.miransevim.wordpress.com

2 Maddeyi Tanıyalım Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır, taş, toprak, altın vb.

3 Cisim Maddelerin şekil almış haline cisim denir.  Demir maddedir. Demir makas, cisimdir.  Cam bir maddedir. Cam ampul bir cisimdir.

4 Maddenin Ölçülebilir Özellikleri  Hacim  Kütle  Ağırlık

5 Maddenin Görülebilir Özellikleri  Yumuşaklık  Sertlik  Parlaklık  Matlık  Saydamlık  Düzgünlük  Pürüzlülük  Renk  Koku  Tat

6 Maddenin Halleri  Katı maddeler: taş, demir, bakır, altın vb.  Sıvı maddeler: su, petrol, mazot, gaz yağı vb.  Gaz maddeler: su buharı, oksijen, vb.

7 Katı Maddeler  Katı maddelerin belirli şekli ve hacmi vardır.  Molekülleri arasında boşluk azdır. Sıkıştırılırlarsa bile hacimleri küçülmez.  Molekülleri bulundukları yerde titreşerek hareket ederler.

8 Sıvı Maddeler  Sıvı maddelerin belirli bir hacimleri vardır.  Belli bir şekilleri yoktur. Konuldukları kabın şeklini alırlar.  Molekülleri birbiri üzerinden kayarak hareket eder. Sıvılar sıkıştırıldığında hacimleri küçülmez.

9 Gaz Maddeler  Gaz maddelerin belli bir şekilleri yoktur. Bulundukları kabın şeklini alırlar.  Belli bir hacimleri yoktur. Bulundukları kabın hacmini alırlar.  Molekülleri bağımsızdır. Aralarında boşluk çoktur. Bu nedenle sıkıştırıldıkça hacimleri küçülür.


"MADDEYİ TANIYALIM www.miransevim.wordpress.com. Maddeyi Tanıyalım Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları