Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji

2 FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 4.SINIF DERS SUNUSU Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji

3 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Ünitemiz: Maddeyi Tanıyalım Konu: Maddenin Özellikleri

4 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Çevremizde gördüğümüz, dokunduğumuz, kokladığımız birden çok varlık vardır. Az veya çok yer kaplayan her varlık madde olarak adlandırılır. Ağaçlar, kalemimiz ve hatta bizde birer maddeyiz.

5 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Maddeleri gözlemlenebilen ve ölçülebilen özelliklerine göre tanımlarız. Bunları algılamamızı görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma duyularımız sağlar., Dokunma duyusuyla maddelerin sertlik, yumuşaklık, esneklik, sağlamlık gibi özelliklerini algılarız.

6 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Maddelerin şekli, saydamlığı, parlaklığı vb. ile ilgili özelliklerini görme duyumuzla algılarız. Maddelerin tadı olup olmadığını, tadı varsa ekşimi, tatlı mı, acı mı olduğunu tatma duyumuzla algılarız.

7 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Bilgi Damlası: Elmas, doğada bulunan en sert maddelerden biridir. Bu nedenle diğer sert maddeleri kesmek için elmas kullanırız. Elması kesmek için ise başka bir elmas kullanırız.

8 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Maddeleri, duyularımızla algıladığımız özelliklerine göre sınıflandırabiliriz. Örneğin, silgi, lastik, hamur gibi maddeler esnektir. Maddeleri bazı özelliklerine göre şöyle sınıflandırabiliriz:

9 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Saydam – Opak Maddeler Işığı geçiren maddelere saydam madde denir. Saydam maddeler renksiz olabileceği gibi farklı renklerde de olabilir.

10 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Saydam –Opak Maddeler Pencere, gözlük, bardak gibi camdan yapılmış maddeler, bazı poşetler saydamdır. Benzer şekilde su da saydam bir maddedir.

11 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Saydam – Opak Maddeler Tül perde, buzlu cam, kağıt gibi bazı maddeler ışığın bir kısmını geçirir. Bu tür maddeler yarı saydam maddelerdir.

12 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Saydam – Opak Maddeler Işığı geçirmeyen maddeler ise opaktır.Demir veya ahşap kapılar, duvarlar opak maddelere örnektir.

13 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Parlak – Mat Maddeler Bazı cisimler üzerine ışık düştüğünde parlar. Örneğin çelik tencere, altın, ve gümüşten yapılmış maddeler, teneke kutular parlaktır.

14 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Parlak – Mat Maddeler Odun, toprak gibi maddeler ise üzerine ışık düştüğünde parlamaz. Bu tür maddeler ise mattır.Örneğin rugan ayakkabılarımız parlak bir yüzeye sahipken süet ayakkabılarımız mattır. ParlakMat

15 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Pürüzlü – Pürüzsüz Maddeler Yüzeyinde girinti-çıkıntı olmayan, düz olan maddeler pürüzsüzdür. Yüzeyinde girinti ya da çıkıntı olan maddeler ise pürüzlüdür. Örneğin, portakal pürüzlü, elma ve domates pürüzsüzdür.

16 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Esnek – Berk Maddeler Uzayıp kısalabilen, bükülebilen ve kuvvetin etkisiyle tekrar eski haline dönebilen maddeler esnektir. Sünger, silgi ve yaylar esnek maddelere örnektir.

17 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Esnek – Berk Maddeler Esnemeyen maddelere berk maddeler denir. Bu maddeler bükülmeye çalışıldığında kırılabilir. Berk maddeler sert ve sağlamdır. Kurşun kalem, masa, taş, cam sürahi berk maddelere örnektir.

18 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Maddenin başka özelliklerini keşfedelim: Mıknatıs demir, kobalt, nikelden yapılan maddeleri kendine çeker. Örneğin toplu iğne, çivi, ataç, kaşık gibi demirden yapılmış maddeler mıknatıs tarafından çekilir.

19 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Kumaş, cam, tahta ve plastikten yapılmış maddeler ise mıknatıs tarafından çekilmez.

20 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Cisim, Malzeme, Eşya, Alet Cisim  Maddeye çeşitli işlemlerle şekil verildiğinde cisim adını alır.  Çivi, toplu iğne gibi maddeler demire şekil verilerek yapıldığı için birer cisimdir.

21 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Alet  Maddelere şekil vermek ya da onlar üzerinde bir iş yapmak için özel olarak yapılmış nesnelere alet denir.

22 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Eşya  Hayatımızı kolaylaştırdığı için evimizde, okulumuzda veya yanımızda bulundurduğumuz nesnelere eşya denir.  Eşyalar uzun süre dayanabilen ancak zaman içerisinde eskiyen nesnelerdir.  Kanepe,dolap, halı, kalemlik, gibi nesneler birer eşyadır.

23 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Malzeme  Maddeler tüketim amacıyla kullanıldığında malzeme adını alır.  Malzemeler kullanıldıkça biter, yerine yenisi alınır.


"MADDENİN ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları