Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çocuklar çevremizde görebildiğimiz her maddenin farklı özelliklere sahip olduğunu Biliyor muydunuz? İsterseniz bu maddelerin özelliklerini hep beraber.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çocuklar çevremizde görebildiğimiz her maddenin farklı özelliklere sahip olduğunu Biliyor muydunuz? İsterseniz bu maddelerin özelliklerini hep beraber."— Sunum transkripti:

1 Çocuklar çevremizde görebildiğimiz her maddenin farklı özelliklere sahip olduğunu Biliyor muydunuz? İsterseniz bu maddelerin özelliklerini hep beraber öğrenelim ne dersiniz…

2 KAVRAM HARİTASI MADDE Maddenin beş duyu organımızla hissedebildiğimiz özellikleri  SAYDAMLIK OPAKLIK  PARLAKLIK MATLIK  SERTLİK YUMUŞAKLIK  ESNEKLİK BERKLİK  SAĞLAMLIK KIRILGANLIK  SUYU ÇEKENLER ÇEKMEYENLER  SUDA BATMA YÜZME  PÜRÜZLÜ PÜRÜZSÜZ

3 Saydamlık-Opaklık  Neden duvardan bakınca dışarıyı göremiyoruz?  Pencereden bakınca dışarıyı görebiliyoruz.  Maddelerin ışığı geçirme özelliği hayatımızı kolaylaştırmıştır.  Duvar ise saydam olmayan(opak) maddedir ışığı geçirmez.  Pencere saydam maddedir.ışığı geçirir.

4 SUYU ÇEKENLER - ÇEKMEYENLER  Sünger,el bezi,peçete gibi maddeler suyu çeken maddelerdir.  Plastik poşet,cam gibi maddeler ise suyu çekme özelliğine sahip değildir

5 Parlaklık-Matlık  Odun,kömür,paslı çivi gibi maddeler mat maddelerdir ışığı yansıtmazlar.  Elmas,çelik tencere,gümüş,altın yüzük ise parlak maddelerdir ışığı yansıtırlar.  Parlaklık maddelerin ışığı yansıtma özelliğidir

6 SERTLİK - YUMUŞAKLIK  Sert maddeler kolayca şekil veremediğimiz,kolayca çizilmeyen maddelerdir.  Çelik,yada demirden yapılmış maddeler sert maddelerdir.  Yumuşak maddeler ise kolayca şekil verilebilen maddelerdir.  Tahta parçası,sünger gibi maddeler ise yumuşak maddelerdir.

7 ESNEKLİK - BERKLİK  Esnek maddeler esnetilebilir bükülebilir maddelerdir.büküldüklerin de eski haline dönerler  Paket lastiği,silgi gibi maddeler esnek maddelerdir.  Berk maddeler ise bükülmezler esnettiğimizde kırılırlar.  Kalem,tahta parçası gibi maddeler ise berk(esnek olmayan)maddelerdir.

8 SAĞLAMLIK - KIRILGANLIK  Sağlam maddeler herhangi bir etki sonucu kırılmayan maddelerdir.  Çivi,demir veya çelikten yapılmış maddeler sağlam maddelerdir.  Kırılgan maddeler ise her hangi bir etki sonucunda kırılabilen maddelerdir.  Bardak,pencere camı ise kırılgan maddelerdir.

9 PÜRÜZLÜ - PÜRÜZSÜZ  Pürüz bir yüzeyin görünümü veya hissedilmesidir.  Pürüzlü maddelerin kayganlık özelliği azdır.ağaç kabuğu,ayakkabılarımızın tabanları pürüzlü maddelerdir.  Pürüzsüz maddelerin yüzeyleri ise kaygandır.cam bardak,pencerelerimiz ise pürüzsüz maddelerdir.

10 SUDA BATMA - YÜZME  Maddelerin suda batmaları veya yüzmeleri büyüklüklerine değil cinsine bağlıdır.  Küçük taşlar,kum suda batarken taşınamayacak kadar ağır olan tahta parçaları ise suda yüzer.

11 Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı düşünemeyiz. Memleketimizi bir çember içine alıp dünya ile alakasız yaşayamayız... Aksine yükselmiş, ilerlemiş, medeni bir millet olarak medeniyet düzeyinin üzerinde yaşayacağız. Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur. İlim ve fen nerede ise oradan olacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur. M. Kemal ATATÜRK Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı düşünemeyiz. Memleketimizi bir çember içine alıp dünya ile alakasız yaşayamayız... Aksine yükselmiş, ilerlemiş, medeni bir millet olarak medeniyet düzeyinin üzerinde yaşayacağız. Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur. İlim ve fen nerede ise oradan olacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur. M. Kemal ATATÜRK Baş öğretmenimiz Mustafa kemal Atatürk de bilime çok önem vermiş gelişmiş bir toplum olabilmenin tek yolunun bilim ve fen ile olacağını söylemiştir bizlere. Baş öğretmenimiz Mustafa kemal Atatürk de bilime çok önem vermiş gelişmiş bir toplum olabilmenin tek yolunun bilim ve fen ile olacağını söylemiştir bizlere.

12 Madde nitelik nitelikESNEK SAĞLA M SAYDA M SUDA YÜZEN KIRILG AN BARDAK√ KALEM√ ARABA LASTİĞİ √ ODUN√ Aşağıdaki maddelere uygun olan nitelikleri işaretliyelim

13 DEĞERLENDİRME Aşağıda boş bırakılan yerleri verilen uygun kelimelerle doldurun. ( Çelik, Opak, Esnek) Aşağıda boş bırakılan yerleri verilen uygun kelimelerle doldurun. ( Çelik, Opak, Esnek) 1. ……. Mıknatıs tarafından çekilen maddelerdendir. ……. Mıknatıs tarafından çekilen maddelerdendir. ……. Mıknatıs tarafından çekilen maddelerdendir. 2. Işığı geçirmeyen maddelere ………. Denir. Işığı geçirmeyen maddelere ………. Denir. Işığı geçirmeyen maddelere ………. Denir. 3. Paket lastiği …….. Maddedir. Paket lastiği …….. Maddedir. Paket lastiği …….. Maddedir.

14 Çelik

15 Opak

16 Esnek

17 Aşağıda verilen cümlelerin başına DOĞRU ise (d) YANLIŞ ise (y) harfini yazınız ( ? ) Parlak maddeler ışığı yansıtmaz. ( ? ) Sert maddeler aynı zamanda sağlam maddelerdir. ( ? ) Hacim maddenin niteleme özelliklerindendir.

18 ( y ) Parlak maddeler ışığı yansıtmaz. ( y ) Sert maddeler aynı zamanda sağlam maddelerdir.


"Çocuklar çevremizde görebildiğimiz her maddenin farklı özelliklere sahip olduğunu Biliyor muydunuz? İsterseniz bu maddelerin özelliklerini hep beraber." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları