Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çocuklar çevremizde görebildiğimiz her maddenin farklı özelliklere sahip olduğunu Biliyor muydunuz? İsterseniz bu maddelerin özelliklerini hep beraber.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çocuklar çevremizde görebildiğimiz her maddenin farklı özelliklere sahip olduğunu Biliyor muydunuz? İsterseniz bu maddelerin özelliklerini hep beraber."— Sunum transkripti:

1 Çocuklar çevremizde görebildiğimiz her maddenin farklı özelliklere sahip olduğunu Biliyor muydunuz? İsterseniz bu maddelerin özelliklerini hep beraber öğrenelim ne dersiniz…

2 KAVRAM HARİTASI MADDE Maddenin beş duyu organımızla hissedebildiğimiz özellikleri
SAYDAMLIK OPAKLIK PARLAKLIK MATLIK SERTLİK YUMUŞAKLIK ESNEKLİK BERKLİK SAĞLAMLIK KIRILGANLIK SUYU ÇEKENLER ÇEKMEYENLER SUDA BATMA YÜZME PÜRÜZLÜ PÜRÜZSÜZ

3 Saydamlık-Opaklık Pencereden bakınca dışarıyı görebiliyoruz.
Neden duvardan bakınca dışarıyı göremiyoruz? Maddelerin ışığı geçirme özelliği hayatımızı kolaylaştırmıştır. Pencere saydam maddedir.ışığı geçirir. Duvar ise saydam olmayan(opak) maddedir ışığı geçirmez.

4 SUYU ÇEKENLER - ÇEKMEYENLER
Sünger,el bezi,peçete gibi maddeler suyu çeken maddelerdir. Plastik poşet,cam gibi maddeler ise suyu çekme özelliğine sahip değildir

5 Parlaklık-Matlık Parlaklık maddelerin ışığı yansıtma özelliğidir
Odun,kömür,paslı çivi gibi maddeler mat maddelerdir ışığı yansıtmazlar. Elmas,çelik tencere,gümüş,altın yüzük ise parlak maddelerdir ışığı yansıtırlar.

6 SERTLİK - YUMUŞAKLIK Sert maddeler kolayca şekil veremediğimiz,kolayca çizilmeyen maddelerdir. Çelik,yada demirden yapılmış maddeler sert maddelerdir. Yumuşak maddeler ise kolayca şekil verilebilen maddelerdir. Tahta parçası,sünger gibi maddeler ise yumuşak maddelerdir.

7 ESNEKLİK - BERKLİK Esnek maddeler esnetilebilir bükülebilir maddelerdir.büküldüklerinde eski haline dönerler Paket lastiği,silgi gibi maddeler esnek maddelerdir. Berk maddeler ise bükülmezler esnettiğimizde kırılırlar. Kalem,tahta parçası gibi maddeler ise berk(esnek olmayan)maddelerdir.

8 SAĞLAMLIK - KIRILGANLIK
Sağlam maddeler herhangi bir etki sonucu kırılmayan maddelerdir. Çivi,demir veya çelikten yapılmış maddeler sağlam maddelerdir. Kırılgan maddeler ise her hangi bir etki sonucunda kırılabilen maddelerdir. Bardak,pencere camı ise kırılgan maddelerdir.

9 PÜRÜZLÜ - PÜRÜZSÜZ Pürüz bir yüzeyin görünümü veya hissedilmesidir.
Pürüzlü maddelerin kayganlık özelliği azdır.ağaç kabuğu,ayakkabılarımızın tabanları pürüzlü maddelerdir. Pürüzsüz maddelerin yüzeyleri ise kaygandır.cam bardak,pencerelerimiz ise pürüzsüz maddelerdir.

10 SUDA BATMA - YÜZME Maddelerin suda batmaları veya yüzmeleri büyüklüklerine değil cinsine bağlıdır. Küçük taşlar,kum suda batarken taşınamayacak kadar ağır olan tahta parçaları ise suda yüzer.

11 Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı düşünemeyiz
Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı düşünemeyiz. Memleketimizi bir çember içine alıp dünya ile alakasız yaşayamayız... Aksine yükselmiş, ilerlemiş, medeni bir millet olarak medeniyet düzeyinin üzerinde yaşayacağız. Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur. İlim ve fen nerede ise oradan olacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur. M. Kemal ATATÜRK Baş öğretmenimiz Mustafa kemal Atatürk de bilime çok önem vermiş gelişmiş bir toplum olabilmenin tek yolunun bilim ve fen ile olacağını söylemiştir bizlere.

12 Aşağıdaki maddelere uygun olan nitelikleri işaretliyelim
ESNEK SAĞLAM SAYDAM SUDA YÜZEN KIRILGAN BARDAK KALEM ARABA LASTİĞİ ODUN

13 DEĞERLENDİRME Aşağıda boş bırakılan yerleri verilen uygun kelimelerle doldurun. ( Çelik, Opak, Esnek) ……. Mıknatıs tarafından çekilen maddelerdendir. Işığı geçirmeyen maddelere ………. Denir. Paket lastiği …….. Maddedir.

14 Çelik

15 Opak

16 Esnek

17 ( ? ) Parlak maddeler ışığı yansıtmaz.
Aşağıda verilen cümlelerin başına DOĞRU ise (d) YANLIŞ ise (y) harfini yazınız ( ? ) Parlak maddeler ışığı yansıtmaz. ( ? ) Sert maddeler aynı zamanda sağlam maddelerdir. ( ? ) Hacim maddenin niteleme özelliklerindendir.

18 ( y ) Parlak maddeler ışığı yansıtmaz.
( y ) Sert maddeler aynı zamanda sağlam maddelerdir.


"Çocuklar çevremizde görebildiğimiz her maddenin farklı özelliklere sahip olduğunu Biliyor muydunuz? İsterseniz bu maddelerin özelliklerini hep beraber." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları