Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bu maddelerin birbirine zıt olan özellikleri nelerdir? Bir kilo demir mi bir kilo pamuk mu daha ağırdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bu maddelerin birbirine zıt olan özellikleri nelerdir? Bir kilo demir mi bir kilo pamuk mu daha ağırdır."— Sunum transkripti:

1 Bu maddelerin birbirine zıt olan özellikleri nelerdir? Bir kilo demir mi bir kilo pamuk mu daha ağırdır

2 Neden bardaktaki sütü görebiliyor, termosun içindeki çayı göremiyoruz?

3 Buradaki maddeler malzeme mi yoksa alet midir? Ekmek üretümünde kullanılan un ve maya eşya mı yoksa malzeme midir?

4 Ayakkabı tamircisinin kullandığı alet ve malzemeler nelerdir?

5 İnşaat işçisinin kullandığımalzeme eşya ve aletleri sayabilir misiniz?

6 Niçin plastikten veya tahtadan anahtar yapılmaz? Kış mevsiminde giydiğimiz ayakkabıların tabanları neden yumuşak, esnek ve pürüzlüdür?

7 Dağlar bir madde midir?

8 Dünyadaki canlı cansız bütün nesneler maddedir.

9 NİTELEMEK NE DEMEK? Maddeyi duyu organlarımız ile tanır ve niteleriz. Zıt anlamlı özellikler kullanarak maddeleri niteleriz. Mesela:  Saydam Saydam olmayan(Opak)  Parlaklık Matlık  Sertlik Yumuşaklık  EsnekBerk  SağlamlıkKırılganlık  Suyu çekenlerSuyu çekmeyenler  Suda batmaSuda yüzme  Mıknatısla çekilmeMıknatısla çekilmeme  Renk Koku  Pürüzlü olmaPürüzsüz olma

10 1. Saydamlık ve Opaklık Işığı geçiren maddeler saydam ışığı geçirmeyenler ise opaktır.

11 2. Parlaklık ve Matlık  Elmas, gümüş, altın, cam gibi maddeler parlaktır.  Odun, paslı çivi, toprak gibi maddeler mattır.

12 3. Sertlik ve Yumuşaklık  Çeşitli nesneler kullanarak şekil verdiğimiz maddeler yumuşaktır.  Kolayca şekil veremediğimiz maddeler ise serttir.

13 4. Esnek ve berk  Bükülebilen esnedikten sonra eski halini alabilen maddelere esnek maddeler deriz.  Esneyip bükülemeyen maddelere Berk maddeler denir.

14 5. Sağlamlık ve Kırılganlık  Porselen, cam ve kristal maddeler kırılgandır.  Çivi, çekiç, kaşık ve demir dolap gibi maddeler sağlamdırlar.

15 6. Suyu çekenler ve Suyu çekmeyenler  Kumaş, sünger, toprak gibi maddeler suyu çekerler.  Plastik, naylon, demir gibi maddeler suyu çekmezler.

16 7. Suda batma ve Suda yüzme  Metal, taş gibi bazı maddeler suda batarlar.  Tahtalar suda batmaz.

17 8. Mıknatısla çekilme özelliği  Çelik ve demirden yapılmış maddeleri mıknatıs çeker.  Lastik, cam, taş ve ağaç gibi

18 9. Renk, Koku  Her maddenin kendine özgü rengi ve kokusu vardır.  Bazı maddeleri rengine göre bazılarını ise kokularına göre ayırt ederiz.

19 10. Pürüzlü ve Pürüzsüz  Bilgisayarın monitörünün ekranı, bardağın yüzeyi pürüzsüdür.  Ağacın kabukları, bazı ayakkabıların altı pürüzlüdür.

20 hadra37@gmail.com İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM


"Bu maddelerin birbirine zıt olan özellikleri nelerdir? Bir kilo demir mi bir kilo pamuk mu daha ağırdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları