Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Maddeyi Tanıyalım Madde ve Cisim Maddenin Özellikleri Maddenin Haller Maddenin Hal Değiştirmesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Maddeyi Tanıyalım Madde ve Cisim Maddenin Özellikleri Maddenin Haller Maddenin Hal Değiştirmesi."— Sunum transkripti:

1

2 Maddeyi Tanıyalım Madde ve Cisim Maddenin Özellikleri Maddenin Haller Maddenin Hal Değiştirmesi

3 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Madde ve Cisim Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır, taş, toprak, altın vb.

4 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Cisim Maddelerin şekil almış haline cisim denir. Demir maddedir. Demir makas, cisimdir. Cam bir maddedir. Cam ampul bir cisimdir.

5 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Hacim, Kütle, Ağırlıktır.

6 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Maddenin Görülebilir Özellikleri Yumuşaklık, Sertlik Parlaklık, Matlık Saydamlık, Opaklık Düzgünlük, Pürüzlülük Renk, Koku, Tat

7 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Maddenin Halleri Katı maddeler:taş, Demir,bakır,altın vb. Sıvı maddeler:su, petrol,mazot, gaz yağı vb. Gaz maddeler: su buharı, oksijen, vb.

8 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Katı Maddeler Katı maddelerin belirli şekli ve hacmi vardır. Molekülleri arasında boşluk azdır. Sıkıştırılırlarsa bile hacimleri küçülmez. Molekülleri bulundukları yerde titreşerek hareket ederler.

9 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Sıvı Maddeler Sıvı maddelerin belirli bir hacimleri vardır. Belli bir şekilleri yoktur.Konuldukları kabın şeklini alırlar. Molekülleri birbiri üzerinden kayarak hareket eder.Sıvılar sıkıştırıldığında hacimleri küçülmez.

10 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Gaz Maddeler Gaz maddelerin belli bir şekilleri yoktur.Bulundukları kabın şeklini alırlar. Belli bir hacimleri yoktur. Bulundukları kabın hacmini alırlar. Molekülleri bağımsızdır. Aralarında boşluk çoktur.Bu nedenle sıkıştırıldıkça hacimleri küçülür.

11 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Maddenin Hal Değiştirmesi Erime Donma Buharlaşma Kaynama Yoğunlaşma

12 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Erime Katı bir maddenin ısı enerjisi alarak sıvı haline geçmesi olayına erime denir. Buzun erime sıcaklığı 0 C°. Demirin erime sıcaklığı 1540 C °. Her maddenin erime ve donma sıcaklığı ayrıdır. Erime ve donma olayları bitinceye kadar sıcaklık sabit kalır.

13 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Donma Sıvı bir maddenin yeterince soğutularak katı hale geçmesine donma denir. Suyun buz olması.

14 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Buharlaşma Sıvı bir maddenin ısı enerjisi alarak gaz haline gelmesine buharlaşma denir. Sıcaklık artarsa buharlaşma hızlanır. Buharlaşma her sıcaklıkta olur.

15 Hazırlayan:Hatice Başbahar_s4 Yoğunlaşma Gaz maddenin sıvı hale geçmesi olayına yoğunlaşma denir. Su buharının, su damlacıklarına dönüşmesi. Yoğunlaşma da buharlaşma gibi her sıcaklıkta olur.


"Maddeyi Tanıyalım Madde ve Cisim Maddenin Özellikleri Maddenin Haller Maddenin Hal Değiştirmesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları