Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE, CİSİM, MALZEME, EŞYA KAVRAMLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE, CİSİM, MALZEME, EŞYA KAVRAMLARI"— Sunum transkripti:

1

2 MADDE, CİSİM, MALZEME, EŞYA KAVRAMLARI
Maddeler kullanıldıkları yere göre farklı isimler alırlar. Ancak bazı durumlarda birinin yerine öteki kullanılır. Örneğin; cetvel bir eşyadır.

3 MADDE Çevremizde gördüğümüz hemen her şey maddedir. Hava, su, toprak, taş, kalem, silgi gibi boşlukta yer tutan ve kütlesi olan varlıkları madde olarak isimlendiririz.

4 ALET Çevremizde gördüğümüz hemen her şey maddedir. Hava, su, toprak, taş, kalem, silgi gibi boşlukta yer tutan ve kütlesi olan varlıkları madde olarak isimlendiririz.

5 MALZEME Bir maddenin yada cismin oluşmasında kullanılan bir çok maddeden biri malzemedir. Örneğin ekmek yaparken kullanılan su, un, maya, tuz birer malzemedir.

6 MADDELERİN TEMEL ÖZELLİKLERİ
Çevremizde insanlar, hayvanlar, dağlar, ağaçlar, taşıtlar, eveler, taş, toprak gibi milyonlarca sayıda canlı yada cansız varlık görürüz.

7 Canlı yada cansız olsun tüm bu varlıklar birer maddedir
Canlı yada cansız olsun tüm bu varlıklar birer maddedir. İşinde bulunduğumuz evrende hacmi ve kütlesi bulunan her varlık bir maddedir .

8 Maddeleri ve maddelerden yapılmış cisimlerin özelliklerinin duyu organlarımızla algılayabiliriz. Çileğin tadını yiyerek anlayabiliriz.

9 Duyu organlarımızla aldığımız maddeleri saydamlık-opaklık-matlık, sertlik- yumuşaklık, esneklik- berklik, saydamlık- kırılganlık gibi özellikleriyle niteleriz.

10 SUYU ÇEKME-ÇEKMEME ÖZELİĞİ
Bazı maddelerin su gibi sıvı maddeleri emme özelliği vardır. Bu durum maddelerin gözenekli bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır.

11 SUDA BATMA-YÜZME ÖZELLİĞİ
Maddelerin bazıları suda batmaz ve su üzerinde yüzerler. Şişe mantarı, plastik köpük, kağıt, tahta gibi maddeler suda batmazlar.

12 SAYDAMLIK OPAKLIK Işığı geçiren maddelere saydam, ışığı geçirmeyen maddelere opak maddeler denir. Cam, su, bazı plastik maddeler, hava saydam maddelerdendir.

13 Bazı maddeler ise ışığı tam olarak geçirmezler
Bazı maddeler ise ışığı tam olarak geçirmezler. Bu tür maddelere yarı saydam maddeler denir. Buzlucam, defter yaprağı, şeffaf poşetler.

14 PARLAKLIK-MATLIK Altın, gümüş, çelik çaydanlık, mermer, cilalı mobilya gibi cisimler parlak; halı yazı tahtası, silgi, kumaş gibi cisimler mat tır.

15 SERTLİK-YUMUŞAKLIK Çevremizde gördüğümüz ve kullandığımız madde yada cisimlerin bazıları sert, bazıları yumuşaktır. Taş, demir, tahta gibi cisimler sert.

16 ESNEKLİK-BERKLİK Lastik gibi maddelere kuvvet uygulayarak şekilden şekle sokabiliriz. Ancak esnek maddeler kuvvetin etkisi kalktığında eski şekillerine döner.

17 SUYU GEÇİREN-SUYU GEÇİRMEYEN
Bazı maddeler suyu geçirmezler. Bu tür maddeler suyun geçmemesi gereken durumlar. Şemsiye, sereyi örten naylon.

18 KOKULU-KOKUSUZ Çevremizde kokulu ve kokusuz bir çok madde bulunur. Çiçek, meyve, kolonya, parfüm kokusu güzeldir.

19 KATI-SIVI Katı yada sıvı bir çok madde vardır. Kalem, sıra, cam, taş, kömür, çanta, kitap gibi maddeler katı maddelerdir. Su, sıvı yağlar, kolonya, benzin sıvı maddelerdir.

20 PÜRÜZLÜ-PÜRÜZSÜZ Bazı madde yada elimizle dokunduğumuzda pürüzlü yada düzgün olduğunu anlayabiliriz. Taşın, tuğlanın, toprağın, ağaç gövdesinin, zımparanın yüzeyi pürüzlüdür.


"MADDE, CİSİM, MALZEME, EŞYA KAVRAMLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları