Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN ÖZELLİKLERİ. Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Çevremizde gördüğümüz, dokunduğumuz, kokladığımız birden çok varlık vardır. Az veya çok yer kaplayan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN ÖZELLİKLERİ. Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Çevremizde gördüğümüz, dokunduğumuz, kokladığımız birden çok varlık vardır. Az veya çok yer kaplayan."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN ÖZELLİKLERİ

2 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Çevremizde gördüğümüz, dokunduğumuz, kokladığımız birden çok varlık vardır. Az veya çok yer kaplayan her varlık madde olarak adlandırılır. Çiçekler, kalemimiz ve hatta bizde birer maddeyiz. Peki, çevremizde madde olmayan bir şey var mı?

3 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Maddeleri gözlemlenebilen ve ölçülebilen özelliklerine göre tanımlarız. Bunları algılamamızı görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma duyularımız sağlar. Dokunma duyusuyla maddelerin sertlik, yumuşaklık, esneklik, sağlamlık gibi özelliklerini algılarız.

4 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Maddelerin tadı olup olmadığını, tadı varsa ekşi mi, tatlı mı, acı mı olduğunu tatma duyumuzla algılarız. Maddelerin şekli, saydamlığı, parlaklığı vb. ile ilgili özelliklerini görme duyumuzla algılarız.

5 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Diğer duyularımızla algılayabileceğimiz özellikler Şekilde plastik futbol topları verilmiştir. Toplara dokunduğumuzda onların yumuşak, esnek olduklarını fark ederiz. Baktığımızda topların rengini ve parlaklığını görürüz. Zıpladığında çıkardığı sesten onların bir top olduğunu anlayabiliriz.

6 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Ek bilgi: Elmas, doğada bulunan en sert maddelerden biridir. Bu nedenle diğer sert maddeleri kesmek için elmas kullanırız. Elması kesmek için ise başka bir elmas kullanırız.

7 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Maddeleri, duyularımızla algıladığımız özelliklerine göre sınıflandırabiliriz. Örneğin, silgi, lastik, hamur gibi maddeler esnektir. Maddeleri bazı özelliklerine göre şöyle sınıflandırabiliriz:

8 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Saydam – Opak Maddeler Işığı geçiren maddelere saydam madde denir. Saydam maddeler renksiz olabileceği gibi farklı renklerde de olabilir.

9 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Pencere, gözlük, bardak gibi camdan yapılmış maddeler, bazı poşetler saydamdır. Benzer şekilde su da saydam bir maddedir.

10 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Tül perde, buzlu cam, kağıt gibi bazı maddeler Işığın bir kısmını geçirir. Bu tür maddeler yarı saydam maddelerdir.

11 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Işığı geçirmeyen maddeler ise opaktır. Demir veya ahşap kapılar, duvarlar opak maddelere örnektir.

12 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Parlak – Mat Maddeler Bazı cisimler üzerine ışık düştüğünde parlar. Örneğin çelik tencere, altın, ve gümüşten yapılmış maddeler, teneke kutular parlaktır.

13 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Odun, toprak gibi maddeler ise üzerine ışık düştüğünde parlamaz. Bu tür maddeler ise mattır.

14 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Pürüzlü – Pürüzsüz Maddeler Yüzeyinde girinti-çıkıntı olmayan, düz olan maddeler pürüzsüzdür. Yüzeyinde girinti ya da çıkıntı olan maddeler ise pürüzlüdür. Örneğin, portakal pürüzlü, elma ve domates pürüzsüzdür.

15 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Cam şişenin yüzeyi pürüzsüzdür. Ayakkabımızın altı ise pürüzlüdür. Ayakkabının altı da cam şişenin yüzeyi gibi pürüzsüz olsaydı yürürken kayıp düşerdik.

16 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Yüzeyi pürüzlü bir ağaç parçası rende, zımpara ve cila kullanılarak pürüzsüz, kaygan bir yüzeye sahip hale getirilebilir.

17 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Esnek – Berk Maddeler Uzayıp kısalabilen, bükülebilen ve kuvvetin etkisiyle tekrar eski haline dönebilen maddeler esnektir. Sünger, sapan lastiği ve yaylar esnek maddelere örnektir.

18 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Esnemeyen maddelere berk maddeler denir. Bu maddeler bükülmeye çalışıldığında kırılabilir. Berk maddeler sert ve sağlamdır. Kurşun kalem, tahta, taş, cam sürahi berk maddelere örnektir.

19 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Maddenin başka özelliklerini keşfedelim: Mıknatıs demir, kobalt, nikelden yapılan maddeleri kendine çeker. Örneğin toplu iğne, çivi, ataç, kaşık gibi demirden yapılmış maddeler mıknatıs tarafından çekilir.

20 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Kumaş, cam, tahta ve plastikten yapılmış maddeler ise mıknatıs tarafından çekilmez.

21 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Maddelerin sahip olduğu diğer özelliklerden birisi de suda yüzme veya batmadır. Maddelerin bu özelliği büyüklüğe değil, maddenin cinsine ve şekline bağlıdır. Örneğin, büyük bir gemi veya bir tahta parçası su üzerinde yüzerken küçük bir taş parçası suda batar.

22 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Madeni para, cam parçalar, demir çubuk suda batarken mantar tıpa, top, ağzı kapalı cam veya plastik şişe suda yüzer.

23 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Bazı maddelerin suyu çekmesi bazılarının çekmemesi de bir diğer özelliktir. Kazak, gömlek gibi yün veya pamuktan yapılan eşyalar, süngerler, havlular suyu yapısına hapseder.

24 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Plastik, cam ve metallerden yapılan malzemeler ise suyu yapısına hapsetmez. Örneğin tencere, şemsiye ve tabak gibi maddeler suyu çekmez. Yapısında naylon bulunan kumaşlar suyu çekmez. Bu nedenle şemsiye ve yağmurluk naylon kumaştan yapılır.

25 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Cisim, Malzeme, Eşya, Alet Cisim  Maddeye çeşitli işlemlerle şekil verildiğinde cisim adını alır.  Çivi, toplu iğne gibi maddeler demire şekil verilerek yapıldığı için birer cisimdir.

26 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Cisim  Sadece katı haldeki maddeler cisim olma özelliğine sahiptir.  Aynı maddeden farklı cisimler yapılabilir. Örneğin defter, sandalye, peçete gibi farklı cisimler ağaçtan elde edilir.

27 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Alet  Maddelere şekil vermek ya da onlar üzerinde bir iş yapmak için özel olarak yapılmış nesnelere alet denir.

28 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Alet  Meyve ve sebzeleri kesmeye yarayan bıçak bir alettir.  Aletler daha çok marangozluk, heykeltıraşlık, ayakkabı tamiri gibi işlerle uğraşanlar tarafından kullanılır.

29 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Eşya  Hayatımızı kolaylaştırdığı için evimizde, okulumuzda veya yanımızda bulundurduğumuz nesnelere eşya denir.

30 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Eşya  Eşyalar uzun süre dayanabilir ancak zaman içerisinde eskiyen nesnelerdir.  Kanepe, televizyon, halı, ayakkabı, çanta, kalemlik, soba gibi nesneler birer eşyadır.

31 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Malzeme  Maddeler tüketim amacıyla kullanıldığında malzeme adını alır.  Malzemeler kullanıldıkça biter, yerine yenisi alınır.

32 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Malzeme  Yemek yaparken kullanılan baharatlar,yağ ve yumurta resim yaparken kullandığımız boyalar, silgi, kalem birer malzemedir.  Malzeme; katı, sıvı ve gaz halde bulunabilir.


"MADDENİN ÖZELLİKLERİ. Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji Çevremizde gördüğümüz, dokunduğumuz, kokladığımız birden çok varlık vardır. Az veya çok yer kaplayan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları