Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BALIK ETİNİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ BALIK ETİNİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ TUNCELİ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ 2014.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BALIK ETİNİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ BALIK ETİNİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ TUNCELİ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ 2014."— Sunum transkripti:

1 BALIK ETİNİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ BALIK ETİNİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ TUNCELİ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ 2014

2 Ülkelerin sosyo-ekonomik refah düzeyinin artmasıyla birlikte;  İnsanlar dengeli ve  sağlıklı beslenme konusunda daha bilinçli hale gelmektedir.

3 Bilindiği üzere Türkiye 3 tarafı denizlerle kaplı bir ülke olsa da balık üretimi konusunda yeterli seviyeye gelememiştir.

4

5 Ülkeler bazında bakıldığında ise;  Japonya'da 70-80,  Norveç'de 50,  Portekiz'de 60 kg civarındadır.

6

7 Balık eti;  Beslenme değeri ve özellikle protein kalitesi açısından yüksek bir et olup,  Enerji bakımından da yüksektir.  Sağlıklı yaşam için tüketilmesi gereken en önemli gıdadır.

8 Balık etinin;  Büyüme çağındaki çocuklar,  Hamile kadınlar ve  Özellikle hasta insanların beslenmesindeki önemi oldukça yüksektir.

9 Yapılan araştırmalar, son yıllarda giderek artan kalp ve damar hastalıklarının tüketilen gıdalar ve beslenmeyle ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

10

11 Yağ AsitleriYağ Asitlerinin Sınıflandırılması YAĞ ASİTLERİ DOYMUŞ YAĞ ASİTLERİ ÇOKLU DOYMAMIŞ YAĞ ASİTLERİ OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ TEKLİ DOYMAMIŞ YAĞ ASİTLERİ OMEGA-6 YAĞ ASİTLERİ

12 BALIK ETİ

13 Omega-3 Yağ asitleri

14 Su ürünlerinde bulunan omega 3 yağ asidi vücuttaki;  Biyokimyasal ve  Fizyolojik bir çok olayda önemli bir rol oynar. Su ürünleriyle beslenme sonucu alınan omega 3 yağ asidinin kalp ve damar hastalıklarını iyileştirdiği araştırmalar sonucu tespit edilmiştir.

15 Omega 3 yağ asidi;  kan basıncını,  kan akışını düzenleyerek,  iltihaplanmalara karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Balık etinin ana yapım maddesi su olup,oranı türüne mevsimlere göre değişiklik göstermekle birlikte %70-80 düzeyindedir. Protein miktarı ise %15-20 arasındadır.Yağ miktarı ise kış aylarında artarken,yaz aylarında ise azalır

16 Böylece balık eti;  İnsanların sıcak yaz günlerinde yağ bakımından fakir,  Kış aylarında ise yağca zengin olması nedeniyle insanların enerji ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olur.

17  Balık etinde hem yağda eriyen ADEK vitaminleri ve hem suda eriyen tüm B ve C gurubu vitaminleri bulunur.  1 kg balık yemekle alınan A ve B vitamini, vitamin takviyesi için alınan bir kutu ilaçdan daha faydalıdır.

18 İçerdiği çinko,kalsiyum ve magnezyum sayesinde,günümüz insanının en önemli problemi olan stresi azaltır. Balık bileşenindeki A,B1,B2 ve D2 vitaminleriyle,fosfor ve iyot gibi tuzlarla çocukların büyümesini hızlandırır.

19 Mineral değerinin yüksek, enerji değerinin düşük olması sebebiyle özellikle;  bebekler,  yaşlılar,  kalp hastaları,  beyin kanaması geçirenler ve  sindirim problemi yaşayan kişilerin balıkla beslenmesi tavsiye edilir.

20  Bebekler omega yağlarını anne sütünden alırlar.  Bu nedenle annenin balık yemesi gerekli ve önemlidir.  Bebekler 9. aydan sonra balık yemeye başlayabilir.

21  Balık; Bebeğin göz sağlığı, Sinir sistemi, Duygusal ve davranış gelişimi için önemlidir.  Balık tüketen 9-10 aylık bebeklerin zihinsel yeteneklerinin arttığı gözlemlenmiştir.

22  Hamilelik döneminde anne adayının kalsiyum ihtiyacı artar.  Bebeğin kemik oluşumunda kalsiyum etkilidir.  Anne adayı yeterli kalsiyum almaz ise bebek için gerekli olan kalsiyum miktarı anneden karşılanmaya çalışılır.

23

24 Ergenlik döneminde ise;  vücut gelişimi,  öğrenim savaşı,  duygu karmaşalarının yoğunluğu gibi sebeplerden dolayı sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

25 Ergenlik döneminde öğrenme ve eğitim hayatı yoğun olduğu için balık tüketimi özellikle önemlidir. Balık yiyen çocuklar parlak zekalı, algı ve öğrenme kabiliyetleri daha fazla olmaktadır.

26 Gelişmekte olan vücudun;  kalsiyuma,  vitamine ve  minerale ihtiyacı artmaktadır.

27 Balık;  Beyin gelişimi ve beynin beslenmesi için çok önem arz etmektedir.  Balık yiyen kişilerin hafızası daha kuvvetli olmakta,  Sinir sistemleri korunmakta,  Kronik yorgunluk önlenmektedir. Balık;  Beyin gelişimi ve beynin beslenmesi için çok önem arz etmektedir.  Balık yiyen kişilerin hafızası daha kuvvetli olmakta,  Sinir sistemleri korunmakta,  Kronik yorgunluk önlenmektedir.

28 Düzenli balık yiyen yaşlıların;  Yaşlılık döneminin korkulu rüyası alzheimer olma riskinin azaldığı,  Sinir sisteminin korunduğu,  Vücut direncinin arttığı,  Kronik yorgunluğun azaldığı görülmüştür. Düzenli balık yiyen yaşlıların;  Yaşlılık döneminin korkulu rüyası alzheimer olma riskinin azaldığı,  Sinir sisteminin korunduğu,  Vücut direncinin arttığı,  Kronik yorgunluğun azaldığı görülmüştür.

29

30 Zamanla omega 3 yağ asitlerinin azalması :  Bellek kaybı  Bunama  Depresyon gibi sorunlara yol açar. Zamanla omega 3 yağ asitlerinin azalması :  Bellek kaybı  Bunama  Depresyon gibi sorunlara yol açar.

31

32

33

34

35

36

37

38  Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır.  Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.  Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır.  Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.  Taze balık hemen hemen kokusuzdur.  Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.  Taze balık hemen hemen kokusuzdur.  Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53 TEŞEKKÜRLER DİNLEDİĞİNİZ İÇİN


"BALIK ETİNİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ BALIK ETİNİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ TUNCELİ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ 2014." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları