Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ."— Sunum transkripti:

1 KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

2

3

4 Bu Eğitimde Neler Paylaşacağız? Fiziksel Aktivite Nedir? Fiziksel Aktivitenin Faydaları Nelerdir? Egzersiz Nedir? Fiziksel Aktivitenin Fiziksel Sağlık ve Hastalıklara Etkisi Nedir? Düzenli Olarak Yapılan Fiziksel Aktivitenin Yararları Nelerdir?

5 Sağlıklı yaşamak için; Yeterli ve dengeli beslenmeliyiz, Sigara içmemeliyiz, Ve düzenli fiziksel aktivite yapmalıyız!!

6 Vücudun enerji harcamasıdır. Günlük yaşam ve çalışma hayatında yer alan aktiviteler ile egzersiz ve spor, fiziksel aktivite kapsamı içine girmektedir. FİZİKSEL AKTİVİTE NEDİR?

7 ; Fiziksel aktivite; Sadece boş zamanı değerlendirme egzersizleri ve sporu değil, Ev işleri gibi günlük aktiviteleri de içerir.

8 Sağlıklı kilomuzu korumamızı sağlar, Dayanıklılığımızı artırır, Güç ve esnekliğimizi arttırır, Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI NELERDİR?

9 Planlı, bir yerde yapılan, tekrarlayan vücut hareketleridir. Spor, aerobik gibi boş zamanlarda yapılan aktivitelerdir. EGZERSİZ NEDİR?

10 Fiziksel aktivite her yaşta sağlık için yararlıdır. Çocukluk döneminde; - Büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur, - Cesaret ve iyi alışkanlıklar sağlar, - Okul başarısını artırır, - Sigara ve ilaç bağımlılıklarından uzaklaştırır.

11 Ergenlik döneminde; -Karakter gelişimini olumlu etkiler, -Aşırı kilo alımını etkileyerek yetişkinlikte sık görülen kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Yetişkinlik döneminde; -Fiziksel ve zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Yaşlılık döneminde ise; -Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

12 Ciddi hastalıkların risklerini, fiziksel aktiviteyi artırmakla azaltabiliriz!!

13 * Şişmanlık; kalp damar hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı), inme, artirit (eklem iltihabı) oluşumuna zemin hazırlar. Fiziksel Aktivitenin Fiziksel Sağlık ve Hastalıklara Etkisi Kilo kontrolü:

14 Düşük düzeyde fiziksel aktivite şişmanlığı önlemeye yardımcı olur!! Kilomuzu korumak ve enerji dengemizi sağlamak için günde 2-5 km yürüyelim.

15 Kan Basıncının Kontrolü Yüksek tansiyon; kalp krizi, kalp ve böbrek yetmezliği, inme gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini artırır. Düzenli fiziksel aktivite, tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur!!

16 Kan Lipitlerinin (kan yağlarının) Kontrolü * Düzenli fiziksel aktivite lipit (yağ) metabolizmasını olumlu etkiler. * HDL kolesterolünü (iyi kolesterol) artırır. * LDL kolesterolü (kötü kolesterol) düşürür. * Kalp-damar hastalığı riskini azaltır.

17 * Düzenli fiziksel aktivite kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. * Yaşın ilerlemesine bağlı oluşan diyabete yakalanma riskini azaltır. Şeker Hastalığı ve Kan Şekerinin Kontrolü

18 Damar ve Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları Kontrolü Fiziksel aktivite, Kalp damar hastalığı ve inme riskini azaltır!! Kas ve kemiklerin kuvveti, eklemlerin esnekliği, koordinasyon,denge ve hareket çevikliği için önemlidir.

19 Kemik mineral yoğunluğunda artış çocukluk ve ergenlik döneminde yapılan spor ve egzersizlerle kazanılır. Kadınlarda yaşlandıkça osteoporozla (kemik erimesi) birlikte kemik kırıkları (bilek, omur, kalça) görülme riski artar. Kemik Erimesi

20 Yetişkinlikte yapılan orta düzeyde aktiviteler ise kemikteki kayıpların önlenmesine yardımcı olur. İskelet sağlığının, esnekliğinin sürdürülmesi, sırt, boyun ve omuz ağrılarının azaltılması için egzersize ihtiyaç vardır.

21 Orta düzey aktivite; kanser hücreleri ve bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Kanser Ve Bağışıklık Hareketsizlik, kanser riskini artırır.

22 Zihinsel Sağlık Fiziksel aktivite; * Kaygı, stres ve depresyonu azaltır. * Zihinsel sağlığı artırır. * Psikolojik zindeliği artırır. Fiziksel aktivite,fiziksel ve zihinsel sağlığı olumlu yönde etkiler.

23 Zevklidir ve yaşamı uzatır. DÜZENLİ OLARAK YAPILAN FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI Kendine güven duygusunu, koordinasyon ve dikkat yeteneğini geliştirir. Zihinsel yeteneği arttırır.

24 Eğlence ve arkadaşlığın sürdürüldüğü ortam sağlar. Ruhsal durumu ve hayata bakış açısını olumlu yönde etkiler. DÜZENLİ OLARAK YAPILAN FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI

25 Enerji harcamasını arttırarak ağırlık kontrolüne yardımcı olur. İştahın düzelmesine yardım eder. Genç bir görünüm, sağlıklı deri ve kas gelişimini sağlar. İleriki yaşamda kemik erimesinin önlenmesine ve kemiklerin sağlam oluşmasına yardım eder. Yaşlılarda günlük aktivitelerini sürdürebilme yeteneğini geliştirir. DÜZENLİ OLARAK YAPILAN FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI

26 Egzersiz öncesi sağlık muayenesi yaptırılmalıdır. GÜVENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE PROGRAMI Isınma ve dinlenme periyotlarını içermelidir. Egzersiz sürekli olmalı, yavaş yavaş artırılmalıdır. Haftanın her günü aktif olunmalıdır.

27 Sağlığımız için bütün egzersizleri düzenli yapalım. Haftada en az 3 kez yarım saat egzersiz yapalım.

28


"KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları