Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EĞİTİMDE BİLİŞİMİN YERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EĞİTİMDE BİLİŞİMİN YERİ"— Sunum transkripti:

1 EĞİTİMDE BİLİŞİMİN YERİ

2 MARİFETLİ SAAT

3 Projenin Özeti Eğitim-Öğretim için yapılan çalışmalar günden güne artmaktadır. Her okulda bir bilgisayar olduğu dönemlerden şimdi her okulda akıllı tahta ve her öğrencide tablet bilgisayar dönemine geçilmektedir.

4 Projenin Özeti Teknoloji ve imkanlar bu kadar hızla ilerlerken ihtiyaçlar da bir o kadar artmaktadır. “Marifetli Saat” adlı projenin bu ihtiyaçlardan biri olduğuna inanıyorum. Bu saat veli-öğrenci-okul arasındaki iletişim,bilgi alışverişi, yardımlaşma, güvenlik, başarının artması gibi konularda oldukça faydalı bir projedir.

5 Projenin Amacı Öğrenci-veli-okul işbirliğinin ileri seviyede kurulması
Velilerin çocuklarından sürekli haberdar olabilmesi

6 Projenin Amacı Ödev, sınav tarihi gibi bilgilerin hatırlatılması
Velilerin çocuklarının ödev ve sınavlarından haberdar olabilmesi Sürekli olarak kendisi ile ilgilenilen öğrencinin başarısının artması

7 Projenin Amacı Öğrencilere sağlık problemleri nedeni ile yapması gereken uygulamaların (ilaç içme ya da ara öğün beslenme vb.) hatırlatılması Ajanda özelliği sayesinde aylık yapılacakların listelenebilmesi ve hatırlatılması.

8 Projenin Amacı Öğrencilerin yoklama işlemlerinin rahatlıkla yapılabilmesi Yabancı kişilerin okula girmelerinden kaynaklanan problemlerin en aza indirgenmesi. Okul gidiş-geliş saatleri arasında gerçekleşen çocuk kaybolma oranlarının en aza indirgenmesi

9 Giriş Projem öğrencilerin güvenliği ve eğitim seviyelerinde artış sağlamak için tasarlanmıştır. Öğrenci-veli-okul işbirliğini en üst seviyeye ulaştırmayı sağlar. Bütün okullarda kullanılması planlamaktadır. Öğrenciler kollarında bulunan Marifetli Saatle , okullar giriş kapılarında bulunan kimlik tanıma sistemi ile, veliler ellerinde bulunan iletişim araçları (telefon, tablet, bilgisayar) sayesinde bu sistemi kullanabileceklerdir. Öğrenciler Marifetli Saat sayesinde güven ve başarı içinde eğitimlerini tamamlayabilirler.

10 Yöntem Kullanıcı öğrenciler için tasarlanmış olan Marifetli Saati kullanacaktır. Bu saatte okul girişlerinde bulunan kimlik tanıma cihazlarına kendini tanıtan bir sistem olacaktır. Bu sistem sayesinde öğrencinin okula giriş-çıkış saati gibi bilgiler anında okul idaresindeki bilgisayara ve velide bulunan elektronik iletişim aracına (tablet,telefon,bilgisayar..) aktarılacaktır. Optik geçiş turnikesi

11 Yöntem Öğrencinin günlük ödevleri, ilaç saatleri, sınav tarihleri gibi bilgiler Marifetli Saat sayesinde öğrencilere hatırlatılacaktır. Ör: Matematik öğretmeni sınav tarihlerini sisteme girdikten sonra ,Marifetli Saat sınava 4gün kala ilk hatırlatma sonrasında 2 gün kala ve 1 gün kala akşam saat 17:00 de sınav tarihini öğrenciye hatırlatacaktır.

12 Yöntem Saatte ajanda özelliği de olacak ve aylık yapılacaklar listelenebilecektir. Örn: Arkadaşlarınızın doğum günleri, katılmanız gereken aile toplantıları ,yemekler gibi.

13 Yöntem Marifetli Saat sayesinde okula yabancı hiç kimse giremeyecektir. Öğrenci çıkış saatleri dışında okuldan izinsizce ayrılan öğrencinin velisine ve okul idaresine uyarı mesajı gelecektir. Bu saat sayesinde velilerin çocuklarının nerede olduğuna dair endişeleri tamamen son bulacaktır. Örn: Ali okuldan ders saatinde izinsizce ayrıldığında saatindeki navigasyon sistemi Ali’nin okul sınırları dışına çıktığını algılayacak ve okul idaresine-velisine uyarı mesajı gönderecektir. Ayrıca Ali’nin bulunduğu noktada bu mesajla birlikte iletilecektir.

14 Yöntem Öğrenci saati takmadığı anlarda saat çalışmayacak böylece öğrenci saatini okulda bırakıp okuldan uzaklaşamayacak ya da evde unutmayacak . Öğrenci Marifetli Saatini kolundan çıkarırsa ve 5 dk içinde takmazsa veliye öğrencinin saatini çıkardığını bildiren bir mesaj gelecek.

15 Yöntem Saatteki kişi tanıma teknolojisi sayesinde bir öğrenci sadece bir tane saat takabilecek. Her saat tanımlı olduğu öğrenci tarafından kullanılabilecek. Öğrenciler arkadaşlarının saatlerini takamayacak.

16 Yöntem Öğretmen günlük yapılması gereken ödevleri sisteme kayıt edecek. Öğrenci akşam eve geldiğinde “Ödevim yok, öğretmen ödev vermedi” gibi bahaneler öne süremeyecek.

17 Yöntem Bazı öğrencilerin saatli olarak kullanması gereken ilaçlar vardır. Fakat gün içinde yoğunluktan bazen de dalgınlıktan dolayı ilaç saatlerini unutabilirler. Bu gibi durumlarda Marifetli Saat devreye girecek ve çocuklara ilaç içmeleri gereken saati hatırlatacaktır. Ör: Diyabet hastası olan bir öğrencinin beslenmesine çok dikkat etmesi ve ara öğünlerini hiç aksatmaması gerekir. Marifetli Saat bu öğrenciye yardımcı olacak ve beslenmesi gereken saatleri hatırlatacaktır.

18 Yöntem Öğrenciler zevklerine göre saati renklerini belirleyebileceklerdir. Örneğin kız öğrenci pembe,mor turuncu gibi renklerde saat seçebilirken erkek öğrenciler de siyah, mavi, kahverengi gibi renklerde saat seçebileceklerdir.

19 Sonuç Sonuç olarak öğrencilerin başarısını ve güvenliğini artırmayı amaçlıyorum. Marifetli Saat bütün öğrencilerde kullanılmaya başlandığında öğrenci-veli- okul arasındaki iletişimin daha kaliteli olacağına inanıyorum.

20 NAVİGASYON, ANASAYFA İLAÇ BİLDİRİMLERİ AJANDA YAPILACAKLAR,ZAMANI GELEN HATIRLATMALAR HAFTALIK DERS ROGRAMI KLAVYE SINAVLARIM ÖDEVLERİM TARİH/ SAAT

21 Örnek Ekran Görüntüsü

22 Örnek Ekran Görüntüsü

23 Kaynaklar http://www.turkdiab.org/page.aspx?u=1&s=18
istemi.html guvenlik-hizmetleri-h95494.html &aid=146 basarisini-artirmak-icin-oneriler.html Danışman öğretmenim Resimler” google görsellerden” faydalanılarak bulunmuştur.


"EĞİTİMDE BİLİŞİMİN YERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları