Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENES KARAAĞAÇ 20110904033 TÜRKÇE ÖĞRETMENLIĞI II. SıNıF (ÖRGÜN ÖĞRETIM) Web 2.0 Araçları Tanıtım Sunusu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENES KARAAĞAÇ 20110904033 TÜRKÇE ÖĞRETMENLIĞI II. SıNıF (ÖRGÜN ÖĞRETIM) Web 2.0 Araçları Tanıtım Sunusu."— Sunum transkripti:

1 ENES KARAAĞAÇ 20110904033 TÜRKÇE ÖĞRETMENLIĞI II. SıNıF (ÖRGÜN ÖĞRETIM) Web 2.0 Araçları Tanıtım Sunusu

2 Web 2.0 Nedir? Web 2.0 Eğitimde Nasıl Kullanılabilir Web 2.0 Araçları Kaynakça

3 Web 2.0 Nedir? Eğitimde Nasıl Kullanılabilir? Web 2.0, O'Reilly Media tarafından 2004'de kullanılmaya başlayan bir sözcüktür ve ikinci nesil internet hizmetlerini - toplumsal iletişim sitelerini, internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar.

4 Tim O'Reilly'e göre Web 2.0'ın kısmen tanımı şöyledir: "Web 2.0 bilgisayar endüstrisinde internetin bir düzlem olarak ilerlemesiyle bir işletme devrimi ve bu düzlemin kurallarını başarı için anlamaya çalışmaktır. Bu kurallar arasında başlıcası şudur: Ağ etkilerini daha çok insanın kullanabilmesi için programlar kurmak."

5 Eğitimde bilgisayar kullanımı, öğrenme-öğretme süreçleri açısından benzersiz imkânlar sunan çok yönlü ve güçlü araçlardır. Öğrenmeyi etkileşimli ve zevkli hale getirmesi, öğrenenlerin bireysel ihtiyaçlarına hitap etmesi,

6 bilgiye erişim olanakları sunması ve öğrenenleri araştırma, bulma ve yaratmaya yöneltmesi gibi katkılarının etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bilgisayarların öğrenme-öğretme süreçleriyle birleştirilmesi gerekir. Web 2.0 araçları bu boşluğu doldurur

7 Eğitimde Kullanılabilecek Web 2.0 Araçları Wiki Podcast RSS Blog Google

8 Wiki Wiki, GNU Özgür Belgeleme Lisansı altında kullanıcıların yeni sayfa yaratmasına, sayfalarda düzenlemeler yapmasına ve bu sayfaları birbirine bağlamasına izin veren bir yazılımdır. Wikipedia bu wikilerden en çok bilinenidir. Gruplar, wiki sayesinde kolayca büyük dökümantasyonlar oluşturabilir. Sayfalar arasındaki bağlantılar ve sayfa biçimlemeleri sistem tarafından otomatik olarak yapılandırılacağından, bilgiye erişme ve bilgi belgeleme wiki ile son derece kolaylaşmaktadır.

9 Podcoast Podcast sisteminin internetten bir programın ses ya da video kaydını indirmekten farkı beslemelerin kullanılması ve böylece her yeni bölümü özel yazılımların izleyerek otomatik olarak yükleniyor olmasıdır. Podcast sistemi sayesinde amatör ya da profesyonel radyo/televizyon programlarına abone olunarak herhangi bir zamanda, herhangi bir cihazla izlenebilir.

10 RSS RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastler tarafından kullanılır. İnternet kullanıcılarının veri akışını kolaylıkla takip edebilmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.XML dosya formatıdır.RSSlerin eğitim ortamına olan katkılarına baktığımızda güncellik özelliği taşıdığı için bireylerin bilgilerdeki gelişmelerden kolayca haberdar olmasını sağlar. Kendi çalışmalarında bilgi yönetimini kolaylaştırır.

11 Blog Derse entegre edilmiş bu araç üzerinde bizden istenilenler doğrultusunda yani önceden belirlenmiş bir amaç doğrultusunda düşündüklerimizi paylaşabiliyoruz. Genel olarak diğer paylaşımları okuyabiliyor, yorumlarımızı ekleyebiliyor, konular üzerinde tartışmalar yapabiliyor, yazılanlardan bilmediklerimizi öğrenebiliyor, eleştirel bir bakış açısıyla irdeleyebiliyor ve yanlış öğrenmelerimizi düzeltebiliyoruz. Böylece hem kendi öğrenmelerimize, hem de paylaşım yaptığımız bireylerin öğrenmesine katkıda bulunabiliyoruz.

12 Google Google’u genellikle bir arama motoru olarak kullanıyoruz ancak birkaç özelliğini de tanırsak çok eğitimde de kullanabileceğiz. Google’un bu özelliklerini birkaç kelimeyle anlatalım. Herşeyden önce bir arama moyoru Google Docs kullanarak online ofise dokümanları oluşturup saklayabilirler. Google Translateile yabancı dilde ulaştıkları bir kaynağı en azından anlayacakları kadar farklı dillere çevirebilirler.

13 Kaynakça http://tr.wikipedia.org/wiki/Web_2.0 http://www.egitisim.gen.tr/site/arsiv/65-29/561- egitimde-blog-kullanimi.html http://www.egitisim.gen.tr/site/arsiv/65-29/561- egitimde-blog-kullanimi.html http://bote.hacettepe.edu.tr/wiki/index.php/ARA% C3%87LAR http://bote.hacettepe.edu.tr/wiki/index.php/ARA% C3%87LAR http://egitimteknoloji.net/2012/12/egitimde- google-nasil-kullanilir/ http://egitimteknoloji.net/2012/12/egitimde- google-nasil-kullanilir/


"ENES KARAAĞAÇ 20110904033 TÜRKÇE ÖĞRETMENLIĞI II. SıNıF (ÖRGÜN ÖĞRETIM) Web 2.0 Araçları Tanıtım Sunusu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları