Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Esra AYDİN Fen ve Teknoloji. Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Hiç bitmeyen öyküsü okyanus,deniz,göl,akarsu gibi ortamlardan başlayan su, yeryüzü ve atmosfer.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Esra AYDİN Fen ve Teknoloji. Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Hiç bitmeyen öyküsü okyanus,deniz,göl,akarsu gibi ortamlardan başlayan su, yeryüzü ve atmosfer."— Sunum transkripti:

1 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji

2 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Hiç bitmeyen öyküsü okyanus,deniz,göl,akarsu gibi ortamlardan başlayan su, yeryüzü ve atmosfer arasında sürekli bir yolculuk içindedir. Deniz,göl,nehir gibi yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle buharlaşır.Bu nedenle soluduğumuz hava,değişmekle birlikte su buharı içerir.Biz bu su buharını göremeyiz.Su buharı atmosferde yükselirken soğuk hava ile karşılaşır ve bu karşılaşma su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğunlaşmasına neden olur.Yoğuşma sonucu bulut meydana gelir.Bulutu oluşturan su zerrecikleri birleşerek su damlalarına dönüşür.Su damlaları bulutta tutunamayacak ağırlığa ulaştığında yeryüzüne yağmur olarak düşer 1)Su Halden Hale Girer

3 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Oluşumu bakımından yağmura benzeyen diğer bir yağış türü de kardır.Bulutu oluşturan su zerrecikleri su damlacıklarına dönüşmeden donarak küçük buz kristalleri halini alır.Buz kristalleri sıcaklığı 0 c un altında olan bulutlarda oluşur.Bu buz kristalleri birleşerek büyür ve kar tanelerine dönüşür.Bu taneler havada asılı duramayacak ağırlığa ulaştığında yeryüzüne yağar.

4 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Doğada Su Döngüsü Buharlaşma ve yoğuşma olayları doğadaki su döngüsün devir daimi konusunda en önemli elemanlardır.Buharlaşma sonucu oluşan su buharı yoğuşarak bulutu meydana getirir.Daha sonra yağmur,kar,dolu gibi yağışlar şeklinde yeryüzüne iner.Bu suların bir kısmı akarsular aracılığıyla göl ve denizlere ulaşır.Bir kısmı da yerin geçirgen katmanlarından geçerek yer altı sularını oluşturur.Okyanus,deniz,göl ve yer üstü suları;sıcak ve soğuk kaynakları ise yer altı sularıdır.

5 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Suyun ısı etkisiyle buharlaşarak atmosferde yükselmesi ve burada yoğuşup tekrar yeryüzüne inmesi su döngüsü olarak adlandırlır. ERİME BUHARLAŞMA BUZSU BUHAR DONMAYOĞUŞMA Isı verir. Isı alır.

6 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Güneş suyu ısıtır. Atmosfere yükselen su buharı soğuk hava tabakasıyla karşılaşarak küçük su damlacıklarına dönüşür. Su buharı ve damlacıklar bulutları oluşturur. Hava soğumaya devam ederse damlacıkların binlercesi birleşerek su damlalarını oluşturur. Su damlaları ağırlaşır ve havada asılı duramaz hale gelir. Yağmur bu şekilde yeryüzüne düşer.


"Esra AYDİN Fen ve Teknoloji. Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Hiç bitmeyen öyküsü okyanus,deniz,göl,akarsu gibi ortamlardan başlayan su, yeryüzü ve atmosfer." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları