Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hiperosmolar Hiperglisemik nonketotik koma Yrd.Doç.Dr.İlhan KORKMAZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hiperosmolar Hiperglisemik nonketotik koma Yrd.Doç.Dr.İlhan KORKMAZ."— Sunum transkripti:

1 Hiperosmolar Hiperglisemik nonketotik koma Yrd.Doç.Dr.İlhan KORKMAZ

2

3 HHNK HHNK Genellikle Genellikle Kan şekeri>600mg/dl Kan şekeri>600mg/dl Kan pH>7.3 Kan pH>7.3 HCO3>15meq/mol HCO3>15meq/mol İdrarda keton +1 pozitif olabilir İdrarda keton +1 pozitif olabilir Plazma osmolalitesi>315mosm/kg Plazma osmolalitesi>315mosm/kg

4

5 Patofizyoloji Kan glukozunda azalmış insülin miktarına bağlı olarak artma Kan glukozunda azalmış insülin miktarına bağlı olarak artma Karaciğerden glikojenoliz ve glukoneogeneziste de artma. Karaciğerden glikojenoliz ve glukoneogeneziste de artma. Böbreğin glukoz metabolizmasında bozulma.Kan şekeri 180mg/dl yi aşınca böbreklerden glukoz atılmaya başlanır.beraberinde su atılımı da artar. Böbreğin glukoz metabolizmasında bozulma.Kan şekeri 180mg/dl yi aşınca böbreklerden glukoz atılmaya başlanır.beraberinde su atılımı da artar. Su ile beraber Na,fosfat,magnesium ure ve kalsiyum atılımı da artar. Su ile beraber Na,fosfat,magnesium ure ve kalsiyum atılımı da artar. Bu döngü esnasında yaklaşık ağırlığın %20si oranında su kaybedilir. Bu döngü esnasında yaklaşık ağırlığın %20si oranında su kaybedilir.

6 Ketoasidoz neden olmuyor??? Az miktarda insülinin varlığı karşıt hormonların kan düzeyini ve lipolitik etkisini azaltıyor. Az miktarda insülinin varlığı karşıt hormonların kan düzeyini ve lipolitik etkisini azaltıyor. Hiperosmolarite lipolitik ajanların etkisini azaltıyor. Hiperosmolarite lipolitik ajanların etkisini azaltıyor.

7 Ketoasidoz ile HHNK farkları

8 Osmolarite nasıl hesaplanır?? 2*Na+glukoz/18+bun/2.3 2*Na+glukoz/18+bun/2.3 Serum osmolalitesi 275- 295mosm/kg normal Serum osmolalitesi 275- 295mosm/kg normal >300mosm/kg olunca hiperosmolar >300mosm/kg olunca hiperosmolar >320 mosm/kg olunca bilinç değişiklikleri başlar >320 mosm/kg olunca bilinç değişiklikleri başlar

9 Klinik bulgular Genelde yaşlılar ve vital bulgularda ve bilinç düzeyinde bozulma ile getirirler Genelde yaşlılar ve vital bulgularda ve bilinç düzeyinde bozulma ile getirirler Bulantı Bulantı Kusma Kusma Halsizlik Halsizlik Öksürük Öksürük Sık idrara çıkma Sık idrara çıkma Karın ağrısı Karın ağrısı

10 Ortostatik hipotansiyon Ortostatik hipotansiyon Taşikardi Taşikardi

11 Fizik muayene bulguları Genelikle tipik bulguları yoktur.aşırı sıvı kaybına bağlı olarak deri turgor ve tonusunda azalma. Genelikle tipik bulguları yoktur.aşırı sıvı kaybına bağlı olarak deri turgor ve tonusunda azalma. Muköz membranlarda kuruluk. Muköz membranlarda kuruluk. Hipotansiyon Hipotansiyon Göz kürelerinde çökme Göz kürelerinde çökme Reflekslerde artma veya azalma Reflekslerde artma veya azalma Stupor Stupor Hemipleji hemiparestezi Hemipleji hemiparestezi

12 Laboratuar bulguları Hiperglisemi Hiperglisemi Hipopotasemi Hipopotasemi Kan Na değeri her 100mg/dl glukoz için 1.6meq/Lt azalma gösterir.düzeltilmiş Na değeri hesaplanır. Kan Na değeri her 100mg/dl glukoz için 1.6meq/Lt azalma gösterir.düzeltilmiş Na değeri hesaplanır. Ölçülen Na+(ölçülen kan şekeri-100/100)*1.6 Ölçülen Na+(ölçülen kan şekeri-100/100)*1.6 Genelde Bun/kreatinin >30 Genelde Bun/kreatinin >30 Lökositoz Lökositoz Fosfat <1.0 ise ciddi kardiyak disritmiler görülebilir Fosfat <1.0 ise ciddi kardiyak disritmiler görülebilir Laktik asidozdan dolayı anyon gap artmıştır. Laktik asidozdan dolayı anyon gap artmıştır.

13 Tedavi Sıvı tedavisi Sıvı tedavisi İnsülin tedavisi İnsülin tedavisi Elektrolit tedavisi Elektrolit tedavisi

14 Sıvı tedavisi Toplam sıvı kaybının yarısı ilk 12 saatte diğer yarısı sonraki 24 saate tamamlanmalıdır. Toplam sıvı kaybının yarısı ilk 12 saatte diğer yarısı sonraki 24 saate tamamlanmalıdır. Ortalama kayıp 8-12 Lt. Ortalama kayıp 8-12 Lt. İlk 2 saate hastanın ihtiyacına göre 1-3lt kadar SF verilmelidir. Beyin ödemi gelişebileceğinden bilinç yakın takip edilmelidir. İlk 2 saate hastanın ihtiyacına göre 1-3lt kadar SF verilmelidir. Beyin ödemi gelişebileceğinden bilinç yakın takip edilmelidir.

15 Elektrolit tedavisi K<3.3 ise 40 meq/h K<3.3 ise 40 meq/h 3.3 ile 5.0 meq arasında ise 20-30meq/h 3.3 ile 5.0 meq arasında ise 20-30meq/h >5.0 ise vermeyin 2 saat aralıklarla kontrol edin. >5.0 ise vermeyin 2 saat aralıklarla kontrol edin.

16 İnsülin tedavisi İnsülin tedavisine başlamadan hastayı hemodinamik olarak stabil hale getirin!!!! İnsülin tedavisine başlamadan hastayı hemodinamik olarak stabil hale getirin!!!! 0.1u/kg İV bolus ve 0.1u/kg/saat infüzyon 0.1u/kg İV bolus ve 0.1u/kg/saat infüzyon Kan şekerini saatte 50-75mg olacak şekilde düşürmeye çalışın.eğer daha az düşüyorsa infüzyon hızını 2 katına çıkarın fakat fazla düşüyorsa hızı yarıya düşürün. Kan şekerini saatte 50-75mg olacak şekilde düşürmeye çalışın.eğer daha az düşüyorsa infüzyon hızını 2 katına çıkarın fakat fazla düşüyorsa hızı yarıya düşürün. Kan şekeri 300mg/dl olunca %5 dextroz ve sf beraber verin.infüzyon dozunu 0.05u/kg olarak azaltın. Kan şekeri 300mg/dl olunca %5 dextroz ve sf beraber verin.infüzyon dozunu 0.05u/kg olarak azaltın.

17 Tedavi


"Hiperosmolar Hiperglisemik nonketotik koma Yrd.Doç.Dr.İlhan KORKMAZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları