Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gelir Vergisi. Türk Vergi Sistemi’nin Sacayakları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gelir Vergisi. Türk Vergi Sistemi’nin Sacayakları."— Sunum transkripti:

1 Gelir Vergisi

2 Türk Vergi Sistemi’nin Sacayakları

3 Gelir Üzerinden Alınan Vergiler

4 Gelir’ in Tanımı Gerçek ki ş ilerin geliri ni hedef alır. Gelir; bir gerçek ki ş i nin bir takvim yılı nda elde etti ğ i kazanç ve iratlar ın safi tutar dır. GVK’ nun 2. maddesinde 7 kazanç ve irat türü sayılmıştır. Bu kazanç ve iratların yasal olmayan yollardan elde edilme sinin bir önemi yoktur.

5 Gelir Vergisinin Mükellefi Üzerine vergi borcu düşen gerçek kişilerdir. Vergi borcu; Biçimsel vergi yükümlülüğü Maddi vergi yükümlülüğü

6 Gelir Vergisinin Mükellefi İki tür mükellefiyet vardır; Tam mükellefiyet (Şahsilik İlkesi) Dar mükellefiyet (Mülkilik İlkesi) Mükellef olabilmek için hak ehliyeti yeterlidir ve TC vatandaşı olmak gerekli değildir.

7 “Gelir” i açıklayan Kuramlar İki teori vardır; Kaynak Teorisi (+öz tüketim) (V. Hermann) Net Artış Teorisi (tüketim harcamaları + varlıkların değerinden meydana gelen artışlar (azalışlar) (G. Schanz) TVS, ilk altı kazanç ve iratlarda kaynak kuramını, 7. kazanç ve irat türünde ise kısmen de olsa net artış teorisi geçerlidir.

8 Gelirin “Elde Edilmesi” Elde etme, gelir vergisinde vergiyi doğuran olayın meydana gelmesi anlamına gelir. Ticari ve zirai kazançlarda elde etme, tahakkuk esasına göre, Diğer gelir türlerinde ise, elde etme tahsil esasına bağlanmıştır.


"Gelir Vergisi. Türk Vergi Sistemi’nin Sacayakları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları