Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KELİME-İ ŞAHADET.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KELİME-İ ŞAHADET."— Sunum transkripti:

1 KELİME-İ ŞAHADET

2 Kelime-i Şahadet “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve resulüh” ibaresinin tamamı.

3 İslam’ın beş şartından birincisi ve esasıdır.
Diğer şartlar namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek, hacca gitmektir. Müslüman olmanın ilk şartı iman etmektir. İman etmek için, kelime-i şahadeti söylemek, bunun manasını bilmek ve inanmak lazımdır.

4

5 Müslüman olmak isteyen bir kimse, önce kelime-i şahadeti ve manasını söyler.
Sonra guslü, namazı ve lazım oldukça farzları, haramları öğrenir. Bir kişinin imana gelmesi için kelime-i şahadeti tamam söylemesi ve imanın altı şartını(yani amentü...yü) işitince inanması lazımdır.

6 Resulullah Sallallahü Aleyhi ve Sellem Buyurdu ki:
“İhlas ile (yalnız Allah’ü Teala’nın rızasını düşünerek) Kelime-i şahadeti getiren Cennet’e girer.”

7 Kelime-i Şahadet Getirmenin Dört Şartı Vardır:
Dil ile söylerken, kalp hazır olmak. Manasını bilmek. Hulus-i kalp ile ihlasla, yani Allah’ü Teala’nın rızasını düşünüp, O’na inanarak söylemek. Tazim ile (hürmetle) söylemek.

8 Şahadet Kelimesinin Manası:
“Görmüş gibi bilir, inanır ve şahadet ederim ki, Allah’ü Teala’dan başka hiçbir ilah yoktur. Yine görmüş gibi bilir ve inanırım ki, Muhammed (sallallahü aleyhi ve sellem) Allah’ü Teala’nın hem kulu, hem peygamberidir.”

9

10 İnanarak Kelime-i şahadeti söylemenin yüz otuz kadar faydası olduğu bildirilmiştir.

11 Bunlardan Beş Tanesi Şöyledir:
Azrail aleyhisselam ona güzel surette gelir. Yağdan kıl çeker gibi ruhunu alır. Cennet kokuları gelir. Müjdeci melekler gelir. Merhaba ya mümin! Sen cennetliksin, denir.

12 Kelime i Şahadet Getirmek
Allah'tan başka ilah olmadığına ve Hz. Muhammed'in onun kulu ve elçisi olduğuna inanmayı dile getirmektir. İslam’ın 5 şartından biri. Dünyevi ihtiyaç, istek ve zevklerle törpülenen imanın en kısa yoldan tazelenmesi. Bu cümlenin içten ve hissederek söylenmesiyle olur .

13

14 Kendisini ölüme yakın hissettiğinin göstermesidir.
Her sabah okula giderken ve akşam eve gelirken; Evimin otobüs durağına giden yolun karşısındaki mezarlığın önünden geçerken Günde iki kere yaptığımız eylemdir.

15 Ölüm Anında Şahadet Ölüm döşeğindeki insanın bunu yapması için yanında bir telkinci bulunur. Sürekli kuran okuyup kelime i şahadet getirerek ölmek üzere olan kişinin de getirmesini sağlamaya çalışır. Çünkü, insanın önemli sınavlardan birini verdiği ve şeytan tarafından en kolay kandırılabileceği anlardan birisidir.

16 Dine ve İnanca Göre Kelime-i Şahadet
Hangi din olursa olsun kişinin o dinin bir mensubu olmasının belirli bir kutsallık taşır Hıristiyanlarda vaftiz, Yahudilerde "beit din" İslam'da bu durum "kelime-i şahadet"te varlık bulur. Bir kimse “Eşhedü en lâ..." ile başlayan ifadeyi kalben ve aklen onayladığı zaman "Müslüman" olmuş olur.

17

18 Ayet Kur'an-ı kerim'de kendisini ve peygamberliğini yalanlayan kavmine Hz. Hud'un “Ben Allah'a iman ediyorum ve sizin ortak koştuklarınızdan da uzak olduğuma tanıklık ediyorum." [Hud suresi, 55]

19

20 Müslümanlıkta Neden Tanıklık Gereklidir
Şahadet getirmekle biz kendi imanımızı kendimize şahit tutuyoruz. İbn Arabi'ye göre insanın kendi nefsini kendisine tanık tutması en uygun yol olacaktır. sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; İslam'a mensup olmak için söylediğimiz “Eşhedü en lâ..." ifadesinin neden gerekli olduğu belki bu açıdan bakınca daha iyi kavranabilir.

21 Kelime-i Şahadet Getirmenin Faydaları

22 Dünyada Olan 5 Fayda Adı güzel çağrılır.
İslam’ın emir ve yasakları kendisine farz olur. Cezadan ve aşağılanmaktan kurtulur. ALLAH’ü azim-üş-şan ondan razı olur. Cümle müminler ona muhabbet eder.

23

24 Ölürken Olan 5 Fayda Azrail aleyhisselam ona güzel suretle gelir.
Yağdan kıl çeker gibi ruhunu alır. Cennet kokuları gelir. Müjdeci melekler gelir. Merhaba yâ mümin! Sen cennetliksin denir.

25 Kabirde Olan 5 Fayda Kabri geniş olur.
Münker ve Nekir güzel suretle gelir. Bir melek ona bilmediğini talim eder( öğretir ) ALLAH’ü azim-üş-şan bilmediğini hatırına getirir. Cennetteki makamı görünür.

26 Arasat’ta Olan 5 Fayda Sual ve hesabı kolay olur.
Kitabı sağından verilir. Mizanda sevabı ağır gelir. Arş’ın altında gölgelenir. Sıratı yıldırım gibi geçer.

27

28 Cehennemde olan 5 fayda Cehenneme girerse Cehennem ehli gibi gözleri gök olmaz. Şeytanı ile çatışmaz. Ellerine ateşten kelepçe boynuna zincir vurulmaz. Hamim suyundan içirilmez. Ebedi cehennemde kalmaz.

29 Cennette olan 5 fayda Cümle melekler ona selam verir.
Sıdıklar ile refik olur. Ebedi cennette kalır. Allah’u Teala ondan razı olur. Allah’u Teala’nın cemalini görür

30


"KELİME-İ ŞAHADET." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları