Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLMİHAL Bir müslümanın dinini en güzel şekilde yaşaması için öğrenmesi gereken bilgileri ihtiva eder.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLMİHAL Bir müslümanın dinini en güzel şekilde yaşaması için öğrenmesi gereken bilgileri ihtiva eder."— Sunum transkripti:

1 İLMİHAL Bir müslümanın dinini en güzel şekilde yaşaması için öğrenmesi gereken bilgileri ihtiva eder.

2 İLMİHALDE DİNİN 3 TEMEL KONUSU İŞLENMEKTEDİR: 1-İmanın esasları(İtikat) 2-Ameli hükümler (İbadet ve muamelat) 3-Ahlak

3 TEMEL ESAS KALBEN İNANMAK VE GÜVENMEKTİR: Bu bilgilerin ışığı altında,herşeyden önce,Allah tarafından gönderilen ve peygamber efendimizin (sav) tebliğ ve temsili ile bütün insanlığa semavi kaynaklı bir hayat modeli olarak sunulan dinin her emir ve yasağına teslim olmak,inanmak ve güvenmek esastır.

4 BAŞKA BİR DEYİŞLE İLMİHAL Bir müslümanın kulluk hayatının yol haritasıdır.

5 DİN NEDİR? İnsanların kendi irade ve ihtiyarlarıyla bizzat hayra sevk eden ilahi kanunlar mecmuasıdır.

6 DİN İKİYE AYRILIR: 1-Vahiy kaynaklı olan din 2-Vahiy kaynaklı olmayan din (meditasyon,yogizm)

7 İSLAMİYET BÜTÜN İNSANLIĞA HİTAP EDEN TEK DİNDİR: “Biz seni alemlere rahmet vesilesi olarak gönderdik.” “Enbiya,21/107“ “De ki “Ey İnsanlar! Ben sizin hepinize Allah tarafından gönderilen Peygamberim.” “A’raf, 7/158”

8 İSLAMİYETİN HAYATA BAKIŞI: İnsan dünyaya imtihan için gönderilmiştir. Dünya daimi kalınacak yer olmayıp,misafirhanedir Bir müddet sonra ebedi yurduna dönecektir. Bu dünyadaki ömrünü Allahın hoşnut olacağı şekilde değerlendirirse Karşılığında cennete kavuşur. Bu dünyada da öbür dünyada da Saadete kavuşur.

9 Din insanı doğru yolda gezdirir, Mesut edecek neticelere ulaştırır. Gayesi ve hedefi belli olan ilim ise Bir meşale gibi bu yollarda onun Önünü aydınlatır. Din ile gerçek ilim bir hakikatın iki yüzü gibidir.

10 ALLAH AŞKI, O’ndan ötürü Bütün varlığa sevgi Ve hakikat aşkıdır. Gönüller aşkla coşup, Ruhlar muhabbetle Şahlanınca Zaaflar Tuzbuz Olur gider

11 İMAN DEMEK İNANMAK,GÜVEN VADETMEK, EMİN,GÜVENİLİR VE SAĞLAM OLMAK MANALARINA GELİR. İstilah olarak ise iman,Peygamber Efendimiz’in(sav) Yüce Allah’tan getirdiği kat’i olarak bilinen hükümlerde O’nu tasdik etmek,haber verdiği şeyleri tereddütsüz Kabul etmek,bunların gerçek ve doğru olduğunu Kalben inanmak demektir.

12 İMAN EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR: Allah’a iman Meleklere iman Kitaplara iman Peygamberlere iman Ahiret gününe iman Kadere iman

13 İman,kulun,cüz’i iradesini sarf ettikten sonra,onun kalbinde Cenab-ı Hakk’ın yaktığı/yarattığı bir nurdur.

14 Cenab-ı HAkk kalplerimizden imanımızı eksik etmesin


"İLMİHAL Bir müslümanın dinini en güzel şekilde yaşaması için öğrenmesi gereken bilgileri ihtiva eder." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları