Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KONU:Sanayileşmiş Bir Ülke:Fransa BEYZA NUR SAMUR 11/B

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KONU:Sanayileşmiş Bir Ülke:Fransa BEYZA NUR SAMUR 11/B"— Sunum transkripti:

1 KONU:Sanayileşmiş Bir Ülke:Fransa BEYZA NUR SAMUR 11/B
Coğrafya proje ödevi KONU:Sanayileşmiş Bir Ülke:Fransa BEYZA NUR SAMUR 11/B

2 FRANSA: Anakara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransa'nın Avrupa kıtasındaki;komşuları Belçika, Lüksemburg,  Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Akd eniz'de İtalya'ya aitSardinya adası'ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Birleşmiş Milletler'in de kurucu üyelerinden,  Latin Birliği'nin ve NATO'nun da katılımcılarındandır.Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür

3

4 NÜFUS: Fransa avrupanın gelişmiş ve çok nüfuslu bir ülkesidir.Ancak doğal nüfüs artışı azdır.Nüfusu milyonluk bir nüfusa sahiptir. Fransa, dünyada en yüksek nüfusa sahip on dokuzuncu ülke ve Avrupa Birliği içinde Almanya’dan sonra ikinci kalabalık ülkedir. Ülkenin en büyük kentleri, Paris, Marsilya, Lyon, Lille, Toulouse, Nice ve Nantes’dır

5

6 İKLİM Kıta Fransası, Avrupa anakarasının batısında, 41 ile 51 kuzey paralelleri arasında yer alır. Kuzey ve kuzeybatı kesimlerinde ılıman iklim egemendir ve denizelliğin etkisi iç bölgelerin de iklimlerini biçimlendirmektedir. Güneydoğuda ise Akdeniz iklimi egemendir. Batı kesimler okyanusal iklim etkisi altındadır ve yüksek miktarda yağış alır. Bu bölgelerde kışlar ılık ve yazlar serin geçer. İç kesimlerde karasal iklim görülür Alplerde ve ülkenin diğer yüksek kesimlerinde Alp iklimi yaşanır. Bu soğuk bölgelerde yılıın belirli dönemlerinde sıcaklıklar sıfırın altında seyreder ve yağan kar altı ay yerde kalır.

7 YER ŞEKİLLERİ: Yer şekilleri çeşitlilik gösterir. Toprakların büyük kısmı ovalar, alçak tepeler ve platolardan oluşur. Doğu ve güney sınırında sıradağlar yer alır.  Alpler ve Preneler, Juralar ülkenin başlıca dağlarıdır. Aynı zamanda buradaki Mont Blanch tepesi (4807m) Avrupa’nın en yüksek noktasıdır.Başlıca akarsuları Sen, Loire, Rhone’dur. Bu nehirler üzerinde taşımacılık yapılır.

8

9 ULAŞIM: kilometrelik uzunluğuyla Fransa demiryolu ağı, Batı Avrupa'nın en gelişmişidir.  Manş Tüneli'nde işleyerek Fransa ile Birleşik Krallık'ı birbirine bağlar. Bunun yanı sıra Fransa, Andorra dışındaki tüm komşularına demiryolu ağıyla bağlıdır. Şehiriçi ve şehirlerarası ulaşımda da yeraltı demiryolu sistemleri ve otobüs hatlarını tamamlayan tramvay hatları oldukça gelişmiştir. Demiryollarının bu denli gelişmiş olmasının başlıca nedeni şehirlerarası yolcu taşımacılığının SNCF'in tekelinde olması, yani özel otobüs firmalarının olmamasıdır.Fransada kara yoluda gelişmiştir paris etrafında örülen karayolları bütün komşu ülkelerle bağlantıya sahiptir.  10 adet büyük ölçekli limana sahip olan Fransa'nın en büyük limanı Marsilya'da bulunur ve bu liman aynı zamanda Akdeniz'deki en büyük liman olma özelliğini taşır.Ülkede hava yolu ulaşımıda gelişmiştir.

10 EKONOMİ: Tarım toprağı en geniş ülkedir topraklarının yarısı tarıma el verişlidir.Ülkede modern tarım uygulanmaktadır. Buğday, şeker pancarı, sebze, meyve üretimi ve bağcılık önemlidir. Fransa hayvan varlığı bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir.Bunda geniş otlakların varlığı etkili olmuştur. Koyun, keçi ve domuz yetiştirilir. Kümes hayvancılığı yaygındır.Yeraltı kaynakları zengin değildir.Kömür, demir, boksit ve uranyum çıkarılır. Alüminyum, demir-çelik üretiminde de ön plandadır. Turizm gelirleri bakımından üçüncü sıradadır. Turizm Akdeniz kıyıları ile Paris’te yoğunlaşmıştır.

11 SANAYİ: Fransa’da gelişmiş olan sanayi kollarından başlıcaları; makine, dokuma, tekstil, deri, otomotiv, giyim, besin, kâğıt, elektrikli aletler, kimya, petrol ürünleri ve ulaşım araçlarıdır. Fransa’nın sanayileşmesi bakımından en önemli süreç 1824’ten sonrasıdır. Çünkü İngiltere’de aşırı derecede artan makine üretimi, bu ürünlerin ihracatını zorunlu kılmıştır. İngiltere parlamentosununun 1824’te çıkardığı makine ihracatını serbest bırakan yasa ile Avrupa’nın diğer ülkelerinde de sanayileşme süreci başlamıştır. Bu dönemde Fransa, İngiltere’den aldığı buharla çalışan dokumacılıkta kullanılan makinelerle sanayileşme sürecine girmiştir Fransa’da sanayileşmeyle ilgili yeni bir adımda, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra atıldı. Bu dönemde Fransa, askerî alanda yaptığı yatırımları sivil alana yöneltmiştir. Bu nedenle sanayi alanına daha çok kaynak ve teknoloji aktarılmıştır. Bu durum, ülkenin hızla gelişmesini kolaylaştırmıştır.

12

13 KAYNAKÇA http://www.bilgiustam.com/fransa/
969/fransa/TARIM 77-sen-nehri.html


"KONU:Sanayileşmiş Bir Ülke:Fransa BEYZA NUR SAMUR 11/B" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları