Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MARMARA BÖLGESİ Merve Nur Zembil 5-B 460 SOSYAL BİLGİLER ÖDEVİ ÖĞRETMENİM: ÜMİT OĞUZHAN CEMAL DİKER İ.Ö.O.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MARMARA BÖLGESİ Merve Nur Zembil 5-B 460 SOSYAL BİLGİLER ÖDEVİ ÖĞRETMENİM: ÜMİT OĞUZHAN CEMAL DİKER İ.Ö.O."— Sunum transkripti:

1 MARMARA BÖLGESİ Merve Nur Zembil 5-B 460 SOSYAL BİLGİLER ÖDEVİ ÖĞRETMENİM: ÜMİT OĞUZHAN CEMAL DİKER İ.Ö.O.

2 Marmara Bölgesi, Balkan Yarımadası ile Anadolu arasında bir geçiş alanı oluşturur. Avrupa ve Asya bu bölgede birbirine bağlanır. Yaklaşık 67.000 km2lik yüzölçümüyle Türkiye yüzölçümünün %8,5'ini kaplar. Adını bütünüyle toprakları içinde kalan ve boğazlar aracılığıyla Karadeniz ve Ege Denizi’ne açılan aynı adlı iç denizden alır.

3 İlleri İSTANBUL KOCAELİ SAKARYA YALOVA BİLECİK BURSA BALIKESİR ÇANAKKALE TEKİRDAĞ KIRKLARELİ EDİRNE

4 Marmara’ya Komşu Bölgeler Ege Bölgesi Karadeniz Bölgesi İç Anadolu Bölgesi İstanbul’a Komşu İller Kocaeli Tekirdağ

5 Marmara 4 Bölümde İncelenir ; Yıldız Bölümü Ergene Bölümü Çatalca Kocaeli Bölümü Güney Marmara Bölümü

6 Marmara’nın Çevresi 1. Kuzey doğusunda Karadeniz, 2. Kuzey batısında Yunanistan ve Bulgaristan, 3. Güneyinde Ege Bölgesi, 4. Batısında Ege Denizi, 5. Doğusunda Karadeniz Bölgesi, 6. Güney doğusunda İç Anadolu Bölgesi bulunur.

7 Marmara’daki Göller Sapanca Gölü İznik Gölü Ulubat Gölü Kuş Gölü Durusu Gölü Marmara’dak i Barajlar Ömerli Barajı Ömerli Barajı’ndan Bir Görüntü

8 Marmara’daki Akarsular Sakarya Akarsuyu Susurluk Çayı Meriç Nehri Göksu Akarsuyu Ergene Akarsuyu Not: Meriç Nehri Türkiye’nin sınırında yer almaktadır. Meriç Nehri

9 Marmara’daki Körfezler İzmit Körfezi Gemlik Körfezi Bandırma Körfezi Erdek Körfezi Saroz Körfezi Marmara’daki Adalar Gökçeada Bozcaada Saroz Körfezi Bozcaada’dan Bir Görüntü

10 Marmara’daki Dağlar Yıldız Dağları Koru Dağı Işıklar Dağı Biga Dağları Kaz Dağı Uludağ Samanlı Dağları Uludağ

11 Marmara’nın İklimi Bölge, Akdeniz İklimi, Karadeniz İklimi ve Karasal İklim arasında geçiş alanıdır. Uyarı: Marmara Bölgesi’nde çeşitli iklim tiplerinin görülmesi, bitki örtüsünün ve tarım ürünlerinin çeşitlenmesine yol açmıştır.

12 Marmara’nın Doğal Bitki Örtüsü 3 iklim tipi de görüldüğünden maki, orman ve bozkırlar mevcuttur. Orman bakımından Türkiye’de 4. bölgedir.

13 Marmara’nın Nüfusu ve Yerleşimi Marmara en kalabalık bölgedir ve nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’de ilk sırada yer alır. Çatalca-Kocaeli Bölümü ile Bursa Yöresi yoğun nüfusludur. Yıldız Dağları Bölümü, Biga ve Gelibolu Yarımadası bölgenin en tenha yerleridir.

14 Marmara’nın Tarım Ürünleri Bölgede tarım çok çeşitlidir. Ekilİ dikili alanda çok fazladır. Çünkü arazi düzdür ve 3 iklim tipi de bulunmaktadır. Ancak buna rağmen tarım ürünlerini yetiştiremez. Çünkü nüfus kalabalıktır. Yetiştirilen Ürünler: Buğday, ayçiçeği, şeker pancarı, tütün, mısır, pirinç, şerbetçi otu, zeytin, dut, sebze ve meyve.

15 Marmara’nın Hayvancılığı Otlak alanlar az olduğundan hayvancılık yok gibidir. Fakat Bursa Yöresi’nde ipek böcekçiliği yapılır ve merinos koyunu yetiştirilir.

16 Marmara Deprem Bölgesindedir Marmara Bölgesi, bu kadar güzelliğine ramen1. derece deprem bölgesindedir.


"MARMARA BÖLGESİ Merve Nur Zembil 5-B 460 SOSYAL BİLGİLER ÖDEVİ ÖĞRETMENİM: ÜMİT OĞUZHAN CEMAL DİKER İ.Ö.O." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları