Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BARTIN ÜNİVERSİTESİ’NDE BOLOGNA SÜRECİ Yrd. Doç. Dr. Fatma ÜNAL Bartın Üniversitesi BEK Sekretaryası

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BARTIN ÜNİVERSİTESİ’NDE BOLOGNA SÜRECİ Yrd. Doç. Dr. Fatma ÜNAL Bartın Üniversitesi BEK Sekretaryası"— Sunum transkripti:

1 BARTIN ÜNİVERSİTESİ’NDE BOLOGNA SÜRECİ Yrd. Doç. Dr. Fatma ÜNAL Bartın Üniversitesi BEK Sekretaryası

2 SUNU PLANI  Bologna Bilgi Sistemi  ERASMUS  Diploma Eki  Diploma Eki ve AKTS Etiketi  Kalite Güvencesi

3 BOLOGNA SÜRECİNDE NEREDEYİZ? ? BÜ Kuruluş Diploma Eki (DE) DE Etiketi AKTS Etiketi Kalite Güvencesi Başvuru için hazırız. Ama… Kalite Yıl

4 Kalite Sürecinde Yapmamız Gerekenler AKTS İş Yükü Hesabı 1 AKTS = saat işyükü olarak kabul ediliyordu. Üniversitemiz’de 1 AKTS = 30 saat idi. GÜNCELLENDİ  1 AKTS = 25 saat oldu.

5 1 AKTS = 25 saat işyükü NEDEN? Çünkü; 1 öğrencinin günde 8 saat, haftada 40 saat çalışması öngörülüyor (ILO vb.). Bir yarıyıl 30 AKTS ve Üniversitemiz’de 16 hafta Toplam işyükü: 1 Yarıyılda 30 x 25 = 750 saat 1 Haftada 750 / 16 = 46,8 saat

6 Kalite Sürecinde Yapmamız Gerekenler Bologna Bilgi Sistemi Bologna Bilgi Sistemi (BBS) alt yapımız tamamlanmak üzere. Güncellenmesi Gerekli  BBS web sayfamız sürekli güncellenmeli.  Bölüm web sayfaları standart hâle getirilmeli ve BBS ile ilişkilendirilmeli.

7 Kalite Sürecinde Yapmamız Gerekenler DİKKAT  BBS’de bölüm ve ders bilgilerinin tamamlanmasında nicelik kadar niteliğin önemli olduğu unutulmamalı.  BBS ve bölüm web sayfalarımızın İngilizce çevirileri doğru yapılmalı.

8 Kalite Sürecinde Yapmamız Gerekenler ÇÜNKÜ;  BBS’de bölümler tarafından yazılan bilgiler, Diploma Eki’ne sistem tarafından otomatik olarak çekilmekte ve işlenmektedir.

9 Kalite Sürecinde Yapmamız Gerekenler Dikkat edilmediğinde;  Diploma ekinde şu yazılar resmi hâle geliyor: ??? aaa 1)… …

10 Kalite Sürecinde Yapmamız Gerekenler Özellikle  Program adı doğru yazılmalı.  Hedef ve amaç, program yeterlilikleri, ders kazanımları hem Türkçe hem İngilizce doğru ve nitelikli tanımlanmalı.  Matrisler doğru ilişkilendirilmeli.

11 Kalite Sürecinde Yapmamız Gerekenler ERASMUS  ERASMUS kapsamında 44 öğretim üyesi ve 63 öğrenci farklı ülke/üniversitelere gitti.  4 öğretim üyesi Üniversitemize geldi.  Üniversitemize GELEN ÖĞRENCİ YOK! (1 öğrenci hariç)

12 Kalite Sürecinde Yapmamız Gerekenler ÇOK ÖNEMLİ  ERASMUS + kapsamında; Üniversitemize farklı ülke/üniversitelerden farklı fakülte/bölümlerimize öğrenci GELMELİ.

13 Kısa notlar…  BBS web sayfası eksikleri GİDERİLMELİ.  1 AKTS = 25 saat değerine göre, AKTS İş Yükü Hesaplamaları yeniden YAPILMALI.  BBS web sayfasındaki bilgilerin Türkçe ve İngilizce ifadeleri nitelikli OLMALI.  Bölüm web sayfaları GÜÇLENDİRİLMELİ.  ERASMUS + kapsamında Üniversitemize öğrenci GELMELİ.

14 Kısa notlar…  «Program Yeterlilikleri, Program ve Ders Bilgi Paketi Hazırlama Kılavuzu» BBS ile ilgili yapılacak tüm çalışmalarda rehber olarak kullanılmalıdır.  Bologna ile ilgili tüm gelişmeler ve duyurular ve adreslerinden takip edilmelidir.

15 TEŞEKKÜRLER… Yrd. Doç. Dr. Fatma ÜNAL Bartın Üniversitesi BEK Sekretaryası


"BARTIN ÜNİVERSİTESİ’NDE BOLOGNA SÜRECİ Yrd. Doç. Dr. Fatma ÜNAL Bartın Üniversitesi BEK Sekretaryası" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları