Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sınıf Kurallarının Oluşturulması ve Yönetimi Dr. Berna Bridge Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sınıf Kurallarının Oluşturulması ve Yönetimi Dr. Berna Bridge Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi."— Sunum transkripti:

1 Sınıf Kurallarının Oluşturulması ve Yönetimi Dr. Berna Bridge Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi

2 Sınıf Yönetimi Kavramı zSınıfta düzen ve disiplin sınıf kurallarına dayalı olarak gelişir. zÖğrenciler sınıf kurallarına uymak zorundadırlar. zSınıf kuralları dersten derse farklılık gösterir. (Müzik-matematik-beden eğitimi)

3 zKuralsız bir toplum, kuralsız bir sınıf olmaz. zYazılı kurallar, (formal ya da resmi) yazılı olmayan kurallar (informal kurallar) zFormal kurallar okulun kurallarıyla bir bütünlük gösterir.

4 Sınıf kurallarının planlanması zÖğretim dönemi başlamadan önce öğretmen tarafından hazırlanmalıdır. zBu çalışmaya öğrencileri de katmalıdır. zBir liste çıkarılmalıdır. zBu liste sınıf içi öğrenmeye katkıda bulunmalıdır.

5 zKural sayısı çok az ya da çok fazla olmamalıdır. zÇo kural öğretmenin öğrencilerine karşı güvensizliğini gösterir. zBeş ila sekiz kural uygundur.

6 Genel kurallar-Örnekler zDüşünceli olmak zSaygılı olmak zSessiz olmak zTüm okul kuralarına uymak zGüvenilir olmak zSorumlu olmak

7 Özel kurallar-Örnekler zO derse ait kurallardır. zÖrnek: Labratuvara giderken sessizce sıraya dizilmek zLabratuvarda temizlik kurallarına uymak gibi...

8 Yazılı kuralları-Örnekler zYazılı esnasında sessizlik hakimdir. zArkadaştan silgi, kalem vb istenmez. zÖğretmene gereksiz soru sorulmaz. zKurşun kalem/ tükenmez kalem kullanılır. zAynı anda başlanır. zAynı anda kalemler bırakılır. zKopya çekilmez, çeken 0 alır.

9 Ödev kuralları-Örnekler zHer akşam 20/30 dakikalık ödev verilir. zÖdevler mutlaka yapılmalıdır. zSınavda ödev konularından çıkar. zÖdev genel kanaat notuna etki eder. zÖdev öğrenmenin bir parçasıdır.

10 Kullanılan dil zOlumlu olmalı zKoşulmaz yerine yürünür zYapılmaz yerine yapılır zGürültü yapılmaz yerine sessiz durulur gibi...

11 Süreç zYıl boyu bu kurallara uyulur zGörülecek bir yere asılmalıdır zKurallaraçık ve anlaşılır olmalıdır zYorumlara açık olmamalıdır zSınıf kuralarıyla okul kuraları uymlu olmalıdır zKatılımcı, demokratik yöntemler kullanılmalıdır z(öğrenciler, okul yönetimi, aileler…) zYaratıcı drama kullanılabilinir

12 Süreç zSınıf kuraları amaç değil, öğretimi destekleyici bir araçtır. zKurallara sürekli uymayan bir öğrenci uyarılmalı ve gerekli yaptırım uygulanmalıdır. zBu yaptırım öğrenciyi küçük düşürücü, kişiliğini yaralayıcı bir yaptırım olmamalıdır.

13 zSınıf kuralları öğrencilere düzenli bir şekilde anımsatılmalıdır. zSınıf kurallarına olan bağlılığın olumlu sonuçları düzenli bir şekilde vurgulanmalıdır. zDavranışlarla sınıf kuralları arasındaki tutarlılık sağlanmalıdır.

14 zSınıf kuralları iç disiplini sağlamalıdır. zOlumlu sonuçlar öğretmen ve öğrencilerle birlikte değerlendirilmelidir.

15 Sınıf davranışının temel ölçütleri zOkul kuralları - Bu kurallar öğretmen, yönetici, öğrenci ve velilerin kabul ettiği kurallardır. Sınıf kuralları okul kurallarıyla uyumlu olmalıdır.

16 Sınıf işlemleri zSınıf kurallarına göre daha özel, yazılı ifadelerdir. zSınıf kuralarına dayalı olarak geliştirilir. zKütüphane, bilgisayar odası vb işlemler gibi… zSınıf işlemleri öğretilir, sınıf kuralları uygulanır.

17 Poster zSınıf kuralları sınıfta düzeni oluşturmak ve öğrenmeyi desteklemek için koyulur.


"Sınıf Kurallarının Oluşturulması ve Yönetimi Dr. Berna Bridge Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları