Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LİSELERİ TANIYALIM Hüseyin AYSÖNDÜ Rehber Öğretmen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LİSELERİ TANIYALIM Hüseyin AYSÖNDÜ Rehber Öğretmen."— Sunum transkripti:

1 LİSELERİ TANIYALIM Hüseyin AYSÖNDÜ Rehber Öğretmen

2 1. FEN LİSELERİ Fen Liseleri yatılı ve karma okullardır. Velinin isteği ile gündüzlü olarak da okumak mümkündür. Hazırlık sınıfından sonraki eğitim - öğretim süresi üç yıldır. Fen Liseleri yatılı ve karma okullardır. Velinin isteği ile gündüzlü olarak da okumak mümkündür. Hazırlık sınıfından sonraki eğitim - öğretim süresi üç yıldır.

3 Amacı zekâ düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamaktır. Amacı zekâ düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamaktır.

4 Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

5 Giriş sınavına, ilköğretim 8.sınıfta olanlardan; 6 ve 7. sınıf Türkçe, matematik ve fen bilgisi derslerinin her birinin yılsonu notu en az 3, bu derslerin yılsonu ortalama toplamları en az 12 olanlar başvurabilir. Giriş sınavına, ilköğretim 8.sınıfta olanlardan; 6 ve 7. sınıf Türkçe, matematik ve fen bilgisi derslerinin her birinin yılsonu notu en az 3, bu derslerin yılsonu ortalama toplamları en az 12 olanlar başvurabilir.

6 Fen liselerinde matematik ve fen derslerinin ağırlığı % 60 dan az olamaz. Alan / bölüm olarak sadece "Fen bilimleri" vardır. Fen liselerinde matematik ve fen derslerinin ağırlığı % 60 dan az olamaz. Alan / bölüm olarak sadece "Fen bilimleri" vardır.

7 Fen liselerinde öğrenciler çoğunlukla yatılı okurlar. Hayatı erken öğrenen, toplu yaşama, paylaşma duyguları ön planda seçkin öğrenciler topluluğudur fen liseleri. Fen liselerinde öğrenciler çoğunlukla yatılı okurlar. Hayatı erken öğrenen, toplu yaşama, paylaşma duyguları ön planda seçkin öğrenciler topluluğudur fen liseleri.

8 Başarısızlığın olmadığı fen liselerinde, tatlı bir rekabet içinde ancak başarı analizi yapılır. Öğrencilere sunulan öğretim imkânları seviye ve seçilmişliklerine uygundur. Başarısızlığın olmadığı fen liselerinde, tatlı bir rekabet içinde ancak başarı analizi yapılır. Öğrencilere sunulan öğretim imkânları seviye ve seçilmişliklerine uygundur.

9 Fen Liselerinde. Mezunlarımızın sınavı kazanamamak gibi endişeleri yoktur. Mezun olan 96 öğrencinin % 10'u Temel Bilimlere (matematik, fizik, kimya, biyoloji..),%10'u Tıp,% 80 'i de Mühendislik öğrenimine giderler. Fen Liselerinde. Mezunlarımızın sınavı kazanamamak gibi endişeleri yoktur. Mezun olan 96 öğrencinin % 10'u Temel Bilimlere (matematik, fizik, kimya, biyoloji..),%10'u Tıp,% 80 'i de Mühendislik öğrenimine giderler.

10 İLİMİZDEKİ FEN LİSELERİ Malatya Fen Lisesi (Karakavak Mevkii) Malatya Fen Lisesi (Karakavak Mevkii)

11 2. ANADOLU LİSELERİ Anadolu Liseleri, 4 yıllık okullardır. Galatasaray Lisesi, İstanbul Lisesi ve Kadıköy Anadolu lisesinin 1 yıl da hazırlığı vardır. Bu nedenle söz konusu okullar 5 yıllıktır. Anadolu Liseleri, 4 yıllık okullardır. Galatasaray Lisesi, İstanbul Lisesi ve Kadıköy Anadolu lisesinin 1 yıl da hazırlığı vardır. Bu nedenle söz konusu okullar 5 yıllıktır.

12 Amacı öğrencilerin; İlgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını Amacı öğrencilerin; İlgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını

13 Yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamaktır. Yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamaktır.

14 Merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim kurumları seçme ve yerleştirme sınavı ile öğrenci alınır. Merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim kurumları seçme ve yerleştirme sınavı ile öğrenci alınır.

15 Okulun amaçlarında da belirtildiği gibi Anadolu Liseleri öğrencileri yüksek öğretim programlarına hazırlayan okullardır. Mezunların Üniversitelere yerleşme oranı Fen liselerinden sonra ikinci sıradadır. Okulun amaçlarında da belirtildiği gibi Anadolu Liseleri öğrencileri yüksek öğretim programlarına hazırlayan okullardır. Mezunların Üniversitelere yerleşme oranı Fen liselerinden sonra ikinci sıradadır.

16 İLİMİZDEKİ ANADOLU LİSELERİ Malatya Anadolu lisesi(Pınarbaşı) Malatya Anadolu lisesi(Pınarbaşı) Turgut Özal Anadolu Lisesi (Çarmuzu) Turgut Özal Anadolu Lisesi (Çarmuzu) Beydağı Anadolu Lisesi (Yakınca) Beydağı Anadolu Lisesi (Yakınca) Kolukısa Anadolu Lisesi (Yeşilyurt) Kolukısa Anadolu Lisesi (Yeşilyurt)

17 3. SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ Bilindiği gibi Fen Liselerinde sayısal alanda başarılı öğrenciler eğitim-öğretim görmektedir. Yeni açılan Sosyal Bilimler Lisesinde ise sözel alanlarda başarılı, ''sosyal zekâsı yüksek'' öğrencilerin eğitim-öğretim görmesi amaçlanıyor. Bilindiği gibi Fen Liselerinde sayısal alanda başarılı öğrenciler eğitim-öğretim görmektedir. Yeni açılan Sosyal Bilimler Lisesinde ise sözel alanlarda başarılı, ''sosyal zekâsı yüksek'' öğrencilerin eğitim-öğretim görmesi amaçlanıyor.

18 Sosyal Bilimler ve Edebiyat alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek, Sosyal Bilimler ve Edebiyat alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek,

19 Zekâ düzeyleri ile edebiyat ve sosyal bilimler alanındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlamak, Zekâ düzeyleri ile edebiyat ve sosyal bilimler alanındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlamak,

20 Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmelerini sağlamak, Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmelerini sağlamak,

21 Bu okula başvuran öğrencilerden OKS'ye girmiş olması, ilköğretim okulu 6. ve 7. sınıflarda Türkçe, matematik ve sosyal bilgiler derslerinin her birinin yılsonu ortalamasının en az 4 olması şartı arandı Bu okula başvuran öğrencilerden OKS'ye girmiş olması, ilköğretim okulu 6. ve 7. sınıflarda Türkçe, matematik ve sosyal bilgiler derslerinin her birinin yılsonu ortalamasının en az 4 olması şartı arandı

22 Bu okul, 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere toplam 4 yıllıktır. Okulda dil dersleri, insan ve toplum üzerine psikoloji, tarih, ekonomi gibi dersler bulunuyor. Bu okul, 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere toplam 4 yıllıktır. Okulda dil dersleri, insan ve toplum üzerine psikoloji, tarih, ekonomi gibi dersler bulunuyor.

23 Orta Öğretim kurumları öğrenci seçme ve Yerleştirme Sınavına (OKS) girmiş olmak, Orta Öğretim kurumları öğrenci seçme ve Yerleştirme Sınavına (OKS) girmiş olmak,

24 İlköğretim okulu 6'ıncı ve 7'nci sınıflarda Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilgiler derslerinin her birinin yılsonu notunun en az 4 (dört) olması. İlköğretim okulu 6'ıncı ve 7'nci sınıflarda Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilgiler derslerinin her birinin yılsonu notunun en az 4 (dört) olması.

25 4. ASKERİ LİSELER Orta dereceli Askeri Okulların öğrenci kaynağını giriş şartlarını sağlayan sekiz yıllık temel eğitim mezunları oluşturur. Orta dereceli Askeri Okulların öğrenci kaynağını giriş şartlarını sağlayan sekiz yıllık temel eğitim mezunları oluşturur.

26 A- K.K.K.LIĞINI BAĞLI OLANLAR K.K.K.lığına bağlı olanlar; K.K.K.lığına bağlı olanlar; Kuleli Askeri Lisesi - İstanbul Kuleli Askeri Lisesi - İstanbul Maltepe Askeri Lisesi - İzmir Maltepe Askeri Lisesi - İzmir Işıklar Askeri Lisesi - Bursa Işıklar Askeri Lisesi - Bursa

27 B- Dz.K.K.lığına bağlı olan İstanbul Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi İstanbul Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi

28 Hava Kuvvetleri K.lığına ve J.Gn.K.lığına ait Askeri Lise bulunmamaktadır. Bu komutanlıklar ihtiyaçlarını K.K.K.lığına ait Askeri Liselerden ve sivil kaynaktan karşılamaktadırlar. Hava Kuvvetleri K.lığına ve J.Gn.K.lığına ait Askeri Lise bulunmamaktadır. Bu komutanlıklar ihtiyaçlarını K.K.K.lığına ait Askeri Liselerden ve sivil kaynaktan karşılamaktadırlar.

29 Askeri Liseler Hazırlık Sınıfı ile beraber 4 senedir ve İngilizce eğitim vermektedirler. Askeri Liseler Hazırlık Sınıfı ile beraber 4 senedir ve İngilizce eğitim vermektedirler.

30 Öğrenciler yatılı olarak eğitim görmekte, iaşe ve ibateleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Öğrenciler hafta sonları evci izni kullanabilmektedirler. Öğrenciler yatılı olarak eğitim görmekte, iaşe ve ibateleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Öğrenciler hafta sonları evci izni kullanabilmektedirler.

31 Astsubay Hazırlama Okulları (3 Yıllık) Astsubay Hazırlama Okulları (3 Yıllık) K.K.K.lığına bağlı olanlar K.K.K.lığına bağlı olanlar

32 Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu - Balıkesir, Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu - Balıkesir, Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu - Ankara Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu - Ankara

33 Dz.K.K.lığına bağlı olan ve Beylerbeyi İstanbul’da bulunan Deniz Astsubay Hazırlama Okulu Dz.K.K.lığına bağlı olan ve Beylerbeyi İstanbul’da bulunan Deniz Astsubay Hazırlama Okulu

34 Bütün Kuvvet K.lıkları ve J.Gn.K.lığı için müşterek olan GATA Sağlık Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okul Bütün Kuvvet K.lıkları ve J.Gn.K.lığı için müşterek olan GATA Sağlık Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okul

35 5. ANADOLU TEKNİK VE ANADOLU MESLEK LİSELERİ Genel kültür dersleri ile birlikte endüstriyel teknik alanlarda meslekî formasyon verilmesini ön gören liselerdir. Genel kültür dersleri ile birlikte endüstriyel teknik alanlarda meslekî formasyon verilmesini ön gören liselerdir.

36 Öğrencileri hem hayata, hem de yüksek öğrenime hazırlayan programlar uygulanmaktadır Öğrencileri hem hayata, hem de yüksek öğrenime hazırlayan programlar uygulanmaktadır

37 Anadolu teknik liselerine, merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alınmaktadır. Anadolu teknik liselerine, merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alınmaktadır.

38 BATTALGAZİ TARIM MESLEK LİSESİ 0422 8461256 Battalgazi Malatya Tarım teknolojisi, Tarım teknolojisi, Tarım Makinaları Tarım Makinaları

39 TİCARET MESLEK LİSESİ 0422 321 13 43 Atatürk Cad. Malatya Bilgisayarlı muhasebe Bilgisayarlı muhasebe Büro yönetimi ve sekreterlik Büro yönetimi ve sekreterlik

40 HÜSEYİN KÖLÜK TİC MESLEK LİSESİ 0422 321 17 58 Kanalboyu Malatya Muhasebe ve finansman(AND) Bilişim teknolojileri(AND) Muhasebe ve finansman

41 AND. KIZ MESL. VE KIZ MESL. LİSESİ 0422 321 11 70 İnönü cad. Malatya Bilişim Tekn. (AND) Bilişim Tekn. (AND) Çocuk gelişimi Çocuk gelişimi Giyim üretim Tekn. Giyim üretim Tekn. Güzellik ve seç bakım hizm. Güzellik ve seç bakım hizm. El sanatları El sanatları Sanat ve tasarım Sanat ve tasarım Yiyecek içecek hizm. Yiyecek içecek hizm.

42 ZÜBEYDE HANIM KIZ MESLEK LİSESİ 04222213481 Özalper mah. Malatya Bilişim tekn. Bilişim tekn. Giyim üretim tekn. Giyim üretim tekn. Güzellik ve saç bakım hizm. Güzellik ve saç bakım hizm. Çocuk gelişimi. Çocuk gelişimi. El sanatları. El sanatları.

43 Ş.K.Ö.ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 0422 321 10 87 Kanalboyu Malatya Mobilya Mobilya Bilişim tekn. Bilişim tekn. Elektrik ve elektronik Elektrik ve elektronik

44 Motor Motor Radyo ve televizyon. Radyo ve televizyon. Makine. Makine. Metal Metal

45 Y EMRE EML 0422 361 41 41 İskender Mah. Malatya Mobilya. Mobilya. Bilişim tekn. Bilişim tekn. Elektrik ve elektronik Elektrik ve elektronik İnşaat. İnşaat. Matbaa. Matbaa. Metal işleri. Metal işleri.

46 İ.M.K.B. EML 0422 336 39 36 Yeşiltepe Malatya Bilişim tekn. Bilişim tekn. Elektrik ve elektronik. Elektrik ve elektronik. Kimya. Kimya. Tesisat ve iklimlendirme. Tesisat ve iklimlendirme.

47 6. ANADOLU METEOROLOJİ MESLEK LİSESİ Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatlarından görev yapacak, yabancı dil bilen ara sınıf teknik elaman yetiştirmek amacımızdır Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatlarından görev yapacak, yabancı dil bilen ara sınıf teknik elaman yetiştirmek amacımızdır

48 8. ANADOLU İLETİŞİM MESLEK LİSELERİ Toplumların gelişmesi ülkeler arası ilişkilerin yoğunlaşması ve iletişimin ön plâna çıkması sonucu önem kazanan iletişim alanında istihdam edilecek yabancı dil bilir nitelikli insan gücünü yetiştiren okullardır Toplumların gelişmesi ülkeler arası ilişkilerin yoğunlaşması ve iletişimin ön plâna çıkması sonucu önem kazanan iletişim alanında istihdam edilecek yabancı dil bilir nitelikli insan gücünü yetiştiren okullardır

49 Bu okullarımızda; Bu okullarımızda; a) Gazetecilik, a) Gazetecilik, b) Radyo-Televizyon, b) Radyo-Televizyon, c) Halkla İlişkiler ve Tanıtım c) Halkla İlişkiler ve Tanıtım

50 10. ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ Genel ve öğretmen yetiştiren yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar. Genel ve öğretmen yetiştiren yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar.

51 İlköğretimde öğretmenler kurulunca kazanan öğrenciler için karar alınır. İlköğretimde öğretmenler kurulunca kazanan öğrenciler için karar alınır. Çoğunlukla pansiyonlu okullardır. Çoğunlukla pansiyonlu okullardır.

52 ÖSS’yi kazanma oranı %70, eğitim fakültelerini kazanma oranları%80’dir. ÖSS’yi kazanma oranı %70, eğitim fakültelerini kazanma oranları%80’dir.

53 11. ANADOLU İMAM HATİP- İMAM HATİP LİSESİ İmam Hatip Liseleri İmamlık, Hatiplik ve Kur'an kursu öğreticiliği gibi din hizmetlerinin yerine getirilebilmesi ile görevli elemanları yetiştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığınca açı- lan okullardır. İmam Hatip Liseleri İmamlık, Hatiplik ve Kur'an kursu öğreticiliği gibi din hizmetlerinin yerine getirilebilmesi ile görevli elemanları yetiştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığınca açı- lan okullardır.

54 12. GENEL LİSELER 1. SINIF: Ortak Genel Kültür Derslsri 1. SINIF: Ortak Genel Kültür Derslsri 2-3-4. SINIFLAR’ da sayısal, sözel, eşit ağırlık,dil,spor ve sanat alanları vardır. 2-3-4. SINIFLAR’ da sayısal, sözel, eşit ağırlık,dil,spor ve sanat alanları vardır.

55 13. SAĞLIK MESLEK LİSESİ Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık hizmetleri yürütülmesi için merkez ve taşra teşkilatına ara sağlık elamanı yetiştirmekle birlikte yüksek öğretimede hazırlamaktadır Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık hizmetleri yürütülmesi için merkez ve taşra teşkilatına ara sağlık elamanı yetiştirmekle birlikte yüksek öğretimede hazırlamaktadır

56 ATATÜRK SAĞLIK MESLEK LİSESİ 0422 336 29 25 Yeşiltepe Malatya Acil tıp tekn. Tıbbi sekreterlik. Hemşirelik.Laboratuar.

57 14. ADALAET MESLEK LİSESİ Ankara, Gümüşhane ve Afyon-Bolvadin'de eğitim- öğretim yapan Adalet Meslek Liseleri, Adalet Bakanlığı'na bağlı olup, amacı Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilâtına eleman yetiştirmekle birlikte yüksek öğretime de hazırlamaktır. Ankara, Gümüşhane ve Afyon-Bolvadin'de eğitim- öğretim yapan Adalet Meslek Liseleri, Adalet Bakanlığı'na bağlı olup, amacı Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilâtına eleman yetiştirmekle birlikte yüksek öğretime de hazırlamaktır.

58 POLİS MESLEK LİSESİ OKS ile öğrenci alan okullardır. Yatılı ve burslu olup öğretim süresi 4 yıldır. Oks”yi kazananlar tercih ettikleri taktirde mülakat, sağlık se spor testlerini başarı ile geçtikten sonra güvenlik soruşturmasından geçer ve kayıt hakkı doğar. OKS ile öğrenci alan okullardır. Yatılı ve burslu olup öğretim süresi 4 yıldır. Oks”yi kazananlar tercih ettikleri taktirde mülakat, sağlık se spor testlerini başarı ile geçtikten sonra güvenlik soruşturmasından geçer ve kayıt hakkı doğar.

59 Başarı Dileklerimle Hüseyin AYSÖNDÜ Rehber Öğretmen


"LİSELERİ TANIYALIM Hüseyin AYSÖNDÜ Rehber Öğretmen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları