Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLKÖĞRETİM SONRASI OKULLAR SINAVLA GİRİLEN OKULLAR FEN LİSELERİ SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ANADOLU LİSELERİ ANADOLU MESLEK LİSELERİ ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLKÖĞRETİM SONRASI OKULLAR SINAVLA GİRİLEN OKULLAR FEN LİSELERİ SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ANADOLU LİSELERİ ANADOLU MESLEK LİSELERİ ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ."— Sunum transkripti:

1

2 İLKÖĞRETİM SONRASI OKULLAR SINAVLA GİRİLEN OKULLAR FEN LİSELERİ SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ANADOLU LİSELERİ ANADOLU MESLEK LİSELERİ ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ A.İMAM HATİP LİSELERİ A.SAĞLIK MESLEK LİSELERİ SAĞLIK MESLEK LİSELERİ ADALET MESLEK LİSELERİ A.TARIM M. VE TARIM M. LİSELERİ A.TAPUVE KADASTRO M. LİSELERİ ASKERİ LİSELER ANADOLU TEKNİK LİSELERİ SINAVSIZ GİRİLEN OKULLAR GENEL LİSELER ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ TİCARET MESLEK LİSELERİ KIZ MESLEK LİSELERİ LİSE EĞİTİMİ

3 Anadolu liselerinin amacı öğrencilerin; a)İlgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını, b)Yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamaktır. a)İlgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını, b)Yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamaktır.

4 İlköğretimin 8 inci sınıfındaki isteyen her öğrenci bu okullar için müracaat edebilir. Hazırlık sınıfı bulunan okullarda hazırlık sınıflarına, hazırlık sınıfı bulunmayan okullarda 9 uncu sınıflara her yıl alınacak öğrenci ve şube sayısı, okulun fizikî imkân ve donanımı ile öğretmen sayısı dikkate alınarak her şube için 30 öğrenci olmak üzere komisyonca yapılacak inceleme sonunda tutanakla tespit edilir.

5 Okullara, merkezî sistemle yapılan seviye belirleme sınavlarında alınan puanlar ile öğrencinin yıl sonu başarı puanları ve davranış puanlarına göre belirlenen ortaöğretime geçiş puanı ve tercihlerine göre öğrenci alınır. Sınava başvuru ve kayıt-kabul, Bakanlıkça yayımlanan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzunda; kontenjan, tercih ve yerleştirme ile ilgili esaslar ise Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda belirtilir.

6 Anadolu liselerinde öğrenciler; Fen Bilimleri, Türkçe-Matematik, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil Alanlarında öğrenim görebilmektedirler. Bu okullarda Bakanlıkça uygun görülen haftalık ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır. Derslerin öğretimi Türkçe yapılır. Ancak, matematik ve fen bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) derslerini birinci yabancı dille okutabilecek öğretmen bulunması ve en az 12 öğrencinin istemesi hâlinde bu derslerin öğretimi, birinci yabancı dille de yapılabilir. Bu okullarda birinci yabancı dil olarak İngilizce, Almanca veya Fransızca eğitim verilmektedir.

7 Bu okullar arasında öğrenci nakilleri; açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesindeki öğrenciler için uygulanan yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğü esaslarına göre yapılır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, ÖSS’yi kazanmaları halinde mezun oldukları alanları ile ilgili yükseköğretim programlarına devam edebilmektedir.

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26


"İLKÖĞRETİM SONRASI OKULLAR SINAVLA GİRİLEN OKULLAR FEN LİSELERİ SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ANADOLU LİSELERİ ANADOLU MESLEK LİSELERİ ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları