Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRK MALI KULLANIMI ve ÖNEMİ ! “ Toplumsal Duyarlılık Projesi”Çalışanları “ Toplumsal Duyarlılık Projesi”Çalışanları Gaziantep Ünv. Fen Edebiyat Fak. Gaziantep.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRK MALI KULLANIMI ve ÖNEMİ ! “ Toplumsal Duyarlılık Projesi”Çalışanları “ Toplumsal Duyarlılık Projesi”Çalışanları Gaziantep Ünv. Fen Edebiyat Fak. Gaziantep."— Sunum transkripti:

1 TÜRK MALI KULLANIMI ve ÖNEMİ ! “ Toplumsal Duyarlılık Projesi”Çalışanları “ Toplumsal Duyarlılık Projesi”Çalışanları Gaziantep Ünv. Fen Edebiyat Fak. Gaziantep Ünv. Fen Edebiyat Fak. Biyoloji Bölümü-2012 Biyoloji Bölümü-2012

2 Eskiden;” Şimdi; Eskiden;”Yerli malı yurdun malı, her Türk onu kullanmalı” sloganlarının yayıldığı yıllar, kendi ürünlerimizin üretildiği yıllardı o yıllar, Şimdi; bin yıllık buğdayımızı, şekerimizi, sanayi ürünlerini başka ülkelerden alır duruma geldik.

3 YERLİ MALI KULLANIMI NEDEN ÖNEMLİDİR? Yerli malı kullanımı ülke ekonomisine büyük ölçüde destek sağlar, bu alana duyulan ilgi arttıkça, hem kalite hem iş alanı artacaktır. Yerli malına olan talep, üreticileri yerli malı üretme konusunda cesaretlendirecektir. Ülkemizde satışa sunulup kazancı yabancı ülkelere giden binlerce firma mevcuttur, bu firmalara olan talep yüzünden yerli üretime girmek veya bu alanda büyümek isteyen diğer firmalar, talebin yabancı firmalara yoğunluğundan dolayı cesaretlerini kaybederek piyasayı tamamen yabancı sermayeye bırakma eğilimi göstermişlerdir. Unutulmamalıdır ki; yerli malı üretimi ve kullanımı demek ülkemizin hazinesine katkı demektir.

4 Yerli malı neden tercih edilmiyor? İlk olarak yerli malı kalitesiz değildir. Genel tüketici eğilimi yabancı markaların kaliteli ve güvenilir olduğu düşüncesinden dolayı yerli malı alımı arka plana itilimiş durumdadır. 19.yy dan başlayan günümüzde çığ gibi büyümüş, insanlar sadece fikirde kalmamış, tüketim konusunda dahi bu alana eğilim göstermişlerdir. Bu eğilimde yabancı malların daha kaliteli ve güvenilir olduğu düşüncesi, insanların beynine adeta kazınmıştır.

5 Yerli malı nasıl anlaşılır! Bildiğiniz üzere teknolojik kayıt ve sayım imkanını kolaylaştıran barkod teknolojisi, aynı zamanda tüketiciye, ürün hakkında bilgide vermektedir. Barkod numarasındaki ilk 3 hane bize ürünün nerede üretildiğini ve kazancın nereye ait olduğunu göstermektedir.

6 Peki biz ürünlerin barkodu konusunda ne biliyoruz? Yerli üretim mallarının barkod numarası kaçtır?

7

8 İŞTE BAZI ÜLKELERİN BARKODLARI 789 - 790 EAN Brasil br 80 to 83 INDICOD (Italy) it 84 AECOC (Spain) es 850 Camera de Comercio de la Republica de Cuba cu 746 EAN Republica Dominicana do 00 to 13 UCC (USA & Canada) us/ca 867 EAN DPR Korea (North Korea) kp 869 UCCET (Turkey) tr 880 EAN Korea (South Korea) kr 93 EAN Australia au 958 EAN Macau mo 729 İSRAİL

9 Peki yerli malı üreten firmaların çoğunun ismi neden yabancı ? Başlarda da belirttiğimiz gibi bu oluşumun altında yatan sebep, ? Yerli üretici-tüketicilerin bu hayranlığından dolayı firma isimlerini, mağaza isimlerini, hatta üretilen ürünlerin isimlerini dahi yabancı kökenli yapmak zorunda bırakılmıştır... Diğer bir sebep ise yabancı üretimin gördüğü talep karşısında rant sağlamak için bu yola başvurmuşlardır.

10 Peki ! Yabancı firmalar neden yerli isimlerle piyasaya giriyor? Nedeni çok basit: bu ülkede Avrupa hayranlığı olduğu kadar, yerli sermayeye önem veren bir kesimde vardır. Yabancı isimlerle bu kesime hitap edemeyeceğini bilen yabancı üreticiler, böyle bir yola başvurmuşlardır. Ama hala hesaba katmadıkları bir şey var; BARKOD... Ama bizimde hesapta olmayan bir sorunumuz var; UYANAMAMIŞ TOPLUM BİLİNCİ...

11 Acaba kaç kişi ürün alırken barkoduna bakıyor ?

12 Farklı guruplarda yaptığımız 180 kişilik anketimizde “ Yerli üretim kodunu biliyormusunuz?” sorusuna verilen cevabı gösteren anket sonucu;

13

14 Gelin bazı yerli malları arasında gezintiye çıkalım...

15

16

17

18

19

20 Şimdi yabancı mallara bir bakalım

21

22

23

24

25

26 SONUÇ: Türkiye ekonomisi bugün güçlü ekonomiler karşısında bağımsızlık savaşı veriyor. Türkiye ekonomisi bugün güçlü ekonomiler karşısında bağımsızlık savaşı veriyor. Bu savaşta parolamız 869 ′dur. Bu savaşta parolamız 869 ′dur. Yani Türkiyemizin şifresi 869 ′dur. Yani Türkiyemizin şifresi 869 ′dur. Ekonomik savaşı kazanmak ve başımız dik gezmek istiyorsak ülkemizin ürünlerine sahip çıkalım. Ekonomik savaşı kazanmak ve başımız dik gezmek istiyorsak ülkemizin ürünlerine sahip çıkalım.

27 İthal ürünlere verdiğimiz her kuruş, ekonomimizi çıkmaz sokağa götürüyor, yerli sanayinin bacası tütmez oluyor. Gençlerimize istihdam yaratılamıyor. Yerlisi varken yabancı mal almak, kıt kaynaklarımızın dışarıya gitmesi ve yatırımların azalmasıdır. Azalan yatırım, çoğalan işsizliktir.

28  Ekonomi küreselleşiyor, ulusal sınırların önemi kalmıyor. Buna rağmen böyle bir kriz ortamında, kendi ürettiklerimizi kullanmamak kabul edilemez.

29  Yerli malların üretilmesi ve kullanılmasının temeli yurdun bağımsızlığının korunması için 1923 yılında İzmir İktisat Kongresinde atılmıştı.  İstanbul Milli Sanayi Birliğinin yerli mallar sergisinde Mustafa Kemal Atatürk şunları söylemişti:  Türk yurdu, Türk iktisadı, Türk eliyle, Türk tarihiyle yükselir.

30 KARAR SiZiN !

31

32

33 Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü “Toplumsal Duyarlılık Projesi” Yerli Malı Çalışanları adına. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.


"TÜRK MALI KULLANIMI ve ÖNEMİ ! “ Toplumsal Duyarlılık Projesi”Çalışanları “ Toplumsal Duyarlılık Projesi”Çalışanları Gaziantep Ünv. Fen Edebiyat Fak. Gaziantep." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları