Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ"— Sunum transkripti:

1 EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ

2 Tarihi insanoğlunun yaratılışı ile başlayan ekmek, toplumumuzda zengin ve fakir ayırt etmeksizin günde en az üç kez soframıza konuk olan, temel gıda maddesidir.

3 Üretilen ekmeğin önemli bir kısmı ne yazık ki, gıda olarak tüketilmeyip çöpe atılmakta ya da hayvan yemi olarak kullanılmaktadır.

4

5 Araştırma sonuçlarına göre ülkemizde; yılda 37 milyar adet ekmek üretilmektedir.

6 Bu üretilen ekmeğin 35 milyar adedi tüketilmekte, geriye kalan 2,1 milyar adet ekmek israf edilmektedir.

7 Buna göre ülkemizde yıllık 1,546 milyar TL değerinde 2,1 milyar adet ekmek israf edilmektedir.

8

9

10

11

12 Ekmek israfının ana nedenleri
Ekmeğin ihtiyaçtan fazla alınması, Fırınlarda ihtiyaçtan fazla üretim yapılması, Ekmeğin uygun olmayan şartlarda muhafaza edilmesi,

13 Bayat ekmeğin değerlendirilme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olunmaması,
Yemekhanelerde tercih edilen rol ekmeğin üstü açık veya ambalajsız olarak sunulması.

14 İsrafın önlenmesi Yemekhanelerde ekmeğin ince dilimler halinde sunulması, Fırınlarda ihtiyaçtan fazla ekmek üretiminin engellenmesi, Ekmek üretiminde çalışanların eğitilmesi,

15 Ekmeğin doğru yöntemlerle muhafaza edilmesi,
Bayatlamış ekmeğin en uygun yöntemlerle değerlendirilmesi, Hayvan beslenmesinde kullanılan ekmeğin de israf olduğu bilincinin toplumda yerleştirilmesi.

16 Ekmek satın alırken nelere dikkat etmek gerekir ?
Ekmek almadan önce; tüketecek kişi sayısı, tüketilecek yemek ve evde bulunan ekmek miktarı gibi unsurlar dikkate alınarak tam olarak ne kadar ekmeğe ihtiyaç duyulduğu tespit edilmelidir.

17 Ekmek; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan İŞLETME KAYIT BELGESİ alan yerlerden alınmalıdır.

18 Aynı gün tüketilemeyecek ise ambalajlı ekmek satın alınması tercih edilmeli, ekmek ambalajsız ise saklama koşullarına dikkat edilmelidir.

19 Alışveriş yaparken ekmeğin ezilmemesine dikkat edilmeli, ayrı bir poşette ve alınan diğer ürünlerin üzerine konarak taşınmalıdır.

20 Ekmek evde nasıl saklanmalıdır ?
Birkaç gün içinde tüketilecek ekmeğin buzdolabında saklanması ekmeğin küflenmesini önler. Ekmek dondurucuda çok daha uzun bir süre saklanabilir.

21 Dondurucudan çıkarıldıktan sonra çözünen ekmekler, dondurulmadan saklanan ekmeklere göre daha yumuşak tüketilebilir özelliktedir. Ekmek buzdolabında veya dondurucularda kilitli buzdolabı poşetlerinde saklanmalıdır.

22 Gün içerisinde tüketilecek olan ekmek, taze ve yumuşak kalabilmesi için, kapaklı bir ekmek kutusunda, gıda dolabında poşet içinde, serin, karanlık ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.

23 Ekmek sıcak iken poşete konulduğunda nemlenir
Ekmek sıcak iken poşete konulduğunda nemlenir. Bu da ekmeğin küflenmesine neden olur. Bu yüzden sıcak ekmek soğutulduktan sonra fazla kurumadan poşete konularak saklanmalıdır.

24 Sıcak havalarda ekmeğin küflenmesini önlemek için buzdolabında saklanması tercih edilebilir. Fakat kullanmadan bir saat kadar önce ekmek, buzdolabından çıkarılarak oda koşullarına getirilmeli ve az da olsa yumuşaması sağlanmalıdır.

25 Ambalajlı ekmeklerden birkaç dilim aldıktan sonra kalan dilimlerin ambalajı tekrar kapatılarak saklanmasına dikkat edilmelidir.

26 Gereğinden fazla satın alınan ekmekler bayatlamamaları için tercihen alındığı gün dondurucuya konulmalıdır.

27 Donmuş ekmekler lezzet kaybına uğramaması için 3 ay içinde tüketilmelidir.

28 Ekmeğin muhafaza edildiği kutunun veya gıda dolabının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

29 Çeşitli nedenlerle ekmeğin içerdiği suyun buharlaşarak saklandığı poşet içerisinde birikmesi küflenmeyi hızlandırabilir. Bu durumda ekmeğin saklandığı poşet değiştirilmeli ya da ekmek temiz bir kağıt havluya sarılarak saklanmalıdır.

30 Tam tahıl unu ve ürünlerinin yararları
Tam buğday unundan yapılan ekmeğin; vitamin ve mineral içeriği, diyet lifi miktarı beyaz un ekmeğinden daha yüksektir.

31 Lif içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi barsak hareketlerinin düzgün olmasını sağlar. Ayrıca tam tahıl ürünlerinin kalori değerleri de daha düşüktür.

32 Tam tahıl ve tam buğday ekmeği tüketiminin; ağırlık kontrolü, kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet, bazı kanser türleri ( kolon kanseri ) üzerinde olumlu etkileri olduğu bildirilmektedir.

33 Sonuç Gıda fiyatlarının dalgalandığı, 1 yılda 1 milyar 300 bin ton gıdanın israf edildiği, buna karşılık 1 milyar insanın açlık çektiği, yılda yaklaşık 10 milyon insanın açlıktan ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybettiği bir dünyada ekmeğimizi, kaynaklarımızı, tarımsal ürünlerimizi ve geleceğimizi israf etmemeliyiz.

34 Unutmamalıyız ki; israf edilen sadece ekmek değil; çiftçinin emeği, alın teri, milli servetimiz ve dünyadaki aç insanların haklarıdır.

35 Günlük ihtiyacımız kadar ekmek satın almalı ya da pişirmeliyiz.

36 Bayat ekmekleri ısıtıp kızartmanın yanı sıra, tost yapmak, çorbaya katmak, köfte harcı olarak kullanmak, ekmek tatlısı yapmak gibi yöntemlerle değerlendirebiliriz.

37 Teşekkürler.


"EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları